قالب وردپرس افزونه وردپرس

کیسه هوا یا ( ایر بگ ) چگونه کار میکند ؟

همیشه از انفجار به عنوان چیزهای وحشتناک و خطرناک یاد می کنیم ، اما همیشه اینگونه نیست. کیسه هوا و یا ایر بگ ها هر روز جان افراد زیادی را نجات میدهند . اگر به اندازه کافی بدشانس باشید که در یک تصادف رانندگی درگیر شوید ، یک انفجار با دقت کنترل شده (امیدوارم) یک کیسه هوا را از داشبورد بیرون بیاورد ، ضربه را خنثی کرده و به کاهش آسیب های بدنتان کمک می کند. کیسه های هوا بسیار ساده هستند اما به طرز حیرت انگیزی نیز هوشمندانه هستند ، زیرا آنها باید در سرعت بیش از 290 کیلومتر در ساعت باز شوند – سریعتر از تصادف یک ماشین عجیبه نه ؟

کیسه هوا

کار کرد دقیق کیسه هوا چگونه است ؟

جالب است بدانید وقتی کیسه هوا منفجر میشود در بسیاری از خودرو ها باعث نجات جان و در دیگر خودرو ها باعث ایجاد ضربه و خفگی شدید میشود که در خودرو های داخلی یا کلا باز نمیشوند و یا همانطور که گفتیم میشود ( البته نه همه خودرو ها ) .

وقتی تصادف صورت میگیرد و ضربه به سپر عقب و یا جلو میخورد باعث حرکت یک توپ فلزی درون سیلندر مخصوص کیسه هوا یا ایربگ میشود .
خب بیایید باهم نحوه کار را بررسی کنیم :

وقتی ضربه به سپر ها وارد میشود ECU به سرعت دستور باز شدن محفظه نگهدارنده گوی فلزی را میدهد و به شدت به وسیله حرارت الکتریکی گوی را داغ میکند .
سپس گوی با سرعت زیاد به ماده جامد فشرده شده دود زا برخورد میکند که این بر خورد باعث میشود گوی داغ جسم پتاسیمی جامد را بسوزاند و سپس در هزارم ثانیه به شدت و به فشار زیاد دود ایجاد میشود که این دود به سرعت و با فشار به شدت زیاد وارد کیسه هوا شده و باعث باد شدن سریع ایر بگ میشود .

کیسه هوا

ایربگ ها در تمام خودرو ها یکیست ؟

بهتر است بگوییم کار ایربگ در تمامی خودرو ها یکیست , بله , اما بیایید مقایسه کنیم .
در خودرو های هیبریدی و برقی که تماما الکترونیکی هستند کیسه ها درست مانند خودرو های لوکسی چون بی ام دبلیو و بنز طراحی شده اند .

به این صورت که وقتی کیسه هوا باد میشود نه تنها از جلو بلکه از طرفین باد شده و تمام صورت و بدن راننده و سرنشینان را نجات میدهند .

این انفجار باعث میشود کیسه هوا به شدت باد شده و باعث جلوگیری از پرت شدن شیشه به صورت سرنشینان و یا برعکس آن , شود .

کیسه هوا

جنس کیسه هوا از چیست ؟

جنس کیسه هوا اصولا از برزنت شماره 7 است که در برخورد با صورت باعث ساییدگی پوست نشود اما در بسیاری از موارد ایربگ را از جنس ابریشم محکم و مصنویی میسازند که نرمی خاصی داشته باشد .

چه کسی ایربگ را اختراع کرد ؟

خیلی جالب است بدانید کیسه هوارا 2 نفر همزمان اختراع کردند اما از شانس بدِ یکی , برای شخص دیگر زودتر گواهینامه بین المللی ثبت اختراع صادر شد و به نام او ثبت شد .
آن شخص کسی نبود جز ” جان دبلیو هتریک ” .
این شخص بعد از تصادف و آسیب دیدگی وارد آمده بسیار زیاد به دخترش کیسه هوا را به صورت مکانیکی اختراع کرد .
طرح بسیار ناقص بود اما بعد از 3 سال به شکل اولیه و مدرن کیسه های هوای امروزی درآمد .
شخص دیگر فردی آلمانی به نام : ” والتر لیندر ” بود , این همان شخص ناکامیست که گواهینامه ثبت اختراعش دیرتر ثبت و به سرنجام رسید .

کیسه هوا
کیسه هوا
5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.