قالب وردپرس افزونه وردپرس

آیا ماشین در برابر رعد و برق و صاعقه امن است ؟

ماشین در برابر رعد و برق امن است ؟ این حقیقت دارد که اگر در نقطه ای هستید که امکان بر خورد صاعقه به شما را دارد اگر در ماشین بنشینید , ماشین در برابر صاعقه در امان است ؟ بیایید با هم به بررسی این مورد در این مقاله از گواهیران بپردازیم پس در صورتی که فکر می کنید این حالت منطقی و درست نیست به شما توصیه می کنم حتما این مقاله را به تا انتها بخوانید .

در مقاله قبل در مورد آسیب هایی که گرد و خاک به ماشین می زند خواندیم و در این مقاله به سراغ سوال معروف صاعقه و ماشین می رسیم پس با ما همراه باشید …

ماشین در برابر رعد و برق

ماشین در برابر صاعقه امن است ؟

بیایید تصور کنیم در منطقه کوهستانی در یک دشت بزرگ هستید و هوا شدیدا ابری است در این حالت که دارید در بخشی از یک دشت کوهستانی قدم می زنید ناگهان موی شما بلند می شود و در این حالت شما فقط 10 الی 20 ثانیه فرصت دارید تا در یک پناهگاه حاظر شوید در غیر این صورت ممکن است یک صاعقه با میلیون ها ولتاژ برق و جریان الکتریکی به شما برخورد کند و این باعث کشته شدن شما خواهد شد اما اگر پناهگاهی نبود باید به کجا برویم ؟

بدون شک ماشین می تواند بهترین گزینه باشد و این یعنی در صورتی که یک غار و یا یک حفره ای نبود بهترین راه این است که به داخل ماشینتان بروید و فورا از محل دور شوید . اما اگر صاعقه به ماشین برخورد کند وضعیت به چه صورت است ؟ بدون شک شاید در ابتدا فکر کنید ماشین آتش گرفته و منفجر می شود . بله در این سناریو حق با شماست ماشین ممکن است به دلیل استفاده از پلاستیک های متعدد آتش بگیرد و این مورد می تواند بسیار خطر آفرین باشد اما وقتی صاعقه به ماشین بر خورد می کند چه می شود ؟ آیا ماشین در برابر رعد و برق امن است ؟

بله . در این حالت ماشین نقش رسانای الکتریکی را ایفا می کند و در این حالت تمامی انرژی را به زمین منتقل می کند . و هیچ آسیبی به سرنشینان وارد نمی شود اما شدت برخورد و مقاومت جنسی که به آن انرژی وارد شده می تواند نقش مهمی را در تنش ایجاد کند . برای مثال در صورتی که ماشین مد نظر پراید باشد و صاعقه به آن بر خورد کند سقف ماشین به شدت دچار پارگی شده و بله در این حالت می تواند به سرنشینان هم صاعقه بر خورد کند اما در صورتی که ماشین شما آلمانی و یا آمریکایی بسیار با کیفیت باشد بدون شک خودرو نقش واسط انرژی را ایفا می کند و هیچ آسیبی به سرنشینان وارد نمی شود .

پیشنهاد مقاله آزمون : سوالات آیین نامه رانندگی

ماشین در برابر رعد و برق

آیا صاعقه باعث انفجار سوخت نمی شود ؟

بعضا در صورتی که صاعقه به نقطه بسیار حساس خودرو بر خورد کند و جنس آن نقطه ضعیف باشد بله صاعقه می تواند به باک رسیده و باعث انفجار سوخت در مخزن شود در این حالت می توان گفت در ماشین هایی که کیفیت ساخت بسیار کمی دارند برای مثال همان پراید می تواند در این شرایط آسیب جدی ببیند و بسیار خطر ساز باشد در این صورت است که باید گفت ماشین ها و کیفیت ساخت ماشین ها تاثیر بسیار زیادی در نتیجه نهایی دارند .

اما رسانایی به چه معناست ؟ اصولا وقتی می خواهید برق را به نقطه ای منتقل کنید باید حتما رسانا باشد و این یعنی درصورتی که صاعقه به ماشین بر خورد کند باید با جایی در ارتباط باشد برای مثال زمین و در این حالت ماشین نقش منتقل کننده انرژی را دارد و این یعنی در صورتی که ماشین در جریان الکتریکی قرار بگیرد برق را در خود ذخیره نمی کند بلکه رد کرده و به زمین میرساند در این حالت است که برق و انرژی قدرتمندش نمی تواند به خودرو صدمه و ضرری برساند .

ماشین در برابر رعد و برق کشته و یا مجروحی داده است ؟

این سوال بسیار مهمی است که بارها پرسیده شده است و در این بخش به بررسی آن می پردازیم . بله برخورد صاعقه باعث کشته شدن تعداد بسیاری از سرنشینان شده است اما تنها زمانی این اتفاق افتاده است که خودرو از کیفیت بسیار کمی برخورده بوده است و نتوانسته نیروی برق را به درستی تاب آورده و یا هدایت کند در این حالت انرژی انباشت برقی توانسته تا باعث خرابی شدید در سیستم خودرو شود و در نهایت ماشین منفجر شده و یا آتش گرفته و سرنشین آسیب دیده است .

ماشین در برابر رعد و برق می تواند مقاوم باشد اما کاملا به کیفیت خودرو بستگی دارد و در صورتی که کیفیت پایینی در خودرو باشد بدون شک خودرو دچار آتش سوزی می شود و در این اتفاق خودرو و سرنشین آسیب جدی می بینند .

ماشین در برابر رعد و برق

در حین آتش سوزی ماشین با رعد و برق چکار کنیم ؟

بهترین راه این است که همیشه یک کپسول آتشنشانی در ماشین داشته باشید در این صورت است که می توانید به راحتی آتش ماشین را خاموش کنید در غیر این صورت به شما پیشنهاد می کنم حتما از آب و شن برای خاموش کردن خودرو استفاده کنید .

همراه داشتن کپسول آتشنشانی در ماشین یکی از مهمترین اقداماتی است که باید انجام دهید در این صورت است که می توانید از نابودی کامل خودرو جلوگیری کنید .

سخن نهایی !

دوستان ماشین در برابر رعد و برق و یا صاعقه می تواند به خوبی مقاومت کند البته اگر جنس و متریال خوبی داشته باشد در این صورت است که می توان گفت به خوبی عمل کرده است در غیر این صورت ممکن است خودرو آسیب جدی ببیند و باعث آسیب سرنشینان هم بشود و برای همین هم هست که به شما توصیه می کنیم حتما از خودرو های با کیفیت استفاده کنید .

در نهایت اگر در مناطق دشتی و یا کوهستانی هستید و هوا شدیدا ابری است و موی شما در حال بلند شدن است سریعا محل را ترک کنید در این شرایط است که می توانید از حادثه به صورت اولیه جلوگیری کنید .

امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد . پیروز باشید .

گواهیران
5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *