قالب وردپرس افزونه وردپرس

نکات مهم تقاطع ها – انواع تقاطع ها و آموزش حق تقدم !

نکات مهم تقاطع ها از جمله موارد مهمی است که هر راننده ای باید برای رانندگی در شهر آن ها را بداند و به آن ها مسلط باشد . همچنین شناخت انواع تقاطع ها و دانستن حق تقدم در هرکدام از آن ها بسیار مورد مهمی است .

در این مقاله می خواهیم برای شما انواع تقاطع ها ، نکات مهم تقاطع ها ، حق تقدم تقاطع ها و موارد مهم دیگر را شرح دهیم . همچنین به سوالات متداولی که راجب تقاطع ها وجود دارد جواب دهیم . پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید .

همچنین اگر در رانندگی سرازیری و شیب زیاد مشکل دارید می توانید به مقاله رانندگی در سرپایینی ما نیز نگاهی بیندازید . نکاتی بسیار مهمی را در این مقاله توضیح داده ایم و آن ر ا از دست ندهید .

نکات مهم تقاطع ها

نکات مهم تقاطع ها

تقاطع‌ ها نقاطی هستند که دو یا چند خیابان یا راه با هم برخورد می‌ کنند . تقاطع‌ ها انواع گوناگونی دارند از جمله تقاطع هم‌ عرض ، تقاطع هم‌ سطح ، تقاطع غیر هم‌ سطح ، تقاطع فرعی و اصلی ، تقاطع دارای چراغ سه‌ مرحله‌ ای ، سه‌ راهی و چهارراه .

نکات مهم در مورد تقاطع‌ ها عبارتند از :

هنگام ورود به تقاطع ، باید به علائم راهنمایی و رانندگی ، چراغ‌ های راهنما ، خطوط راهنما و حق تقدم توجه کرد .

برای گردش به چپ یا راست در تقاطع ، باید قبل از تقاطع در مسیر مجاز قرار گرفته ، تا مرکز تقاطع پیش برده و در مسیر مجاز در خیابان مقصد قرار گیرد .

هنگام عبور از تقاطع‌ های دارای چراغ سه‌ مرحله‌ ای ، باید به رنگ چراغ‌ ها و نشانه‌ های مربوطه توجه کرد . سبز به معنای ادامه حرکت ، زرد به معنای توقف در صورت امکان و قرمز به معنای توقف کامل است .

هنگام عبور از تقاطع‌ های بدون چراغ ، باید به حق تقدم خودرو های دیگر توجه کرد . به طور کلی ، خودرویی که از سمت راست وارد تقاطع می‌ شود ، حق تقدم دارد . همچنین ، خودرویی که در حال گردش به راست است ، حق تقدم بر خودرویی که در حال گردش به چپ است ، دارد .

هنگام عبور از تقاطع‌ های غیر هم‌ سطح ، باید به علائم و خطوط راهنما توجه کرد . خودرویی که از بالا به پایین می‌ آید ، حق تقدم بر خودرویی که از پایین به بالا می‌ رود ، دارد . همچنین ، خودرویی که از راه اصلی می‌ آید ، حق تقدم بر خودرویی که از راه فرعی می‌ آید ، دارد .

تعریف کلی و انواع تقاطع ها

تقاطع یا چهار راه محل گذر دو راه از یکدیگر است . تقاطع‌ ها انواع مختلفی دارند که بر اساس شکل ، سطح و علائم آن‌ ها تقسیم‌ بندی می‌ شوند . در ادامه به توضیح انواع تقاطع‌ ها و ویژگی‌ های آن‌ ها می‌ پردازیم :

تقاطع هم‌عرض : تقاطعی است که دو یا چند خیابان با عرض یکسان در آن برخورد می‌ کنند . در این نوع تقاطع ، حق تقدم بر اساس قانون راست‌ دست مشخص می‌ شود . یعنی خودرویی که از سمت راست وارد تقاطع می‌ شود ، حق تقدم دارد .

تقاطع هم‌ سطح : تقاطعی است که دو یا چند راه ارتباطی در یک ارتفاع از سطح زمین ساخته شده‌ اند . در این نوع تقاطع ، عبور و مرور خودرو ها ممکن است با یکدیگر مختل شود . برای کنترل ترافیک در این نوع تقاطع ، ممکن است از چراغ راهنما ، تابلو های راهنمایی رانندگی ، خطوط راهنما و یا نیروی انسانی استفاده شود .

تقاطع غیر هم‌ سطح : تقاطعی است که دو یا چند راه ارتباطی در ارتفاع‌ های مختلف از سطح زمین ساخته شده‌ اند . در این نوع تقاطع ، عبور و مرور خودرو ها با یکدیگر مختل نمی‌ شود . برای اتصال راه‌ های مختلف ، ممکن است از پل ، تونل یا موارد دیگری استفاده شود .

تقاطع فرعی و اصلی : تقاطعی است که یک راه فرعی با یک راه اصلی برخورد می‌ کند . در این نوع تقاطع ، حق تقدم برای راه اصلی است . یعنی خودرویی که از راه اصلی می‌ آید ، حق تقدم بر خودرویی که از راه فرعی می‌ آید ، دارد .

در این قسمت انواع تقاطع ها را برای شما شرح دادیم و شما را با انواع تقاطع هایی که ممکن است با آن ها مواجه شوید آشنا کردیم . همچنین نکات مهم تقاطع ها را برای شما شرح دادیم و شما را از آن ها آگاه کردیم . در قسمت بعدی به بررسی حق تقدم در هر یک از این تقاطع ها می پردازیم و شما را بیشتر با آن ها آشنا می کنیم . پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید .

نکات مهم تقاطع ها

رعایت حق تقدم در تقاطع ها

رعایت حق تقدم در تقاطع ها از جمله مسائلی است که خیلی ها در یادگیری آن مشکل دارند و این موارد را با یکدیگر قاطی می کنند . در این قسمت می خواهیم به صورت کامل حق تقدم در هر یک از تقاطع ها را به شما آموزش دهیم . پس این قسمت را از دست ندهید .

تقاطع هم‌ عرض : در این نوع تقاطع ، حق تقدم بر اساس قانون راست‌ دست مشخص می‌ شود . یعنی خودرویی که از سمت راست وارد تقاطع می‌ شود ، حق تقدم دارد .

تقاطع هم‌ سطح : در این نوع تقاطع ، حق تقدم بر اساس علائم و چراغ‌ های راهنمایی و رانندگی تعیین می‌ شود . اگر چنین علائمی وجود نداشته باشد ، حق تقدم برای راه اصلی است .

تقاطع غیر هم‌ سطح : در این نوع تقاطع ، حق تقدم برای خودرویی است که از بالا به پایین می‌ آید . اگر خودرو ها در یک سطح باشند ، حق تقدم برای خودرویی است که از راه اصلی می‌ آید .

تقاطع فرعی و اصلی : در این نوع تقاطع ، حق تقدم برای خودرویی است که از راه اصلی می‌ آید . اگر راه اصلی و فرعی مشخص نباشد ، حق تقدم بر اساس قانون راست‌ دست است .

در این قسمت حق تقدم در تقاطع ها را به طور کامل برای شما شرح دادیم که از جمله نکات مهم تقاطع ها است . در ادامه می خواهیم به سوالات متداول کاربران در مورد تقاطع ها پاسخ دهیم پس تا انتها همراه باشید .

نکات مهم تقاطع ها

سوالات متداول درباره نکات مهم تقاطع ها

چه تفاوتی بین تقاطع هم‌ عرض و تقاطع هم‌سطح وجود دارد ؟ 
تقاطع هم‌ عرض تقاطعی است که دو یا چند خیابان با عرض یکسان در آن برخورد می‌ کنند . تقاطع هم‌ سطح تقاطعی است که دو یا چند راه ارتباطی در یک ارتفاع از سطح زمین ساخته شده‌ اند . در تقاطع هم‌ عرض ، حق تقدم بر اساس قانون راست‌ دست است . در تقاطع هم‌ سطح ، حق تقدم بر اساس علائم و چراغ‌ های راهنمایی و رانندگی تعیین می‌ شود .


فرق تقاطع های با علامت و بی علامت ؟
تقاطع‌ های با علامت تقاطع‌ هایی هستند که دارای چراغ راهنما یا تابلو های راهنمایی رانندگی هستند . این علامت‌ ها حق تقدم ، جهت حرکت ، ممنوعیت‌ ها و هشدار هایی را به راننده‌ ها اطلاع می‌ دهند . تقاطع‌ های بی علامت تقاطع‌ هایی هستند که فاقد چنین علامت‌ هایی هستند . در این تقاطع‌ ها ، راننده‌ ها باید به قوانین عمومی راهنمایی و رانندگی ، حق تقدم و احتیاط پیروی کنند .

چه زمانی می‌ توان از تقاطع گردش به چپ کرد ؟ 
می‌ توان از تقاطع گردش به چپ کرد وقتی که چراغ سبز یا زرد روشن شده باشد و خودرو های مقابل حرکت نکنند یا فاصله کافی با آن‌ ها داشته باشید . همچنین باید به خودرو هایی که از سمت راست می‌ آیند و حق تقدم دارند توجه کرد .

چه علائمی در تقاطع‌ ها می‌ توان دید ؟ 
علائمی که ممکن است در تقاطع‌ ها دیده شوند عبارتند از : علامت توقف ، علامت حق تقدم ، علامت تقاطع ، علامت گردش مجاز ، علامت ممنوعیت گردش ، علامت تقاطع غیر هم‌ سطح ، علامت تقاطع راه آهن ، علامت تقاطع پیاده‌گاه و علامت تقاطع دوچرخه‌ سواری .

چه چراغ‌ هایی در تقاطع‌ ها می‌ توان دید ؟ 
چراغ‌ هایی که ممکن است در تقاطع‌ ها دیده شوند عبارتند از : چراغ سه‌ مرحله‌ ای ، چراغ گردش مجاز ، چراغ راهنمای پیاده‌ رو ، چراغ راهنمای دوچرخه‌ سوار ، چراغ راهنمای اتوبوس و چراغ راهنمای راه آهن .


در این مقاله به طور کامل و مفصل راجب نکات مهم تقاطع ها صحبت کردیم . انواع تقاطع ها را برای شما شرح دادیم . همچنین رعایت حق تقدم در هر یک از تقاطع ها را به شما آموزش دادیم و به سوالات متداولی که ممکن بود برای شما هم پیش بیاید پاسخ دادیم . امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده باشد .

گواهیران
3/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *