قالب وردپرس افزونه وردپرس

رشته مکانیک خودرو | مهندسی مکانیک ( 0 تا 120 )

رشته مکانیک خودرو , رشته به شدت تکنیکال و بسیار مناسب است برای کسانی که می خواهند در راس رشته های فنی تحصیل کنند می باشد .

تولد این رشته در کشور بزرگ و صنعتی به نام آلمان بود و شاید همه شما بدانید که آلمان در جنگ جهانی دوم یک مهندس مکانیک را برابر با یک پادشاه و یک مغز طراح تمام عیار می شناخت . طوریکه هیتلر پادشاه وقت آلمان برای مهندسین مکانیم تدارکاتی را فراهم می کرد که در هیچ کشوری نمی توانستید مشاهده کنید .

رشته مکانیک در جهان به عنوان محبوب ترین رشته بعد از کامپیوتر شناخته می شود .

اگر شما می خواهید وارد این رشته بزرگ شوید شک نکنید اگر مدارک بالا را در این زمینه تهیه کنید می توانید در بزرگترین کشور های صنعتی و پیشرفته به عنوان یک مهندس عالی رتبه مشغول به کار های بسیار حرفه ای با درآمد های به شدت بالا شوید .

متاسفانه در کشور ایران مهندسین مکانیک سرنوشت جالی ندارند زیرا در آخر در بهترین شرایط اگر استخدام شوند می توانند با حقوق بسیار پایین امرار معاش کنند که البته این امر برای تمامی رشته های تحصیلی می باشد .

پس اهداف خود را بالاتر از یک حقوق بسیار کم در نظر بگیرید . بیایید باهم همه چیز را در باره این رشته بررسی کنیم ( با ما همراه باشید )

پیشنهاد مقاله : هزینه گرفتن گواهینامه رانندگی پایه 3 ( آپدیت جدید )

رشته مهندسی مکانیک خودرو

از دیپلم تا حداقل لیسانس در رشته مکانیک خودرو ؟

در ابتدا شما بهتر است از طریق تحصیل در هنرستان وارد این راه شوید توصیه می کنم به هیچ وجه از رشته ای مانند ریاضی فیزیک در این کار وارد نشوید زیرا به شدت به ضرر شما خواهد بود و برای شما سخت خواهد گذشت .

پس شما باید مسائل فنی را به خوبی درک کنید و سپس وارد دانشگاه فنی شوید .

شما در هنرستان مکانیک با مسائلی مانند :

محاسبات فنی , طراحی های بسیار دقیق صنعتی ( 3 بعدی ) , دروس تکنیکی مانند مولد قدرت و سیستم برقی خودرو وتمامی قطعات خودرو به خوبی آشنا خواهید شد .

در دانشگاه در مقطع کاردانی شما به صورت تخصصی تر با مسائل طراحی هیدرولیک خودرو و طراحی کامپیوتری و شاسی و بدنه آشنا خواهید شد .

در مقطع لیسانس شما باید تمامی موارد گفته شده را در یک پروژه عملی پیاده سازی کنید و در آن هنگام شما به یک مهندس و طراح تمام عیار مکانیک تبدیل خواهید شد ( البته با تلاش بسیار زیاد ) .

مهندسی مکانیک خودرو

مهندسی مکانیک آیا بهترین انتخاب است ؟

اگر علاقمند به رشته فنی هستید و واقعا مسائل برقی و یا تولید قطعات صنعتی را دوست ندارید اما به شدت عاشق خودرو و طراحی آن هستید شک نکنید شما عاشق رشته مکانیک خواهید شد .

اگر یادتان باشد بچه که بودیم خانواده ها می گفتند پسرم درست به آچار هست و فکر می کردند این یعنی علاقمند بودن فرزند به رشته فنی در صورتی که این یک اشتباه است و آینده طوری دیگر رقم خواهد خورد پس اگر واقعا عاشق روغن و موتور و آچار و طراحی خودرو هستید وارد این رشته محبوب شوید در غیر این صورت توصیه می کنم خوب فکر کنید که واقعا خود را در آنده چگونه می خواهید تصور کنید ؟ پزشک ؟ مهندس ؟ خلبان و یا …

پیشنهاد مقاله : دانلود رایگان کتاب آیین نامه رانندگی ( آپدیت جدید )

رشته مهندسی مکانیک خودرو

با تحصیل در رشته مکانیک خودرو چه نکاتی را فرا خواهیم گرفت ؟

با تحصیل در این رشته به شدت محبوب شما با مسائل زیر آشنا خواهید شد :

 • شناخت خودرو , شاسی و بدنه , طراحی بدنه و قطعات
 • تعمیر موتور به صورت عملی
 • یادگیری نکات فنی موتور دیزلی و تعمیر آن به صورت عملی
 • طراحی خودرو و قطعات به صورت مجازی
 • استاتیک و ایرودینامیک
 • هیدرولیک خودرو
 • نکاتی از قبیل طراحی سیستم ترمز و شتاب خودرو
 • و …
رشته مکانیک خودرو

مقایسه رشته مکانیک با رشته برق صنعتی

هرچند مقایسه این 2 رشته بزرگ کار جالی نیست اما بنا بر سوالات کاربران پاسخ را به این شرح می دهیم که رشته مکانیک در برابر برق صنعتی بسیار محبوب تر می باشد اما تفاوت بسیار زیادی دارد که شما بخواهید در ایران فعالیت داشته باشید و یا در خارج از کشور .

اما بیایید این 2 رشته را به 2 صورت عملی و مهندسی مقایسه کنیم :

رشته مکانیک خودرو

اگر بخواهید به صورت عملی در این رشته کار کنید ( مکانیک ) :


از همین حالا خود را مستقل و بسیار پول دار تصور کنید , یک مکانیک حرفه ای در ایران روزانه تا 3 میلیون تومان درآمد دارد و کار بسیار شناوری دارد اما اگر شما در این رشته یک مهندس طراح باشید و در صورتی که 5 سال به بالا سابقه داشته باشید می توانید در آخر ماه حقوقی معادل 6 میلون تومان دریافت کنید ( در بهترین حالت ) .

درآمد مکانیک خودرو

رشته برق صنعتی :


اگر به صورت عملی دراین رشته فعالیت داشته باشید می توانید برق کشی ساختمان ها و اماکن را بر عهده بگیرید که شامل :

 • نصب دوربین
 • نصب کرکره برقی
 • نصب دزدگیر
 • و …

می شود و در آمد بسیار بالایی دارد و کمی هم تمیز تر از مکانیک هست اما می توان گفت کار فصلیست و درآمد مکانیک بسیار بسیار بالاتر است از رشته برق صنعتی , اما اگر بخواهید مهندس برق صنعتی باشید سرنوشتی مشابه با مهندس مکانیک خواهید داشت .

پیشنهاد ما به شما کار فنی مکانیک و در کنار آن خواندن درس است .

درآمد مکانیک

حقوق مهندسین در کشور جِرمن ها چقدر است ؟

اگر به عنوان مهندس این رشته وارد کشوری به بزرگی آلمان شوید باید مدارک شما در این کشور تایید شود در صورت تایید سوابق کاری شما مدنظر قرار می گیرد و دراین صورت شما می توانید وارد چرخه اقتصادی این کشور عظیم صنعتی شوید که آرزوش تمامی مهندسین مکانیک می باشد .

درآمد شما در این کشور چیزی در حدود 2800 یورو تا 6000 یورو می باشد و خرج در این کشور در سال 2020 حدود 1200 یورو در ماه برآورد شده و شما می توانید به راحتی در این کشور کار و زندگی کنید اما اگر شما دراین کشور به صورت فنی و عملی یک مکانیک خودرو باشید , درآمد شما حدود روزانه 300 یورو می باشد که معادل ماهانه آن برابر است با 9.000 یورو .

پیشنهاد مقاله : هزینه گواهینامه موتور سیکلت ( آپدیت جدید )

درآمد مهندس مکانیک در آلمان

درآمد مهندس مکانیک در استرالیا چقدر است ؟

درآمد مهندسی در رشته مکانیک خودرو در کشور استرالیا اگر مانند کشور آلمان مدارک تحصیلی و کاری شما تایید شود , اگر کار شرکتی دوست داشته باشید درآمد شما در حدود 3500 دلار تا 7000 دلار در ماه خواهد بود حال آنکه اگر شما در این کشور به صورت عملی یک مکانیک خودرو باشید در روز در بدترین شرایط ممکن درآمد شما حدود 500 دلار خواهد بود .

بهتر است این نکته را بدانید که تعویض ساده یک لنت خودرو دراین کشور حدود 100 دلار دستمزد دارد ( به جز سود لنت ) . پس شما یک پولدار به تمام معنا خود را محسوب کنید .

سیستم مالیات بر درآمد در استرالیا 30% کل درآمد می باشد . این یعنی اگر شما 10.000 دلار درآمد داشته باشید باید 3.000 دلار آن را به عنوان مالیات پرداخت کنید و 7.000 دلار برای شما می ماند .

جالب است بدانید هزینه زندگی در استرالیا چیزی در حدود ماهیانه 1.500 دلار است و شما یک زندگی بسیار مرفح را تجربه خواهید کرد .

درآمد مهندس مکانیک در استرالیا

درآمد مهندس مکانیک در کانادا چقدر است ؟

درآمد یک مکانیک فنی درکانادا حدود روزانه 500 دلار ( مانند استرالیا ) و یک مهندس در ماه حدود 4000 دلار می باشد .

در کانادا به دلیل تراکم کم جمعیت و وسعت زیاد و نوپا بودن صنعت و ازدیاد مکانیک های فنی بهتر است که شما یک مهندس باشید تا یک فنی کار .

درآمد مهندس مکانیک در کانادا

جمع بندی و کلام آخر

رشته مهندسی مکانیک خودرو را به عنوان مادر تمامی رشته های فنی می شناسند , از این رو شما در تمام کشور های جهان چه مهندس باشید و یا فنی از جایگاه بسیار مطلوبی برخوردار خواهید بود .

پیروز و موفق باشید . ( گواهیران )

یک دیدگاه

 1. فرشاد فلاحی گنجی

  سلام و ارادت درخواست مدرک کارشناسی مکانیک خودرو دارم چگونه میتوانید مشاوره دهید. با سپاس از شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *