قالب وردپرس افزونه وردپرس

آموزش پارک دوبل – نکات مهم در آزمون شهری

آموزش پارک دوبل را می خواهیم در این مقاله برای شما شرح دهیم. پارک دوبل از متداول ترین روش های پارک خودرو می باشد . در زمان هایی که دو ماشین در فاصله ای از یکدیگر پارک کردند و شما بین این دو ماشین می خواهید پارک بکنید استفاده می شود.

در این مقاله می خواهیم نکات و ریزه کاری های این پارک و همچنین نکات مهمی که در امتحان شهری از شما می خواهند را به شما یاد دهیم .

همچنین می توانید برای آزمون کتبی خود سوالات آیین نامه رانندگی اصلی ما را بخوانید و به صورت قطعی در آزمون قبول شوید.

آموزش پارک دوبل

پارک دوبل چیست و چه زمان هایی استفاده می شود ؟

پارک دوبل یک روش پارک کردن بین دو ماشین که در یک راستا و با فاصله از یکدیگر پارک کردن است ولی اینکه دو ماشین در چه فاصله ای از یکدیگر پارک کردند نیز مهم است.

اگر فاصله بیش از 8 متر باشد شما نیازی به پارک دوبل ندارد و با همان قسمت جلویی ماشین می توانید وارد پارک شوید ولی اگر این فاصله کمتر از 8 متر باشد شما باید پارک دوبل را اجرا کنید.

همچنین اگر این فاصله کمتر از 5.6 متر باشد شما حتی قادر به پارک دوبل هم نخواهید بود. البته ما رانندگانی را داریم که شوماخر را درس می دهند و ماشین را در هرجایی پارک می کنند که همه ی این ها به تجربه رانندگی بر می گردد.

آموزش پارک دوبل برای آزمون شهری ( نکاتی که افسر از شما می خواهد )

در ابتدا می خواهم به شما بگوییم اگر هنوز گواهینامه نگرفته اید و استرس اینکه امتحان شهری را خراب کنید دارید، اصلا خودتان را نگران نکنید. مهمترین چیزی که در روز آزمون باید بدانید این است که آرامش و خون سردی خودتان را حفظ کنید چون هرچه بیشتر اضطراب داشته باشید بیشتر هم ممکن است نکات را فراموش کنید.

نکات مهمی که افسر از شما می خواهد موارد زیر است :

 • درست قرار دادن ماشین در موقعیت پارک دوبل ( فاصله با ماشین کناری و جای پارک )
 • توجه به آیینه ها و حواستان به ماشین هایی که از کنارتان رد می شوند
 • در مکان هایی که پارک دوبل ممنوع است به افسر بگویید با اجازه یا اینکه ممنوع است
 • سعی کنید با دو بار فرمان دادن داخل چارک شوید ( مکرر عقب جلو نکنید )
 • نیم کلاچ را رعایت کنید و ماشین ریپ نزند
 • پارک حداکثر 30 سانتی متر از جدول فاصله داشته باشد و خیلی هم نچسبیده باشد
 • ماشین موازی جدول باشد و کج یا مورب نباشد


پس یادتان باشد که با حفظ آرامش تمام نکات را رعایت کرده و مطمئن باشید همه چیز درست پیش می رود. پارک دوبل به گفته بیشتر افراد از قسمت های سخت امتحان شهری است البته نظر من را بخواهید اصلا این طور نیست.

مکان های ممنوع برای پارک دوبل

 •  بزرگراه‌ ها ( سرعت زیاد خودروهای در حرکت، مانع از تمرکز برای پارک دوبل می شود )
 •  حریم تقاطع‌ها ( ۱۵ متر قبل از رسیدن به تقاطع و ۱۵ متر بعد از تقاطع پارک دوبل ممنوع می باشد )
 •  در مکان هایی که تابلوهای پارک ممنوع و توقف ممنوع موجود می باشد
 •  ایستگاه‌ های اتوبوس، تاکسی و مواردی که برای خودرو حمل و نقل عمومی می باشد اجازه پارک کردن را نداریم
 •  روبروی پل ورودی پارکینگ منازل، مدارس، آتش نشانی، ورودی کوچه ها و خیابان ها پارک دوبل ممنوع می باشد
 •  تابلو های راهنمایی و رانندگی دارای حریم مشخصی می باشند و نباید خودرو خود را در حریم تابلو ها پارک دوبل کنیم ( زیرا پارک کردن در حریم تابلو سبب می شود رانندگان دچار کاهش دید گردند )
 •  مکان های دیگری که با توجه به مقررات راهنمایی و رانندگی، پارک دوبل در حریم آنها ممنوع می باشد.


در اکثر مواقع افسر در مکان های خلوتی از شما امتحان می گیرد و نکاتی در ابتدا باید نکاتی را رعایت کنید که در مقاله ای جدا مفصل به آن ها می پردازیم. فرض کنید نوبت به پارک دوبل شما می رسد. مهمترین نکته در پارک دوبل مهارت داشتن نیم کلاچ است.

اگر شما کوچکترین ایرادی در نیم کلاچ داشته باشید افسر می فهمد که شما مهارت کافی برای راننده شدن را ندارید و بلخره یک ایرادی از شما می گیرد. ولی اگر در این موضوع مهارت داشته باشید ولی یک ایراد کوچک در پارک دوبلتان باشد شما را قبول می کند ( البته این را باید ذکر کنم که افسر داریم تا افسر بستگی به شانستان دارد )

آموزش پارک دوبل

مهارت های لازم برای اجرای درست پارک دوبل

پارک دوبل یکی از حیاتی ترین مسائل آموزش رانندگی است که افسر ها روی آن بسیار حساس هستند. نه بخاطر اینکه شما زیاد از پارک دوبل استفاده می کنید بلکه به این خاطر است که در اجرای این حرکت مهارت های زیادی باید داشته باشید که در رانندگی روزمره بسیار به کار شما می آید.

مهارت های لازم

 • کنترل کلاچ یا حرکت نیم کلاچ
 • کنترل دقیق بر روی فرمان
 • کنترل جهت ها در هنگام دنده عقب
 • اهمیت هماهنگی چشم و دست و اهمیت گاز و ترمز

نیم کلاچ

در حرکت نیم کلاچ که در پارک دوبل استفاده می کنید افسر مهارت شما را می سنجد و یکی از نکات بسیار مهمی است که افسر به آن توجه می کند. پس در این موضوع مهارت خود را تقویت کنید. همچنین این موضوع در رانندگی روزمره چیزی است که همواره به کار شما می آید. برای مثال در ترافیک موقع حرکت در رانندگی های داخل شهر و شلوغ و …

کنترل دقیق بر روی فرمان

در اجرای صحیح حرکت پارک دوبل این موضوع بسیار حائز اهمیت است که شما کنترل دقیقی بر روی فرمان داشته باشید ، جهت های درست فرمان دادن را بدانید . همچنین کنترل فرمان هنگام دنده عقب و تسلط بر روی جهت های آن از عوامل مهم دیگر است .

دنده عقب و کنترل جهت

در اجرای حرکت پارک دوبل به دلیل اینکه شما با عقب وارد پارک می شوید باید مهارت کافی در جهت دادن به فرمان وقتی که به سمت عقب حرکت می کنید را داشته باشید.

اهمیت هماهنگی چشم و دست و اهمیت گاز و ترمز

علاوه بر کنترل کامل و کافی روی کلاچ و فرمان، راننده باید همچنین روی  پدال های گاز و ترمز این دو یار همیشگی تسلط داشته باشد. همچنین راننده به طور همزمان باید بتواند حرکات دست را برای چرخش فرمان و چشم را برای پوشش دید با هم مدیریت کند. اگر راننده به مهارت بالایی در هماهنگی تمام عناصری که در پارک دوبل نقش دارند برسد. می تواند پارک دوبل را بعد آموزش پارک دوبل آسان با مهارت بالایی انجام دهد.

این ها از جمله مهارت هایی است هنگام اجرای حرکت پارک دوبل باید به آن ها تسلط داشته باشید. پس حتما قبل از یادگیری پارک دوبل بر روی این مهارت ها تسلط خود را بالا ببرید و بعد اقدام به یادگیری پارک دوبل بکنید. همچنین اگر اطلاعی از اینکه بزرگراه چیست و ویژگی آن را می خواهید بدانید مقاله ما را از دست ندهید.

آموزش پارک دوبل

آموزش گام به گام و اصولی پارک دوبل

پس از اینکه مهارت های لازم را برای حرکت پارک دوبل یاد گرفتید و در آن ها مهارت لازم و کافی را به دست آوردید. وقت آن است که تکنیک ها و اجرای این حرکت را بیاموزید. در ادامه مراحل مختلف پارک دوبل را برای شما شرح می دهیم .

مراحل پارک دوبل

 1. تشخیص فاصله بین دو ماشین ( ممکن است ماشینی در پشت نباشد )
 2. قرار گیری در فاصله 50 سانتی از ماشین کناری یا به اندازه یک دست
 3. جلوی ماشین یک کاپوت جلوتر از ماشین کناری باشد
 4. دنده را به سمت عقب می دهید و تکنیک فرمان اول را اجرا می کنید
 5. تکنیک فرمان دوم را اجرا می کنید

با اجرای همین مراحل ساده شما پارک دوبل 30 سانت و افسر پسند را انجام می دهید. ممکن است در ابتدا سخت به نظر برسد اما با اجرای مکرر این حرکت و تمرین آن به سادگی می توانید در روز آزمون این حرکت را انجام دهید و این مرحله را قبول شوید.

حال شاید از خودتان بپرسید که تکنیک فرمان اول یا فرمان دوم چیست و یعنی چه ؟ در ادامه به شما این تکنیک ها را آموزش می دهیم.

تکنیک فرمان اول

برای اجرای این تکنیک شما پس از قرار گیری ماشین در فاصله 50 سانتی متری ماشین کناری ( البته این موضوع را باید به شما ذکر کنیم که ممکن است ماشین کناری به جدول چسبیده باشد یا مماس باشد که در این حالت شما در فاصله 70 سانتی متری ماشین کناری قرار بگیرید. ) به این موضوع دقت کنید که یک کاپوت از ماشین کناری جلو باشید.

حالا دنده را به سمت عقب می دهید و تا جایی عقب می آیید که عقب ماشینی را که در کنار آن هستید را در شیشه 3 گوشه ببینید. وقتی دیدید فرمان را به سمت راست می چرخانید. به اینکه توجه کنید که در حین حرکت به سمت راست بچرخانید و مکثی در چرخاندن نکنید.

تکنیک فرمان دوم

برای تکنیک فرمان دوم 3 روش وجود دارد که در ادامه به این 3 روش اشاره می کنیم .

روش اول

این روش برای افرادی که مبتدی اند مناسب تر است. زمانی که شما از عقب ماشینی که می خواهید پشت آن پارک کنید را در لچکی سمت شاگرد دیدید ایست وسط را انجام می دهید و فرمان را به آرامی به سمت راست می چرخانید.

توجه کنید که زمانی که سر ماشین شما به چراغ راهنمای ماشینی که پشت آن می خواهید پارک کنید رسیده باشد باید فرمان کامل چرخیده باشد.

روش دوم

این روش برای افرادی که تسلط نسبتا خوبی بر روی کلاچ و فرمان دارند توصیه می شود. این روش به این صورت است که شما عقب ماشینی که می خواهید پشن آن پارک کنید را با دستگیره سمت شاگرد در یک راستا باشند.

در این لحظه ایست را انجام داده و فرمان را کاملا به سمت چپ می چرخانید. پیش از اینکه سر گلگیر سمت راست خودرو به چراغ عقب سمت چپ خودروی جلویی پارک شده برسد باید فرمان کاملا به سمت چپ چرخیده باشد.

روش سوم

این روش برای افرادی که تسلط بسیار خوبی دارند توصیه می شود. این روش تقریبا شبیه روش دوم است با این تفاوت که شما قبل از رسیدن عقب ماشینی که می خواهید پشت آن پارک کنید به دستگیره فرمان را به سمت چپ بچرخانید.

یعنی بعد از اینکه عقب ماشین کناری از ستون سمت شاگرد رد شد . قابل مشاهده بود فرمان را می چرخانیم و با نیم کلاچ کنترل ماشین وارد پارک می شویم.

تا اینجا تمام روش ها و نکات آموزش پارک دوبل را به شما شرح دادیم ولی اگر از بنده بپرسید هیچ روش قطعی وجود ندارد که همه شرایط را جوابگو باشد . فقط تجربه رانندگی و پارک کردن زیاد است که باعث مهارت شما در پارک کردن می شود.

آیا شما تا به حال دیده اید که پدرتان موقع رانندگی این مسائل را کنترل کند. قطعا نه !

فقط و فقط با تجربه زیاد است که می توانید در همه شرایط پارک دوبل بزنید پس تا می توانید تمرین کنید . امیدوارم همیشه موفق باشید.

گواهیران .

گواهیران
3/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *