قالب وردپرس افزونه وردپرس

ماشین در سیل ( چگونه از خود و ماشین محافظت کنیم ) ؟

ماشین در سیل ! شاید در این روز ها وقتی اخبار وقوع سیل های زیادی را در شهر های ایران می شنویم به این فکر می کنیم شاید یک روزی در دام سیل بی افتیم و اگر این چنین شد باید چکار کنیم ؟ در این مقاله از سایت گواهیران به بررسی نکات مهم این شرایط می پردازیم پس در صورتی که می خواهید اطلاعات فوری خود در این زمینه را بالا ببرید این مقاله را از دست ندهید .

پیشنهاد مقاله قبلی سایت : علل تصادف در حین رانندگی چیست ؟

ماشین در سیل

گیر افتادن ماشین ها در سیل ( چکار کنیم ؟ ) !

در صورتی که ماشین شما سواری است و ناقافل متوجه شدید که در مسیر سیل هستید اولین کاری که باید انجام دهید این است که تمامی وسایل را رهای کنید و سریع سوار ماشین شوید و از محل و منطقه فرار کنید دوستان در این شرایط خونسردی خود را باید حفظ کنید سخت است اما در این شرایط است که باید مدیریت کنید خودتان و همراهانتان را .

اما بیایید ببینیم اصلا سیل به چه صورت است ؟ اصولا سیل فقط حجم زیادی از آب نیست بلکه حجم عجیبی از گل و سنگ رو همراه خود جا به جا می کند و این یعنی در صورتی که شما در سیل گیر کنید بدون شک گل ها و سنگ ها می توانند ضرر زیادی به ماشین شما بزنند پس یادتان باشد شما با آب خالی طرف نیستید و باید به درستی از سیل و موجودیت آن مطلع باشید .

بسیار خب اگر در سیل گیر کردیم و نشد فرار کنیم باید چکار کنیم ؟ اصولا ماشین در سیل در این شرایط باید از حرکتش جلوگیری شود برای همین حتما موارد زیر را انجام دهید :

1 – ماشین را در کناره های مسیر سیل قرار دهید و سعی کنید با احتیاط و قدرت جریان آب ماشین را به کناره های راه ببرید و اصلا در وسط مسیر سیلاب نباشید زیرا گل و لای بسیار زیادی در این آب جریان دارد و بدون شک ماشین شما در جریان قدرتمند آب افتاده و آب ماشین را با خود می برد .

2 – از چرخاندن زیاد فرمان پرهیز کنید زیرا اتصال زمین با لاستیک کم شده و عملا شما در جریان آب گیر افتاده اید .

3 – در مکان مورد نظر ماشین را با هر سختی که می شود نگه دارید و سپس دستی ماشین را بکشید تا جایی که جا دارد .

4 – در این حالت ماشین را خاموش کنید و ماشین را در دنده ای مخالف با جریان آب ورودی به بدنه ماشین قرار دهید برای مثال اگر ماشین به صورتی است که سیل در حال بر خورد از رو به رو با آن است ماشین را در دنده 1 قرار دهید و در صورتی که آب با قدرت به پشت ماشین می زند حتما ماشین را در دنده عقب قرار دهید تا به جز ترمز دستی ماشین گیربکس هم ایجاد نیروی دافعه مکوس داشته باشد .

5 – پایتان را در این مرحله روی ترمز تا آخرین حد و درجه قرار دهید تا دیسک های چرخ هرچه بیشتر درگیر باشند و از حرکت ماشین جلوگیری شود .

6 – شیشه های ماشین را تا انتها بالا ببرید و نگذارید آب به داخل ماشین بیاید .

ماشین در سیل

کار های که نباید در حین گیر افتادن در سیل با ماشین انجام دهید !

ماشین در سیل گیر افتاده است و شما تنها کسی هستید که می توانید خود و ماشین را نجات دهید در این حالت یادتان باشد اگر دیدید سیل بسیار شدید است و ارتفاع آب در حال بالا آمدن است سریعا از ماشین پیاده شوید و روی سقف ماشین بایستید و در این شرایط جان خود را نجات دهید و ماشین را فراموش کنید . دوستان این موضوع را جدی بگیرید زیرا در صورتی که ارتفاع آب سیل بالا بیایید یعنی حجم زیادی از گل و سنگ در حال جریان یافتن در سیلاب است و این یعنی شما کمتر از 5 دقیقه وقت دارید فرار کنید زیرا این گل و لای می تواند وارد ماشین شده و خدای نکرده باعث مرگ سرنشین شود .

اما کار هایی که نباید در حین گیر کردن ماشین در سیلاب انجام دهید به شرح زیر است :

1 – شیشه ها را پایین بمانند و پایین بیاورید .
2 – درب را در زاویه بد باز کنید .
3 – ماشین را روشن کنید و بخواهید با قدرت ماشین از جریان سیل عبور کنید . ( در این حالت درست وسط جریان سیل ماشین خاموش شده و شما کمتر از 1 دقیقه وقت دارید تا از ماشین پیاده شده و فرار کنید )
4 – پایتان را از ترمز برای یک ثانیه بخواهید بردارید .
5 – بخواهید ترمز دستی را برای یک ثانیه بخوابانید .

ماشین در سیل

سخن نهایی !

اصولا در کتاب آیین نامه رانندگی و نمونه سوالات آیین نامه بار ها در مورد شرایط خطرناک راه ها گفته شده پس در صورتی که بخواهید در این دام نیوفتید به شما پیشنهاد می کنم هرگز در روز های بارانی در کنار رودخانه ها ننشینید زیرا در هر لحظه امکان وقوع سیل وجود دارد و بدون شک شما شاید نتوانید به سرعت عمل کنید و جان خود و همراهانتان را نجات دهید و همینطور ماشین در سیل گیر خواهد کرد پس یادتان باشد دوستان سیل با کسی شوخی ندارد .

حتما اخبار راه ها و شرایط آب و هوایی را گوش کنید و بررسی کنید و در صورتی که می خواهید دچار دردسر نشوید یادتان باشد حتما تمامی اطلاعات مسیر را بررسی کنید اما در صورتی که در سیل گیر کردید خدای ناکرده , به تمامی موارد گفته شده در بالا عمل کنید و یادتان باشد اگر در شرایطی بودید که با وجود رعایت تمامی موارد باز هم سیل ماشین را با خود می برد دوستان ریسک نکنید و سریع از ماشین پیاده شده و جان خود را نجات دهید و اگر دیدید جریان آب بسیار شدید است حتما بر روی بدنه از امن از خودرو باستید و اصلا وارد جریان گل و لای سیل نشوید .

شاید نیاز باشد باز هم تکرار کنیم دوستان در صورتی که می خواهید به مسافرت بروید و مسیر شما از کنار رودخانه ها می گذرد باید این مورد را بدانید که اگر بدون دانستن شرایط راهداری به سفر بروید آنهم در شرایط خطرناک بدون شک ممکن است در دردسر بزرگی بی افتید پس حواستان به این مورد باشد .

امیدوارم همیشه حال شما و عزیزان شما خوب باشد و دچار این بلای خانمانسوز نشوید . گواهیران .

گواهیران
امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *