قالب وردپرس افزونه وردپرس

تعویض پلاک ماشین و موتور + مراحل ( آپدیت 1403 )

تعویض پلاک ماشین و یا موتور به چه صورت انجام می شود ؟ در این مرحله به بررسی مرحله به مرحله تعویض کردن پلاک ماشین می پردازیم پس در صورتی که می خواهید پلاک ماشینتان را عوض کنید و پلاک شخصی خودتان را بزنید و ماشین جدیدتان با پلاک شما تردد کنید این مقاله را از دست ندهید .

در این مقاله به صورت ساده و به دور از پیچیدگی ها تمامی مراحل اتصال پلاک جدید روی ماشینتان را بررسی می کنیم . قبل از شروع مقاله در صورتی که برای آزمون آیین نامه رانندگی در حال آماده شدن هستید می توانید به مقاله ( نمونه سوالات آیین نامه رانندگی ) مراجعه کنید . بسیار خب بیایید برویم سر اصل مطلب … .

تعویض پلاک

مراحل فک و اتصال پلاک ماشین و یا موتور !

در ابتدا شما باید ماشین خود را خریده باشید و تمامی موارد آن از جمله فنی و بدنه را بررسی کرده و به توافق نهایی رسیده باشید و ماشین را خریده باشید در این حالت باید برای تعویض پلاک ماشین و یا موتور خودتان اقدام کنید . دوستان شاید بعضا این مرحله را جدی نگیرند البته بسیار نادر و عجیب هم هست اما در صورتی که ماشینی خریداری کنید و پلاک ماشین را عوض نکنید از نظر قانونی مشکلات بسیار زیادی برای شما ایجاد می شود .

بسیار خب . در ابتدا باید برای گرفتن نوبت تعویض پلاک به سایت ( نوبت دهی تعویض پلاک ماشین ) بروید . در این حالت شما باید جایی که می خواهید برای فک و اتصال پلاک واردش شوید را انتخاب کنید در این حالت یک تاریخ و یک ساعت برای شما پیامک می شود . در این حالت باید به نشانی مورد نظر بروید و در ساعت معین با نشان دادن اس ام اس خود وارد پارکینگ شماره گذاری ماشین شوید .

خب اولین مرحله را با موفقیت گذراندید حالا باید برای برگه نوبت خود را در دست داشته باشید ( دوستان بدترین کاری که می توانید کنید این است که این شماره که به شما داده می شود گم شود , در این حالت شاید ساعت ها باید برای ثابت کردن حراست زمان بگذارید پس حواستان باشد این شماره بسیار بسیار مهم است ) . خب با شماره در دست باید به بادجه و سالن مورد نظر و نوشته شده بر روی برگه بروید .

در این حالت شما کارتان شروع می شود . مدارکی باید همراه شما باشد از جمله ( کارت ملی – شناسنامه – قبض آب و برق – سند و یا اجاره نامه هولوگرام دار و باقی موارد مثل کارت ماشین و یا بیمه و یا موارد دیگر ) در این حالت فردی که آنسوی بادجه نشسته است شروع می کند به بررسی مدراک شما .

حالا شما باید جریمه های رانندگی و همینطور عوارض را پرداخت کرده باشید در غیر این صورت باید در این سالن قبل از تعویض پلاک تمامی این کار ها را انجام دهید حالا باید صبر کنید تا برگه سبز جدید برای امزا به شما داده شود و وقتی تمامی موارد خواسته شده را در برگه سبز پر کرید به شما تمامی مدارک داده شده تا به سالن تولید پلاک بروید .

در این سالن وقتی برگه را به کارشناسان می دهید برای شما پلاک جدید تولید می شود و معمولا این مرحله حدودا 1 الی 2 ساعت زمان می برد و وقتی به شما پلاک داده شد باید پلاک قدیمی را به سالن تولید پلاک داده باشید در این حالت پلاک جدید به شما داده شده و باید به سمت سوله اتصال پلاک با ماشین بروید .

در این حالت ماشین شما شماره گذاری شده و پلاک به شما داده می شود و می توانید با پلاک و مدارک جدید از مرکز تعویض پلاک خارج شوید .

حالا بیایید برویم به سراغ سوالات مهم شما …

مقاله قبلی سایت : نکات رانندگی با ترمز دستی فعال !

تعویض پلاک ماشین

آیا ماشین بازبینی می شود ؟

بله این مورد در تعویض پلاک بسیار مهم است و در صورتی که شما بخواهید پلاک ماشینتان را تعویض کنید باید ماشین شما توسط یک مهندس مکانیک مورد اعتماد بررسی شود اما این مهندس چکار می کند ؟ این مهندس شماره شاسی و شماره بدنه و شماره موتور رو با شماره های نوشته شده بر روی سند ماشین بررسی می کند و در صورتی که تفاوتی در آن نباشد ماشین شما برای تعویض کردن پلاک به مراحل بعدی می رود که بالاتر خدمت شما گفته شد .

این یکی از مهم ترین مراحلی است که باید در نظر داشته باشید و قبل از آنکه بخواهید ماشینتان را خریداری کنید حتما ماشین را پیش یک کارشناس رنگ و فنی ببرید تا تمامی موارد را چک و بررسی کند در این صورت است که می توانید ماشین خود را با خیال راحت خریداری کنید .

مواردی که نباید انجام دهید

یکی از مهم ترین موارد این است که نباید زودتر از زمان داده شده به مرکز های شماره گذاری ماشین و یا موتور بروید در این صورت ممکن است باعث ایجاد برخورد ها و اعصاب خوردی مردم و افراد دیگر شوید و حتی ممکن است به دلیل بحث با حراست , نوبت شما باطل شود .

اصولا شاید افرادی که فرهنگ و زمان شناسی برایشان مهم نیست را زیاد در این شرایط می بینیم که بدون شک باعث از بین رفتن زمان افراد عادی و وقت شناس می شوند که البته تحت هیچ شرایطی حراست به این افراد اجازه ورود به مراکز شماره گذاری را نمی دهد .

مورد بعدی که باید مجدد به آن اشاره کنیم این است که تحت هیچ شرایطی شماره خود را گم نکنید در غیر این صورت ماشین شما در مرکز شماره گذاری می ماند و باید ثابت کنید این ماشین برای شماست در غیر این صورت نمی توانید ماشین خود را از پارکینگ خارج کنید .

البته در بدترین شرایط حتی کار شما هم راه نمی افتد و زمان شما در آن روز به هدر می رود . یکی از مواردی که باید دقت کنید این است که قبلا شما برای تعویض پلاک و یا بهتر است بگوییم کامل شدن مراحل تویض کردن شماره ماشین و یا موتور باید به دفتر خانه ها می رفتید اما الان دیگر نیازی نیست و برگه سبز شما کاملا معتبر است البته باز هم می توانید به دفتر خانه ها بروید اما دیگر نیاز نیست در کل از وکیلتان می توانید در این باره مشاوره دقیق تری بگیرید .

مورد بعدی این است که وقتی شماره گذاری کردید شاید افرادی را ببینید که به شما قاب پلاک می فروشند البته خرید قاب دور پلاک عالی هست و حتی در زیبایی ماشین شما هم تاثیر داشته باشد اما در صورتی که لایه ای جلوی پلاک شما قرار بگیرد ممکن است برای شما دردسر ساز شود و در صورتی که ماشین های راهنمایی و رانندگی شما را در خیابان ببینند قطعا برای شما دردسر خواهد شد و با جریمه بسیار سنگین ماشین شما در پارکینگ می ماند .

خب بیایید به آخرین بخش این مقاله برویم …

تعویض پلاک

سخن نهایی

کاربران گواهیران باید به این مورد اشاره کنیم که حتما مدارک به روز را بررسی کنید و تمامی مدارک را همراه خود داشته باشید . اگر نیاز هست حتما از وکیل استفاده کنید در این صورت شاید بتواند به شما در روند شماره گذاری کمک کند و تمامی موارد حقوقی را برای شما روان و راحت تر کند در این حالت شما می توانید با خیال راحت تری ماشین خود را شماره گذاری کنید .

البته تمامی موارد گفته شده برای موتور سیکلت هم صدق می کند و این یعنی در صورتی که می خواهید موتور سیکلت خود را شماره گذاری و یا پلاک گذاری کنید باید تمامی موارد را از روی همین مراحل انجام دهید و این بسیار مهم است که حتما مدارک موتور سیکلت خود را به صورت قانونی داشته باشید .

امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده باشد در صورتی که سوالی دارید می توانید در قسمت نظرات از کاربران و یا مدیریت سایت بپرسید .

گواهیران
5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *