قالب وردپرس افزونه وردپرس

جریمه شیشه دودی و ماجرای کد 2114 چیست ؟

جریمه شیشه دودی چقدر است و یا چند درصد شیشه دودی باشد شامل جریمه می شود ؟ در این مقاله به بررسی جریمه شیشه های دودی ماشین و بررسی مزایا و معایت برچسب های شیشه دودی در ماشین می پردازیم . بیایید ببینیم در صورتی که شیشه ماشین دودی باشد چه اتفاقی می افتد ؟

همچنین برای تمرین قوانین رانندگی می توانید در صورت لزوم فایل سوالات آیین نامه رانندگی را دانلود بفرمایید . بسیار خب بیایید ببینیم ماجرای کد 2114 راهور چیست ؟

جریمه شیشه دودی

کد 2114 و جریمه شیشه دودی !

اصولا این کد برای جریمه ماشین هایی است که شیشه های آن به قدری دودی باشد که از فاصله 3 متری داخل ماشین قابل رویت نباشد در این صورت است که اگر داخل ماشین شما قابل رویت نباشد شما تا 70 هزار تومان جریمه می شوید اما آیا این مورد برای تمامی شیشه دودی هاست ؟

ببینید در بالاتر گفته شد در صورتی که تا 3 متر داخل ماشین دیده نشود پلیس می تواند شما را جریمه کند اصولا برچسب هایی با درجه 40 الی 50 درصد در این دسته قرار می گیرند چون به قدری سیاه هستند که نمی توانید داخل ماشین را نگاه کنید و یا بهتر است بگوییم پلیس نمی تواند داخل ماشین را به خوبی تشخیص دهد در این صورت است که ماشین شامل جریمه خواهد شد .

پیشتر در بازرسی های فنی این مورد یعنی داشتن شیشه دودی یکی از موارد رد شدن ماشین محسوب می شد اما امروزه این مورد دیگر مانند قبل نیست زیرا اکثریت ماشین ها دارای شیشه های دودی هستند . بسیار خب پس تا اینجای مقاله جریمه شیشه دودی را بررسی کردیم حالا بیایید ببینیم معایب و مزایای این مورد چیست ؟

قبل از آن باید بدانید کد 2114 برای ماشین هایی است که شیشه های آن به قدری دودی است که نمی توان داخل ماشین را به درستی دید و شاید این دید کم برای راننده هم مشکل ساز شده و باعث تصادفات رانندگی شود البته این موارد حتی می تواند برای ماشین های دیگر هم دردسر درست کند .

مقاله قبلی سایت گواهیران : مراحل تعویض پلاک ماشین چیست ؟

جریمه شیشه دودی

معایب و مزایای شیشه دودی ؟

در صورتی که شما بخواهید شیشه های ماشین را به صورت دودی در بیاورید باید معایب و مزایای این کار را به خوبی بدانید که در این بخش به بررسی آن می پردازیم .

مزایای دودی کردن شیشه به صورت زیر است :

 • جلوگیری از ورود حرارت زیاد نور خورشید به داخل
 • باعث کم شدن مصرف سوخت به دلیل استفاده کمتر از کولر می شود
 • موارد داخل خودرو به دلیل جلوگیری از ورود نور حداکثری خورشید به داخل ماشین , سالم می مانند
 • ماشین زیبایی خاصی می گیرد
 • تمرکز راننده در روز بسیار بیشتر می شود
 • برای سرنشینان تا حدودی باعث جلوگیری از مزاحمت می شود

بسیار خب این بود از مزایای شیشه های دودی ماشین حالا بیایید ببینیم معایب آن چیست که به صورت زیر است :

 • جریمه شیشه دودی شامل شما می شود
 • باعث می شود در شب دید شما کمتر شود
 • امکان تصادفات رانندگی وجود دارد
 • در صورتی که درصد دودی بالا باشد امکان شک پلیس به شما هست و در نتیجه جریمه می شوید

این موارد از معایب استفاده از شیشه های دودی در ماشین بود که با هم بررسی کردیم .

جریمه شیشه دودی در کشور های اروپایی به چه صورت است ؟

شاید برای شما جالب باشد که بدانید در صورتی که ماشین شما دارای شیشه های دودی باشد و شما در کشور هایی مثل آلمان و یا بلژیک و فرانسه و انگلستان و سوییس و سوئد بخواهید رانندگی کنید جریمه های عجیبی برای شما نوشته می شود برای مثال بیایید ببینیم هزینه های جریمه برای ماشین هایی که از شیشه دودی استفاده می کنند در کشور های اروپایی چقدر است البته باید بدانید که این جریمه های برای شیشه هایی است که درصد دودی بسیار بالایی دارند و داخل خودرو اصلا معلوم نیست :

 • جریمه شیشه های دودی ماشین در آلمان : 200 یورو
 • در انگلستان : 100 پوند
 • در بلژیک : 150 یورو
 • در فرانسه : 250 یورو

در کشور های آسیایی مانند ترکیه این جریمه حدودا 100 لیر می باشد . البته این جریمه ها برای شیشه هایی است که درصد دودی آن ها واقعا بالاست . بسیار خب بیایید به سوالات دیگر شما پاسخ دهیم .

جریمه شیشه دودی

شیشه دودی چگونه باعث می شود تا سوخت کمتری مصرف شود ؟

شاید برای کسانی که در علوم مهندسی مکانیک سر رشته ای ندارند این سوال خیلی عجیب و یا شاید خنده دار باشد که مگر می شود برچسب دودی بتواند مصرف سوخت را کمتر کند ؟ شاید این بخش بتواند به شما کمک بسیار خوبی کند که با هم به بررسی آن می پردازیم .

بیایید تصور کنیم در یک هوای واقعا گرم تابستانی در حال رانندگی هستید و نور آفتاب به قدری زیاد است که شما مجبورید شیشه ماشین را پایین دهید اما اوضاع بدتر می شود و گرمای بسیار زیادتری از بیرون به داخل ماشین می آید و شما به قدری گرمتان می شود که چاره ای جز روشن کردن کولر ندارید .

در این حالت کولر را در درجه زیاد قرار می دهید و این کار باعث می شود تا گرمای داخلی از بین برود اما هنوز وقتی نور آفتاب به صورت مستقیم از شیشه ها به شما و یا به جلوی داشبورد و یا به سرنشینان عقب می خورد باعث گرم شدن داخل ماشین و سرنشینان می شود و برای همین شما باید شدت کولر و مدت زمان روشن بودن آن را بالا ببرید و این مورد باعث می شود تا قدرت موتور گرفته شود .

در نتیجه برای روشن ماندن کولر و همینطور ایجاد قدرت بیشتر به موتور ماشین فشار بیشتری بیاورید و این باعث می شود تا شما سوخت بیشتری مصرف کنید اما در صورتی که شیشه های ماشین شما دودی باشد چه اتفاقی می افتد ؟ بله بدون شک نور آفتاب به صورت شدید به داخل ماشین نمی تابد و تا حد بسیار زیادی شدت نور آفتاب گرفته می شود و داخل ماشین سرد تر از حالت عادی می شود .

در این حالت است که شما باید کار مهمی انجام دهید و آن این است که باید کولر را تا درجه نرمال و به مدت زمان کمتری روشن می کنید و سوخت هم کمتر مصرف می شود . دیدید ؟ این برچست مزایای بسیار زیادی دارد و همچنین باعث زیبایی ماشین هم می شود .

بسیار خب بیایید به بخش آخر مقاله برویم …

سخن پایانی

جریمه شیشه دودی ماشین را در این مقاله بررسی کردیم در صورتی که بخواهید شیشه های ماشین را به قدری دودی کنید که داخل ماشین از 3 متری معلوم نباشد شما جریمه می شوید و این جریمه ممکن است به تعداد بسیار زیادی اتفاق بی افتد با کد 2114 .

پس دوستان شیشه ماشینتان را تا حدی دودی کنید که داخل ماشین را بتوان دید . امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد .

گواهیران
5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *