قالب وردپرس افزونه وردپرس

هزینه گواهینامه موتور سیکلت در سال 99 ( آپدیت مرداد )

هزینه گواهینامه موتور سیکلت خوشبختانه ارزان تر از هزینه ثبت نام گواهینامه برای خودرو و یا سواری میباشد .

در ابتدا بگذارید برویم به سراغ هزینه ثبت نام 0 تا 100 گواهینامه موتور سیکلت , اما قبل از آن باید بگوییم هزینه گواهینامه در شهر های بزرگ نسبت به شهر های کوچک به مقداری بسیار کمی , زیاد تر میباشد .

در اینجا تمام مراحل 0 تا 100 امتحان عملی گواهینامه موتور را به صورت تجربه شخصی نویسنده برای شما عزیزان , شرح میدهیم .

به این نکته کاملا توجه کنید که گواهینامه موتور بسیار واجب میباشد زیرا موتور وسیله ای است که با آن به راحتی می توانید تمام شهر و ترافیک هایش را دور بزنید پس مسلما ماموران و افسران پلیس بسیار به دنبال بهانه ای برای گرفتن موتور شما هستند حالا بیایید تصور کنید که گواهینامه نداشته باشید .

یا بدتر از آن تصور کنید که تصادف کرده اید , جالب اینجاست در صورت نداشتن گواهینامه حتی اگر شما هم در تصادف مقصر نباشید , طبق قانون مقصر محسوب شده و باید خسارت شخص مقابل را پرداخت کنید .

خیلی خوب حالا بریم به سراغ هزینه های ثبت نام برای گرفتن گواهینامه موتور .

هزینه گواهینامه موتور سیکلت و امتحان آیین نامه موتور

هزینه ثبت نام گواهینامه موتور

هزینه گواهینامه موتور سیکلت به این شرح است :

 • هزینه کلاس های تئوری 17 ساعته = 75 هزار تومان
 • هزینه کلاس های عملی = 430 هزار تومان
 • هزینه های خرد = 100 هزار تومان
  • ( شامل هزینه بازدید چشم و گرفتن آزمایش خون و گروه خونی و هزینه عکس و … )
هزینه گواهینامه موتور

بیایید ببینیم روند گواهینامه موتور سیکلت چگونه است ؟!

از هزینه گواهینامه موتور سیکلت که بگذریم میرسیم به مراحلی که باید برای گرفتن گواهینامه بگذرانید :

1_ شرکت در کلاس های تئوری : که به شما یک ” کتاب آیین نامه موتور سیکلت ” میدهند , که برای دانلود رایگان کتاب آیین نامه موتور سیکلت میتوانید ” در اینجا کلیک کنید ” .
کلاس های کمی حوصله سر بر هستند که شامل کلاس های فنی و عمومی میباشد که علائم و تابلو ها و شرایط رانندگی با موتور را به شما عزیزان یاد میدهد .

2_ امتحان آیین نامه موتور سیکلت : که معمولا فرقی با سوالات آیین نامه پایه 3 ندارد زیرا تمام تابلو ها یکیست اما نکاتی فرق میکند که بهتر است حتما کتاب آیین نامه را از بالا به راحتی با آخرین تغییرات دانلود کنید .

3_ شرکت در کلاس عملی : این قسمت بسیار برای موتور سواران شیرین است , به نوبت در صف می ایستید و سوار موتور شده و در پیست آموزش موتور سیکلت تمرین میکنید .
در پیست شما یک موتور 125 هندا سوار میشوید و البته دنده ای , به شما آموزش میدهند که چطور از بین ” کله قندی ها ” زیگراگ حرکت کنید و سپس سمت پل بروید و سپس دوره ” هشت انگلیسی ” برانید ( 8 ) و بعد از آن به چاله آب رفته و موتور را بعد از چند دقیقه تمرین تحویل دهید .

اصلا میتوان گفت بهترین قسمت بعد از پرداخت هزینه گواهینامه موتور سیکلت , همین قسمت است .

4_ امتحان شهری ( عملی ) : خوشبختانه باید بگوییم که شما در این امتحان به راحتی قبول میشوید مگر اینکه واقعا نتوانید موتور را برانید که خب مسلما بعد از آن همه تمرین ناشی ترین آدم هم میتواند جلوی افسر به راحتی امتحان دهد اما بیایید ببینیم امتحان دقیقا چطور است ؟

مراحل امتحان عملی موتور سیکلت :در امتحان عملی موتور سیکلت , افسر در جایگاه خود مینشیند و بسیار عصبی شرکت کننده ها را نگاه میکند ( تجربه شخصی ) .
حالا همه صف کشیده و بر اساس حروف الفبا اسامی شرکت کنندگان را میخواند که آماده شوند , حالا نوبت شما میشود , باید در قسمت تحویل موتور رفته و حتما کلاه ایمنی خودرا بر سر بگذارید , ابتدا با دنده 1 به سمت پل میروید و سریع در دنده 2 میزنید و به سرعت از پل عبور میکنید .

حالا به ( 8 ) نزدیک میشوید , باید دنده معکوس داده و در دنده 1 قرار دهید و سپس آرام روی خط حرکت کنید ( سعی کنید از خط بیرون نزنید نمره منفی دارد ) حالا به چاله آب رفته و خیلی راحت بیرون می آیید .

حالا به سمت کله قندی میروید و به صورت رفت و برگشت و زیگزاگی از بین آنها عبور میکنید و پس از بیرون آمدن از آن به جایگاه برگشته و موتور را تحویل میدهید و به سمت افسر میروید تا ببینید قبول شده اید یا نه .

خب خیالتان راحت باشد که معمولا 90% افراد قبول میشوند .

و هیچ لحظه ای زیبا تر از این نیست که شما بعد از 10 الی 20 روز گواهینامه موتور سیکلت خود را درب منزل به وسیله پست تحویل میگیرید .

هزینه گواهینامه موتور سیکلت و رانندگی در جاده


کلام آخر

دوستان عزیز حتما بیمه شخص ثالث خود را بگیرید و بدون بیمه و گواهینامه بیرون نروید واقعا بسیار بسیار کار غیر عقلانی است که خود را عملا در دردسر بایندازید و بخواهید روزهای بسیار تلخی را بخاطر یک گواهینامه تجربه کنید .

امیدواریم همیشه موفق و پیروز باشید .

هزینه گواهینامه موتور سیکلت و افسر ترافیک

17 دیدگاه

 1. اول مطلب نوشتین اگه گواهینامه نداشته باشین مقصر میشین این موضوع نقشی توی مقصر بودن یا نبودن نداره. لطفا بررسی کنید

  • درود به شما کاربر گرامی , بله حق با شماست منظور ما این است که در صورت نداشتن گواهینامه ( بیمه خسارتی به شما پرداخت نمی کند و در مواردی به تشخیص افسر شخص باید هزینه فرد مقصر را نیز پرداخت کند ) .

   • محمد رضا ملایی

    نه خیر اصلا این طور نیست من خودم تصادف کردم از عقب هم زدم به یک ماشین گواهینامه هم ندارم مقصر ماشین شد ۱۲ میلیون هم خسارت از بیمه گرفتم و خرج ماشین هم یک ریال ندادم . به جان مادرم راست میگم