قالب وردپرس افزونه وردپرس

تاثیر گرد و خاک بر خودرو چیست ؟ ( اثرات منفی و مهم )

تاثیر گرد و خاک بر خودرو چیست ؟ در این مقاله به بررسی تاثیرات گرد و خاک بر روی خودرو می پردازیم پس در صورتی که در مکان های پر گرد و خاک هستید شاید این مقاله برای شما مفید باشد و به شما توصیه می کنیم این مقاله از گواهیران را با دقت بخوانید زیرا با مواردی رو به رو می شوید که بدون شک برای شما می تواند بسیار مهم باشد .

در مقاله قبل از گواهیران خواندید : ( اثرات منفی و مخرب تگرگ بر خودرو چیست ) و در این مقاله به بررسی اثرات مخرب گرد و خاک می پردازیم . بسیار خب بیایید ببینیم اثرات مخرب گرد و خاک بر روی ماشین چیست و در نهایت راه های جلوگیری از متضرر شدن ماشین در این شرایط را بررسی می کنیم …

تاثیر گرد و خاک بر خودرو

تاثیر گرد و خاک بر ماشین چیست ؟

شاید بگویید تاثیر زیادی بر روی ماشین ندارد و اصولا ماشین به صورت مداوم با گرد و خاک در ارتباط است . بله تا حدی درست است اما اگر به صورت طولانی مدت ماشین تمیز نشود و یا موارد فنی اش چک نشود چه ؟ آیا باز هم وضعیت همین است ؟ بیایید ببینیم چه می شود …

در صورتی که به صورت طولانی مدت گرد و خاک بر روی ماشین بماند چه اتفاقی می افتد ؟ بدون شک موارد زیر در طولانی مدت می تواند برای ماشین شما اتفاق بی افتد پس بیایید این موارد را در زیر بررسی کنیم … :

1 – کدر شدن رنگ ماشین : در این حالت وقتی گرد و خاک زیا بر روی ماشین بماند باعث ایجاد خط و خش های بسیار زیاد و کوچک بر روی بدنه ماشین می شود و در این حالت ماشین شما پر از خط هایی می شود که در نهایت نتیجه اش کدر نشان دادن بدنه ماشین شما خواهد بود و در این شرایط است که ماشین شما افت کیفیت رنگی پیدا می کند و اگر همین حالت به صورت مداوم تکرار شود بدون شک می تواند باعث افت بسیار شدید در کیفیت رنگ بدنه ماشین شما شود …

2 – خرابی سیستم های موتوری : در این حالت یکی از بدترین موارد می تواند اتفاق بی افتد که نتیجه نهایی آن خرابی انجین و یا موتور ماشین شماست اما بیایید ببینیم این کار به چه صورت انجام می شود ؟ بیایید زمانی که فیلتر هوا ندارید را در ابتدا بررسی کنیم . وقتی ماشین شما مکش هوایی به داخل موتور می کند باعث می شود تا گرد و خاک وارد موتور شود و در این حالت پیستون موتور شما را گرد و خاک می گیرد و در نتیجه گرد و خاک بر روی پیستون می ماند و در بهترین حالت باعث خرابی پیستون و خام سوزی می شود و در بدترین حالت می تواند باعث خط انداختن بر روی سیلندر موتور شود و در نهایت خط دارای عمق زیادتری شده و روغن سوزی هم ایجاد می شود طوری که باید سیلندر ماشینتان را به تراش کاری ببرید تا درستش کند .

پیشنهاد مقاله : گواهینامه پایه سه !

تاثیر گرد و خاک بر خودرو

در حالت دوم وقتی فیتر هوا بسیار کثیف است را بیایید و بررسی کنیم . در این حالت فیلتر هوا مانع از ورود حجم هوای ورودی می شود و موتور ماشین مکش سنگین تری می کند در نتیجه قدرت موتور کم شده و موتور نمی تواند به خوبی عمل کند . تاثیر گرد و خاک بر خودرو بسیار زیاد است و می تواند مخرب باشد پس باید حواستان به فیلتر هوا باشد و به صورت مداوم و منظم تعویض کنید .

3 – خرابی سیستم ترمز : در حالتی که گرد و خاک زیاد باشد و شما اقدامی برای تمیز کردن ماشین نکرده باشید این گرد و خاک بر روی دیسک ترمز می نشینند و در این صورت است که وقتی شما حرکت می کنید گرد و خاک بر روی دیسک و ترمز گیر کرده و باعث خط شدید بر روی دیسک می شود و در این حالت است که دیسک شروع به خراب شدن می کند .

4 – سیستم تعلیق : با وجود گردگیر بر روی سیستم تعلیق ممکن است از ورود گرد و خاک جلوگیری شود اما گردگیر همیشه درست عمل نمی کند و باعث می شود تا از جایی به بعد گرد و خاک وارد سیستم تعلیق و کمک فنر شود در این حالت است که روغن با خاک درگیر شده و باعث ایجاد سنگ و یا گل سفت می شود در این حالت است که سیستم تعلیق در طولانی مدت آسیب های شدیدی دیده و ناگهان با یک فشار بیشتر خراب می شود .

تاثیر گرد و خاک بر خودرو همانطور که دیدید کم نیست و بهتر است حتما به این موارد دقت داشه باشید تا از خرابی ماشین جلوگیری کنید . اصلا بیایید راه های جلوگیری از خرابی توسط گرد و خاک را بررسی کنیم …

پیشنهاد مقاله آزمون : سوالات آیین نامه 1403

تاثیر گرد و خاک بر خودرو

راه های جلوگیری از خرابی ماشین در شرایط گرد و خاکی !

در این باره بهتر است به صورت تجربی و دقیقتر نگاه کرد برای مثال در صورتی که شما بخواهید جلوگیری نکنید از گرد و خاک خب به طور قطع می تواند باعث ایجاد خرابی در تمامی سیستم ها شود اما در صورتی که بخواهید از این حالت جلوگیری کنید راه هایی برای این مورد وجود دارد که در زیر با هم بررسی می کنیم …

1 – کدر شدن ماشین : برای این که ماشین در این وضعیت گیر نکند بهترین راه این است که شما بیایید و بر روی ماشین کاور بکشید البته منظور ما کاور حرارتی است در این حالت بدنه ماشین شما از هر نظری در امان می ماند و یا ماشین خود را باید در پارکینگ مسقف قرار دهید .

2 – خرابی سیستم های ترمزی : در این حالت بهتر است هر هفته یک بار سیسم ترمز شما با آب فشار قوی شسته شود تا از خرابی سیستم جلوگیری شود .

3 – خرابی سیستم موتور : بهترین راه این است که هر ماه فیلتر هوای ماشین خود را عوض کنید و یا در هر دوره سرویس اقدام به تعویض فیلتر های ماشین خود کنید .

4 – سیستم تعلیق : در این حالت باید در کارواش با فشار قوی ماشین خود را تمیز کنید و در این حالت است که می توانید به خوبی از سیستم تعلیق خودرو مراقبت کنید .

تاثیر گرد و خاک بر خودرو را در این مقاله به خوبی بررسی کردیم و به شما عزیزان توصیه می کنیم حتما خودروی خود را هر یک ماه یک بار هم که شده بشورید تا این گرد ها باعث خرابی ماشین شما نشوند و بهترین حالت این است که شما باید سرویس های دوره ای ماشینتان را جدی بگیرید و حتما ماشین خود را به نمایندگی ها برده و سرویس های دوره ای را انجام دهید .

بسیار خب امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد . پیروز باشید . گواهیران .

گواهیران
5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *