قالب وردپرس افزونه وردپرس

تاثیر رطوبت بر خودرو ( 6 اثر منفی – مراقب باشید ) !

تاثیر رطوبت بر خودرو چیست ؟ در این مقاله به بررسی 6 اتفاقی که در رطوبت زیاد برای ماشین می افتد می پردازیم پس در صورتی که خودروی شما در مکان های مانند شمال ایران است و یا در مکان هاییست که در آنجا بارندگی زیاد است به شما پیشنهاد می کنیم حتما این مقاله را بخوانید تا از 6 اتفاقی که برای ماشین شما خواهد افتاد با خبر باشید و راهی در انتها برای این موارد پیشنهاد داده شده است پس با گواهیران همراه باشید .

در مقاله قبل خواندیم : حقوق یک مکانیک موتور سیکلت در کشور آمریکا چقدر است ؟

تاثیر رطوبت بر خودرو

اثر رطوبت بر بدنه خودرو چیست ؟

بیایید یک ماشین ساده با کیفیت رنگ داخلی را بررسی کنیم برای مثال کوییک , وقتی شما یک کوییک را در رطوبت بسیار زیاد رامسر قرار دهید و از آن فقط در همان محل استفاده کنید تا اینکه بخواهید از همان ماشین در اهواز استفاده کنید تفاوت های بسیار زیادی در طی 1 سال قابل دیدن و مشاهده و بررسی است . اما در این بخش به بررسی 6 مورد در این حالت می پردازیم …

مورد اول : خرابی زه و موارد بیرونی خودرو که پوشیده از رنگ نیست . در این حالت به دلیل وجود رطوبت در محل هایی مانند رامسر ایران وقتی ماشین شما دارای نقاطی باشد که از رنگ پوشیده نشده باشد اتفاقات بسیار بدی می افتد برای مثال آهن ها و فلزات موجود در بدنه خودرو خیس شده و بعد از آن که هوای زیادی با آن ها برخورد می کند شروع به زنگ زدن می کند و این زنگ زدگی تا جایی ادامه دارد که حتی باعث خرابی رنگ ماشین شده و رنگ ماشین باد می کند . در این حالت ماشین کیفیت بدنه و رنگ خود را از دست می دهد و ستون ها و شاسی ها به دلیل رطوبت زیاد آسیب دیده و ضعیف تر می شوند . تاثیر رطوبت بر خودرو در اولین حالت درست بر روی بدنه دیده می شود .

مورد دوم : خرابی سیستم ترمز , در این حالت وقتی شما در حین رانندگی در محل های پر رطوبتی مانند رامسر هستید شاید متوجه بسیاری از موارد نشوید برای مثال خرابی و زنگ زدگی سیستم های ترمزی اما این خرابی به چه صورت است ؟ وقتی ماشین را پارک می کنید سیستم ترمز به شدت داغ است و وقتی که سرد می شود اتفاقاتی برای فلزات این سیستم می افتد . اگر در جایی مانند تهران باشید سیستم ترمزی شما با هوای خشک خنک می شود اما در صورتی که در رامسر باشید سیستم و فلزات موجود در سیستم های ترمزی شما با رطوبت هوا خنک و سرد می شود در این حالت است که سیستم ترمزی شما آسیب دیده و شروع به زنگ زدگی می کند در این حالت است که می توان گفت شما به مرور زمان سیستم ترمزتان را از دست می دهید و شاید یک روزی دیر متوجه آن شوید .

مورد سوم : خرابی سیستم های داخلی انجین . در این حالت وقتی شما در حال رانندگی در هوای مرطوب هستید ماشین شما در حین حرکت نیاز به هوای زیادی برای تولید قدرت در موتور دارد برای همین فیلتر هوای شما باید درست در خط مقدم رو یا رویی با هوای ورودی قرار بگیرد . در این حالت وقتی رطوبت هوا زیاد باشد و هوا بخواهد از فیلتر عبور کند در مدت زمان بسیار کمی شروع به خرابی فیلتر می کند . این در حالی است که فیلتر کاملا خیس شده و راه های آن به وسیله این خیسی و رطوبت باز شده و یا در بدترین حالت توسط خیسی و خشکی سریع ذرات درونی , فیلتر بسته می شود .

در حالت اول هوا و رطوبت وارد موتور شده و می تواند باعث ایجاد رسوب روی پیستون و دیواره های سیلندر شود و همین باعث خام سوزی و مصرف بالای سوخت در ماشین و همینطور خراش در سیلندر ماشین شود و این یعنی مرگ خاموش موتور ماشین .

در حالت دوم هوا به خوبی به موتور نمی رسد و قدرت کمتری تولید شده و ماشین شما کمی بد روشن می شود و در این حالت هم خام سوزی شکل می گیرد و شما سوخت بسیار زیاد تری را مصرف می کنید .

موردم چهارم : سیستم های برقی , در این حالت سیستم های برقی در اثر رطوبت زیاد آسیب هایی مانند اتصال و برق دزدی را پیدا می کنند و این آسیب های می تواند باعث خرابی در دینام و همینطور باتری ماشین شما شود .

تاثیر رطوبت بر خودرو بسیار منفی و زیاد است اما تا اینجای کار با 4 مورد آشنا شدیم بیایید ببیینیم مورد 5 و 6 چیست ؟

در مورد 5 قطعات ماشین شما بسیار سریعتر فرسوده می شود و باید زود تر تعویض شوند برای همین می توان گفت فرسودگی قطعات یکی دیگر از اتفاقاتی است که در رطوبت زیاد برای ماشین شما می افتد .

مورد ششم : پوسیدگی لاستیک هاست . در این حالت لاستیک ها زیاد تر می پوسند و این باعث می شود تا در رطوبت زیاد شما مجبور باشید لاستیک های ماشین خود را زود تر عوض کنید …

پیشنهاد مقاله : سوالات آیین نامه 1403 !

تاثیر رطوبت بر خودرو

تاثیر رطوبت بر ماشین های خارجی چطور است ؟

اصولا تاثیر رطوبت بر ماشین های خارجی متفاوت است . برای مثال بیایید بنز را با هم بررسی کنیم . در کشوری مانند آلمان برند بنز کیفیت و سیستم ماشین خود را از رنگ گرفته تا قطعات را بسیار با کیفیت می سازد اما این کیفیت شامل تقابل با رطوبت هم می شود . در این حالت است که شرکت بنز رنگ ماشین را درست مناسب هوای سرد و بارانی آلمان می سازد و برای همین درست در بدترین حالت رطوبتی باز هم می بینید که ماشین بنز بسیار خوب کار می کند و اثری از خرابی در رطوبت در این ماشین ها وجود ندارد اما اگر بنزی که در کالیفرنیای آمریکا خریداری کرده اید را به آلمان بیاورید خیلی زود رنگ و قطعاتش تحت تاثیر رطوبت قرار می گیرند اما یعنی چه ؟

آلمان و یا بهتر است بگوییم بنز و یا بی ام و و یا پورش برای هر منطقه ای سیستم کیفیتی خاصی دارد و اینطور نیست که برای گرینلند پوشیده از برف همان کیفیت رنگی را تولید کند که برای مصر داغ با گرمای شدیدش می کند و این استانداردی است که ماشین ها در این برند ها به آن توجه بسیار زیادی دارند . تاثیر رطوبت بر خودرو زیاد است اما باید بدانید شما چه ماشینی دارید و ماشین شما برای چه مناطقی ساخته شده است … .

تاثیر رطوبت بر خودرو

سخن نهایی !

اثر رطوبت بر خودرو می تواند بسیار مخرب باشد اما در صورتی که بدانید خودروی شما برای چه حالتی ساخته شده شاید بتوانید از خرابی بدنه و رنگ آن مراقبت کنید و یا در صورتی که می توانید ماشین خود را در پارکینگ قرار دهید تا از رطوبت های زیاد در امان باشد .

در صورتی که ماشین شما همیشه در مکان های خشک و آفتابی بوده سعی بر این داشته باشید که از آن ماشین به صورت طولانی مدت در محل های پر بارش استفاده نکنید در این صورت است که ماشین شما از خرابی های تاثیر گرفته از رطوبت در امان خواهد بود .

امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد . گواهیران .

گواهیران
امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *