قالب وردپرس افزونه وردپرس

لنت ترمز | علائم تمام شدن لنت ماشین چیست ؟ ( بررسی دقیق ) !

لنت ترمز چیست و اصلا علائم خرابی و یا تمام شدن این قطعه در ماشین چیست ؟ آیا می توانیم خودمان این قطعه را تعویض کنیم ؟ سیستم کاسه ای بهتر است و یا دیسکی ؟ ترمز دستی چگونه عمل می کند ؟

در این مقاله می خواهیم به تمامی سوالات شما در این بخش پاسخ دهیم و برای شما این مورد را کاملا بررسی کنیم که علائم خرابی لنت ماشین دقیقا چیست ؟

پس با گواهیران همراه باشید که می می خواهیم مانند همیشه برای شما به زبان بسیار ساده تمامی موارد را بررسی کنیم .

پیشنهاد مقاله ویژه سایت : دانلود سوالات آیین نامه رانندگی !

لنت ترمز

لنت ترمز ماشین چیست ؟

همانطور که اکثر شما می دانید لنت چرخ ها یک قطعه ای است که باعث می شود خودروی شما متوقف شده و بتوانید در سرعت های متفاوت سرعت خودرو را کنترل کنید در این صورت است که شما می توانید به دقت و با آرامش رانندگی کنید .

اما در بخش بعدی به تمامی سوالات شما در این باره پاسخ می دهیم پس با ما همراه باشید …

مقاله قبلی سایت : علائم خرابی بلبرینگ چرخ !

لنت ماشین چگونه عمل می کند ؟

اگر بخواهیم خیلی ساده آن را بیان کنیم , ترمز ها به این شکل عمل می کنند که در صورتی که شما سرعتتان زیاد باشد منظور ما بالاتر از 0 است و شما رسما در حال حرکت باشید باید عمل ترمز گیری را انجام دهید تا خودروی شما متوقف شود .

اما این سیستم دقیقا چطور عمل می کند ؟ وقتی شما پدال ترمز را فشار می دهید به وسیله اهرم های مکانیکی نیروی پای شما به سیلندر ترمز می رسد . در این حالت یک پیستون وجود دارد که روغن داخل سیلندر ترمز را فشار می دهد و پیستونی در سوی دیگر این سیلندر این نیرو را دریافت می کند .

سپس به لنت ترمز فشار آورده و این قطعه به دیسک ترمز می چسبد و این عمل تا وقتی شما پایتان را از پیستون بر ندارید تکرار می شود .

در این حالت است که ماشین شما متوقف می شود … .

لنت ترمز

علائم تمام شدن لنت ماشین چیست ؟

همانطور که می دانید لنت ترمز بسیار زود تمام می شود و در صورتی که تمام شود و حواستان نباشد می تواند باعث تصادف شدید شما هم بشود برای همین باید نکات مهم اما ساده ای را در این باره بدانید .

علائم تمام شدن لنت به این شکل است :

1 – صدای سوت کشیدن چرخ ها وقتی ترمز می کنید
2 – صدای خر خر کردن چرخ ها وقتی ترمز می کنید
3 – شنیدن هر دو صدا وقتی ترمز نمی کنید

این موارد به شما می گویند که لنت ماشین تمام شده است و باید به سرعت این مورد را بر طرف کنید .

ترمز دستی چیست ؟

به ترمزی گفته می شود که شما با کشیدن اهرم می توانید باعث توقف کامل خودرو شوید اما این ترمز فقط برای وقتی هست که ماشین شما پارک کرده باشد و شما می خواهید مطمئن شوید که ماشین شما حرکت نخواهد کرد .

اما اگر شما در حین رانندگی از این ترمز استفاده کنید ماشین درجا می ایستد و بدون شک باعث ایجاد تصادف و یا حتی چپ شدن ماشین هم می شود .

برای همین باید حواستان باشد که فقط به هنگام پارک ماشین از این سیستم استفاده کنید در غیر این صورت برای شما بسیار بد خواهد شد .

لنت ترمز

آیا می توانیم لنت ترمز را خودمان عوض کنیم ؟

بدون شک بله . اما سعی کنید این کار را نکنید . در صورتی که شما بتوانید لنت ترمز را عوض کنید که نیازی به هزینه های زیادی ندارید اما اگر نتوانید این کار را انجام دهید بدون شک ریسک زیادی کرده اید و این باعث می شود شما دچار خسارت های زیادی هم بشوید .

برای مثال اگر به درستی این سیستم را جا نندازید کاسه چرخ شما خراب شده و باعث می شود شما هزینه های زیادی برای تراشکاری بپردازید .

آیا می توانیم ترمز دستی ماشین را خودمان درست کنیم ؟

بله بسیار ساده هم هست , می توانید با استفاده از فیلم های یوتیوب به راحتی ترمز دستی ماشین را ریگلاژ کرده و این سیستم را به درستی تعمیر و یا بررسی کنید .

یادتان باشد این سیستم بسیار با اهمیت است و حتما باید به درستی سرویس شود .

آیا سیستم ترمز تمامی ماشین ها یکی است ؟

خیر بسیاری از ماشین ها دارای سیستم دیسکی هستند و بسیاری هم کاسه ای و حتی سیستم ترمز برقی و مکانیکی هم دارای دسته بندی های متفاوتی هستند .

اما بستگی به این دارد که ماشین شما سواری معمولی و یا کاری و باری و یا مسابقه ای و اسپرت است و یا خیر در این صورت است که شما می توانید به بررسی انواع سیستم های ترمز بپردازید .

لنت ترمز

ترمز دیسکی بهتر است و یا کاسه ای ؟

البته پیشتر ها می گفتند ترمز کاسه بهتر است اما در حال حاضر که سرعت و شتاب ماشین ها بیشتر شده از سیستم دیسکی بیشتر استفاده می شود .

در سیستم کاسه ای وقتی ترمز های مکرر و شدیدی انجام می شود سیستم ترمز دچار آتشسوزی شدیدی می شود و این خسارت های زیادی را ایجاد می کرد اما از یک زمانی به بعد تصمیم بر این شد از سیستم هدرولیک بر روی لنت های دیسکی استفاده شود .

سخن پایانی !

خب در این مقاله در مورد لنت ترمز خواندید و متوجه شدید که این قطعات چگونه کار می کنند و اینکه آیا می توانید خودتان این قطعه را تعمیر و یا سرویس کنید و یا خیر .

در این مقاله همچنین خواندید که چطور می توانید علائم خرابی این وسیله را هم بررسی کنید .

اما یادتان باشد سیستم ترمز بسیار مهم بوده و باید آن را درست مانند موتور ماشین با اهمیت شمارد .

گواهیران .

govahiran
1/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *