قالب وردپرس افزونه وردپرس

رادیاتور ماشین چیست و چه کاربردی دارد ؟

رادیاتور ماشین , سیستمی بسیار مهم و اساسی در خودرو است که اگر در خودرو وجود نداشته باشد , شک نکنید بعد از حدود 5 کیلومتر رانندگی کردن خودروی شما از قسمت کاپوت آتش گرفته و از طریق لوله پمپ بنزین به باک رسیده و خودروی شما منفجر خواهد شد .

صحنه جنگ شد نه ؟ و شاید هم کمی خنده دار اما واقعا این اتفاق می افتد و باعث نابودی همه چیز خواهد شد . پس رادیات ماشین به قدری مهم است که در صورت خرابی می تواند کل خودروی شما را در یک لحظه نابود کند و اولین قسمتی که نابود می شود ” سیلندر ماشین ” و یا بهتر است بگوییم موتور ماشین می باشد .

در صورتی که این قطعه خراب باشد و درست کارنکند پیستون داغ شده و به سیلندر می چسبد و موتور عملا از کار می افتد .

با ما همراه باشید تا در مورد این قطعه بهتر و کامل تر بحث و بررسی کنیم …

پیشنهاد مقاله ویژه : هزینه گواهینامه رانندگی بسیار گران شده است آخرین هزینه را از همینجا ببینید ( آپدیت )

رادیاتور ماشین

رادیاتور ماشین دقیقا چه کاربردی دارد و چه تاثیری در خودرو دارد ؟

از تعریف های بالا می توان فهمید که این سیستم اگر خراب باشد و یا به کل در خودرو وجود نداشته باشد , باعث از کار افتادگی موتور و یا آتش گرفتن خودرو می شود . اما یعنی چه ؟ این رادیات چیست که نبود آن انقدر خطر آفرین است ؟

رادیاتور ماشین وسیله ایست که باعث خنک کاری کل موتور می شود و وظیفه اصلی آن نیز همین است . وظیفه . کاربرد بعدی آن نیز ایجاد هوای گرم و داغ برای بخاری خودرو می باشد . بیایید بیشتر بشکافیم …

وقتی شمع موتور جرقه می زند و سوخت درون موتور مشتعل شده و منفجر می گردد , پیستون را به سمت پایین هل داده و اینگونه خودرو به حرکت می افتد که پیشتر به طور حرفه ای و کامل راجع به این موضوع صحبت کرده ایم .

اما کار ما با همان قسمت اول داستان است ” اشتعال سوخت و انفجار ” . در هر دقیقه هزاران بار در هر سیلندر این انفجار صورت گرفته و باعث ایجاد حرارت بسیار بسیار زیاد می شود تا جایی که نیاز به این پیدا می کنیم تا این حرارت را محار کنیم زیرا در غیر این صورت این حرارت خودرو را به آتش می کشد . در اینجاست که سیستم رادیات معرفی می شود .

این سیستم که دارای آب و ضد یخ و ضد جوش می باشد , به وسیله پمپ آب , آب درون خود را به سمت راه های داخلی و منافظ باز و خالی داخل موتور می فرستد , این کانال های آبی برای ورود و خروج آب در موتور طراحی شده است . وقتی آب وارد موتور می شود دور تا دور سیلند را غرق در آب می کند و بعد از رسیدن به یک دمای خاص برای مثال 70 درجه , به رادیات باز می گردد , دوباره به وسیله پمپ آب .

سپس به وسیله فن موجود در جلوی خودرویتان , این آب داغ 70 درجه ای خنک شده و به 10 درجه می رسد و سپس این سیکل دوباره و دوباره اتفاق می افتد و نهایتا باعث خنک شدن آب می شود . به همین راحتی و آسانی …

رادیاتور ماشین

در صورتی که رادیات ماشین نباشد چه می شود ؟

همانطور که اشاره شد , در صورتی که رادیاتور ماشین وجود نداشته باشد , موتور جوش آورده و می ترکد .

پس باید این سیستم حتما وجود داشته و از آن مراقبت شود .

رادیاتور ماشین

چرا باید در رادیاتور خودرو , ضد یخ و یا ضد جوش ریخته شود ؟

از ضد جوش در هوای گرم و از ضد یخ در هوای سرد استفاده می شود اما اشتباه نکنید .
جفت این دو در یک مواد قرار دارد و نیاز نیست در زمستان و یا تابستان مایع مخصوصی در رادیات ریخته شود .

این مایع به این صورت عمل می کند که در صورتی که هوا بسیار سرد بود و شما پارک کرده بودید , آب داخل رادیات یخ نزده و رادیات را منفجر نکند .

و نیز در هوای گرم نمی گذارد که آب تا حد بسیار زیادی گرم شود و به نقطه جوش و سوپر هیت برسد .

پس این مایع باید حتما در رادیات خودرو وجود داشته باشد .

رادیاتور ماشین

رادیاتور خودرو را هر چند وقت یکبار باید چک کرد ؟

رادیاتور ماشین را باید هر ماه چک کنید , اگر سوراخ و یا کنده و یا خرابی در این سیستم وجو داشته باشد , بدون شک دردسر بسیار زیادی را برای شما ایجاد خواهد کرد پس بهتر است هر 1 ماه یکبار به مکانیک مراجعه کرده و بگذارید کامل رادیات را چک کند .

در این صورت خیالتان راحت خواهد بود .

پیشنهاد مقاله : هزینه گواهینامه موتور سیکلت چقدر شده است ؟ ( آپدیت )

رادیاتور ماشین

رادیاتور ماشین را از چه جنسی ساخته شده ؟

رادیات از جنس آلمینیوم و چدن و استیل ساخته شده تا بتواند حرارت را به خوبی پس زده و مانع جوش آمدن آب شود .

شاید دیده باشید که رادیاتور ماشین دارای پره های بسیار نرمی بوده که در صورتی که به آن دست بزنید فورا تا شده و از فرم خارج می شود زیرا بسیار نازک بوده که این طراحی برای جذب حداکثری حرارت و انتقال آن به هوای آزاد می باشد .

رادیاتور ماشین

چه موقعی و به چه دلیل رادیات خراب شده و باید تعویض گردد ؟

وقتی که رادیاتور ماشین سوراخ باشد , زنگ شده باشد , رسوب بسیار زیادی داخل آن را گرفته باشد , کندگی در بدنه آن ایجاد شده باشد و یا بدتر از آن , پره های شکسته و یا کاملا خوابیده باشد .

در این صورت است که باید رادیات رو تعویض کنید .

رادیاتور ماشین

آیا می توان رادیاتور ماشین را تعمیر کرد ؟

رادیاتور هزینه زیادی ندارد اما اگر خرابی بسیار کم است بهتر است که خرابی را به تعمیر کار متخصص داده تا رادیات خودرویان را به راحتی تعمیر کرده و از خرید یک رادیات نو و جدید بپرهیزید .

اما پیشنهاد می دهیم که در هر سال یکبار این سیستم را تعویض و یک رادیات جدید بگیرید .

رادیاتور ماشین

عمر رادیاتور خودرو چقدر است ؟

عمر رادیات خودرو برعکس قطعاتی مانند بدنه سخت جعبه فرمان و یا منیفولد نیست که 10 سال به بالا عمر کند .

عمر مفید این سیستم 1 سال است و بعد از آن باید تعویض گردد . اگر چه بیرون رادیات ممکن است خوب و سالم به نظر برسد اما مهم داخل آن است که پر از رسوب شده است و یا خیر .

پیروز و موفق باشید .

گواهیران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *