قالب وردپرس افزونه وردپرس

رانندگی در ژاپن + شرایط و قوانین آیین نامه رانندگی

همانطور که می‌دانید قوانین رانندگی در کشور ژاپن مانند رفتار و شخصیت ژاپنی‌ها بسیار منظم است .
درست بر عکس رانندگی در ایران که از همه طرف در یک لحظه آن هم با سرعت زیاد خودروها به طرف شما می آیند و ادعا هم می‌‌کنند که آنها قوانین را رعایت کرده‌اند و مشکل از شماست .
این امر علاوه بر ایجاد تنش , باعث ترافیک‌های بسیار سنگین می‌شود .

اما در ژاپن عمدتا ترافیک‌های ایجاد شده به دلیل باریک بودن راه‌ها است که در ادامه درباره آن صحبت خواهیم کرد .

با گواهیران همراه باشید .

 رانندگی در کشور ژاپن _ خیابان

جریمه رانندگی در کشور ژاپن به چه صورت است ؟

در کشور ژاپن رانندگی بسیار با اصول و نظم است طوری که اگر اهل لایی کشیدن وسط اتوبان‌های تهران باشید در آنجا نیازی به این کار ندارید . چون تمام خودروها در وسط لاین تعیین شده حرکت می‌کنند که این باعث می‌شود بین دولاین به راحتی باز باشد .
اما نکته بسیار مهم دقیقا همین‌جاست :

در صورتی که شما در بزرگراه‌ها و اتوبان‌ها با سرعت بیش از 100 کیلومتر بر ساعت حرکت کنید , 1 روز بعد جریمه بسیار سنگینی برای شما فرستاده خواهد شد یا از طریق اینترنت به شما اطلاع داده می‌شود . اما مقدار جریمه چقدر است ؟

کمترین هزینه جریمه به دلار اگر حساب شود حدود 50 دلار برای پارک کردن در مکان‌های نامناسب است .

جالب اینجاست که اگر شما روی خط عابر پیاده خودروی خود را پارک کنید کار شما به منزله رعایت نکردن حقوق شهروندی برداشت خواهد شد .
همچنین علاوه بر خوابیدن 10 روزه خودروی شما جریمه نقدی 300 دلاری برای شما منظور می‌شود .

عملکرد دوربین‌ها :

حالا برویم سراغ آن دسته از دوستان به ظاهر زرنگ که فکر می‌کنند اگر لایی بکشند و وقتی به دوربین‌ها می‌رسند با سرعت معین حرکت کنند , جریمه نخواهند شد .

رانندگی در کشور ژاپن مثل حل الگوریتم ریاضی است تا رانندگی عادی . یعنی چه ؟
یعنی اگر شما از کنار دوربین‌های مخفی ثبت سرعت با سرعت فرضا 150 حرکت کرده و از دوربین دوم با سرعت 120 حرکت کنید و از دوربین سوم که دوربینی بزرگ است با سرعت 90 کیلومتر بر ساعت رد شوید , با احتساب میانگین عددی سرعت در 3 حالت , خودروی شما متخلف با عنوان شکست حد سرعت شناخته شده و حداقل 300 دلار و حداکثر 500 دلار جریمه می‌شود .

نتیجه می‌گیریم که درآمد شما هر چقدر هم باشد نمی‌ارزد که با سرعت زیاد حرکت کنید . مگر اینکه در حالت نرمالی نباشید . چرا که آدم عاقل پول و وقت خود را هدر نمی‌دهد .

 رانندگی در کشور ژاپن _ چهار راه

اصول پارک کردن در ژاپن

وقتی می‌خواهید خودروی خود را متوقف کنید و به اصطلاح پارک کنید 3 راه بیشتر وجود ندارد در غیر این صورت جریمه در انتظار شما خواهد بود .

1_ پارک در پارکینگ‌ها : جالب است بدانید ژاپن به دلیل مساحت بسیار کم کشوری است دارای پارکینگ‌هایی به شکل برج در مکان‌های بسیار شلوغ .
با مراجعه به این پارکینگ‌ها به راحتی و رایگان یا با مبلغی بسیار کم خودروی خود را پارک می‌کنید .

2_ پارک در محل مشخص خط کشی شده : برای خودروها به صورت مجزا جای پارک تعیین شده است که می‌توانید به صورت رایگان خودروی خود را در این محل‌ها پارک کنید .

3_ پارک به وسیله سیستم آنلاین : این سیستم مانند پارکومتر است اما پیشرفته‌تر .
یعنی خودروی خود را جلوی آن پارک کرده , اطلاعات خود و خودرو را وارد می‌کنید و مدت را مشخص می‌کنید بلافاصله عکسی انداخته می‌شود و تمام .

سیستم کامپیوتری به مدت مشخص شده ,عکس خودروی شما در جای رزرو شده را نمایش می‌دهد و باعث می‌شود که شما بتوانید با خیال راحت به کارهایتان برسید .
در این وضعیت کسی حق ندارد در جای رزرو شده پارک کند . در غیر این صورت جریمه سنگینی در انتظار اوست .

خاطره‌ای جالب از جای پارک :

( روزی در یکی از خیابان‌های خودمان می‌خواستم پارک کنم _ طبق اصول پارک که باید دنده عقب بیایی و وارد جای پارک بشوی _ دنده عقب گرفتم که داخل جای پارک شوم یک لحظه دیدم که خودرویی با سر نصف نیمه وارد شد .

گفتم : دوست عزیز من داشتم پارک می‌کردم .
گفت : برو بابا منم کار دارم . برو یه جا دیگه پارک کن .
در این لحظه طبق فرهنگ ما یا باید دست به یقه می‌شدم یا می‌گذشتم…. رفتم مقداری جلوتر پارک کردم .) اینجا بود که یاد ژاپن افتادم و دانستم چرا این‌قدر پیشرفت کرده است .

جهت خیابان برای رانندگی :

جهت خیابان برای رانندگی در کشور ژاپن به این صورت است که خودرو از سمت چپ رانده می‌شود . اگر شما تا به حال این کار را نکرده‌اید حتما با دوچرخه چندین محل و خیابان را رکاب بزنید تا قوانین رانندگی در این کشور را یاد بگیرید .

فرضا شما به رانندگی در ایران عادت کرده‌اید حالا یکدفعه خود را در خیابان‌های این کشور پشت فرمان و در سمت چپ خیابان ببینید , فاجعه است زیرا اگر حواستان نباشد 100% تصادف خواهید کرد .

 رانندگی در کشور ژاپن _ جاده

قوانین رانندگی در این کشور با بقیه کشور ها فرق میکند ؟

باید بگوییم که قوانین رانندگی در کشور ژاپن با دیگر کشورها تفاوت چندانی ندارد .
اگر شما تابلوها و علائم را در کشور خودتان یا در کشورهای دیگر آموخته‌اید به راحتی می‌توانید در کشور ژاپن رانندگی کنید .
علائم در تمامی کشورها تقریبا یکی است . همه به زبان انگلیسی بوده و هیچ مشکلی برایتان ایجاد نمی‌کند .
اینطور نیست که تابلوها به زبان ژاپنی نوشته شده باشد و شما نفهمید این تابلو چه منظوری دارد . کافی است شما زبان انگلیسی را بلد باشید .

کلام آخر

سعی کنید اصلا جریمه نشوید چون هزینه بسیار سنگین است .

حتما گواهینامه ایرانی خود را بین‌المللی کنید یا اگر گواهینامه اروپایی و آمریکایی به جز مکزیک و برزیل را دارید , می‌توانید در ژاپن رانندگی کنید .

اگر کسی در حال مستی رانندگی کند , علاوه بر باطل شدن گواهینامه , تا گرفتن گواهینامه جدید اتومبیلش در پارکینگ مانده و یک ماه زندانی می‌شود .

موفق و پیروز باشید .

وبسایت مرجع رانندگی در ایران – گواهیران

 رانندگی در کشور ژاپن _ پلیس ترافیک

5/5 - (1 امتیاز)

یک دیدگاه

  1. کاش گواهی نامه گرفتن در ایران سخت بود و ماشین خریدن سخت تر بود ،.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.