قالب وردپرس افزونه وردپرس

کمربند ایمنی خودرو چگونه کار می کند !

کمربند ایمنی ماشین دقیقا چگونه کار می کند ؟ آیا زمانی هست که این مورد کار نکند ؟ و دقیقا سوالات شما را در این مقاله بررسی می کنیم پس اگر می خواهید در مورد این پارت از خودرو اطلاعات مفیدی کنید این مقاله برای شما نوشته شده است .

قبل از شروع بررسی این مورد در صورتی که هنوز برای گرفتن گواهینامه رانندگی ثبت نام نکرده اید می توانید ( آخرین تغییرات هزینه گواهینامه رانندگی را با کلیک بر روی اینجا ) مطالعه بفرمایید …

خب می رویم به ادامه مقاله …

کمربند ایمنی

کمر بند ایمنی ماشین چیست ؟

کمربند ایمنی ماشین قطعه ای از ماشین است که شما می توانید به وسیله آن در هنگام تصادفات شدید و یا در زمانی که ماشین شما به شدت ترمز می کند در امان باشید . اما اینکه چگونه کار می کند را در بند پایین خواهیم خواند اما جالب است بدانید چگونه این وسیله در ماشین ساخته شد .

در سال ها ابتدایی ساخت خودرو در کشور آلمان تعدادی از ماشین هایی که دارای موتور های بنزینی بودند می توانستند تا سرعت 60 کیلومتر در ساعت هم حرکت کنند که برای آن زمان واقعا دست آورد بزرگی بود که در آینده بسیار نزدیک از آن زمان شما می توانستید سرعت های بالاتری را هم تجربه کنید . در هر صورت تصادفات بسیار زیادی رخ داد .

عده ای در ماشین با ضرباتی که قطعات داخلی در کابین به سر و صورتشان برخورد می کرد مجروح می شدند و در مواردی کشته می شدند این مورد باعث شد تا طراحان زیادی برای این موضوع به فکر فرو بروند که در نهایت یک مهندس مکانیک اتریشی این مورد را رفع کرد و کمربند ایمنی را طراحی و تولید کرد و به بنز فروخت . بعد از آن کمپانی های دیگر نیز از این امکان استفاده کردند .

کمربند ایمنی چگونه کار می کند ؟

این بخش بسیار مهم بوده و شاید سوال بسیاری از شما عزیزان است که این وسیله چگونه کار می کند خب خیلی سریع بیایید به بررسی این موضوع بپردازیم . به شکل زیر دقت کنید . چه می بینید ؟ یک وزنه تعادلی و یک قرقره و یک نگهدارنده اما این موارد به چه شکل عمل می کنند ؟

در حالت عادی وقتی شما کمربندتان را می کشید می توانید به راحتی طول آن را کم و یا زیاد کنید اما در حالت عادی وقتی شما با سرعت زیادی این کمربند را می کشید وزنه هم با استفاده از قانون گریز از مرکز فورا جا به جا می شود و این باعث می شود تا لبه های قرقره که در شکل زیر می بینید به نگهدارند گیر کند و همین باعث می شود تا کمربند قبل شده و شما به سمت جلو پرتاب نشوید .

البته این وسیله بسیار خوب است اما در صورتی که شما درست بر روی صندلی ننشسته باشید می تواند باعث خفگی هم بشود پس حواستان را به خوبی جمع کنید .

کمربند ایمنی

آیا ممکن است در مواقعی کار نکند ؟

بله . البته بسیار نادر است که این وسیله کار نکند اما در صورتی که قرقره و یا وزنه تعادل و یا حتی لولاهای نگهدارنده خراب باشند شما ممکن است از هر 5 عملکرد 1 بار را بدون قفل شدن کمربند تجربه کنید که این مورد می تواند بسیار خطرساز باشد .

در صورتی که این مورد را در کمربند ایمنی ماشینتان دیدید فورا برای تعمیرات آن به مکانیکی بروید در غیر این صورت می تواند برای شما خطرساز باشد .

خب بیایید به سراغ سوال بعدی شما برویم …

پیشنهاد مقاله : بررسی H30 CROSS !

بهترین کمربند برای کدام ماشین داخلی است ؟

بهترین عملکرد کمربند برای کمپانی ایرانخودرو در ایران است البته در این روز ها که تمامی کمپانی ها به یک شکل کار می کنند و سعی می کنند با هم رقابت داشته باشند تفاوت چندانی نمی کند اما اگر بخواهیم بهترین خودرو و عملکردش را در این زمینه بررسی کنیم بدون شک دنا بهترین عملکرد را دارد .

البته ماشین هایی مانند سمند و 206 و … هم خوب هستند اما عملکرد دنا کمی بهتر از ماشین های دیگر است . و اینکه چطور بهتر بودن تشخیص داده می شود , سرعت عمل توقف سرنشین به سمت جلو یکی از فاکتور های مهم است و البته قوی بودن دنده ها و همینطور نگهدارنده بسیار مهم هستند .

آیا باید هر سال این مورد را چک کنیم ؟

بله . البته بهتر است کمربند ایمنی هر سال چک شود و در صورتی که خراب باشد تعویض شود در این صورت است که شما می توانید با خیال راحت رانندگی کنید که این مورد از اهمیت بالایی برخوردار است .

البته ناگفته نماند که این وسیله معمولا بالای 7 سال نیاز به چک ندارد اما در صورتی که می خواهید خیالتان راحت باشد می توانید از مکانیک بخواهید تا این مورد را برای شما چک کند … .

آیا کمربند ایمنی ماشین های مسابقه ای شبیه به ماشین های ساده عمل می کند ؟

خیر . در ماشین های مسابقه ای به علت فشار زیاد در حین ترمز و داشتن سرعت بسیار زیاد و گریز هایی در محور ها مختلف راه ها شما باید از کمربند ها 4 طرفه و یا 2 طرفه استفاده کنید .

کمربند 2 طرفه به صورت نردبانی بوده و کمربند 4 طرفه به طورت X می باشد که مورد دوم بسیار گزینه خوبی برای شما می تواند باشد .

البته باید در نظر داشته باشید که این نوع کمربند ها خطرات زیادی هم دارند برای مثال در صورتی که این کمربند ها قفل شوند شما دیگر نمی توانید آن را به راحتی باز کنید و باید بریده شوند البته هزینه های زیادی هم دارند اما معمولا از کمربند های 2 طرفه استفاده می شود هزینه کمتری دارند و البته می توانند بسیار خوب هم عمل کنند .

کمربند ایمنی

سخن پایانی

دوستان این وسیله بسیار برای سرنشین حیاتی است در صورتی که شما از این مورد غافل شوید می تواند برای شما بسیار مشکل ساز باشد پس به شما پیشنهاد می کنم تا حتما حواتسان به این مورد باشد و هر سال درست بودن آن را چک کنید .

در هر صورت به شما پیشنهاد می کنیم همیشه کمربندتان را ببندید حتی وقتی سرعت ماشین بسیار کم می باشد … .

govahiran
امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *