قالب وردپرس افزونه وردپرس

رانندگی در سوئیس + قوانین و شرایط گرفتن گواهینامه رانندگی ( 2022 )

قوانین رانندگی در سوئیس بسیار شباهت زیادی به کشور هایی مانند ( فرانسه , انگلستان , اسپانیا , کانادا , آمریکا و … ) که تا الان در سایت گواهیران خوانده اید دارد .

رانندگی در این کشور به قدری منظم است که میتوان گفت حوصله افرادی که عاشق رانندگی با سرعت بالا و لایی کشی هستند , در راه های این کشور به شدت سر خواهد رفت و باعث ایجاد یک عادت از سر اجبار برای رعایت قوانین رانندگی در کشور سوییس خواهید شد .

اما خب چرا گفتیم به اجبار ؟

رانندگی در کشور سوئیس درست مانند کشورهای دیگر دارای قوانین عجیب و سختگیرانه ای میباشد , بیایید برویم به سراغ علت این امر که چرا رانندگی در این کشور انقدر منظم است ؟ دلیلی این حجم از نظم دقیقا چیست ؟!

پیشنهاد مقاله : دانلود کتاب آیین نامه رانندگی

جاده ها و رانندگی در سوئیس

جریمه رانندگی در سوییس

جریمه رانندگی در این کشور به قدری بالاست که شما برای رانندگی غیر قانونی باید بسیار پولدار باشید زیرا جرائم بسیار سنگینی در انتظار شماست , البته رانندگی در فرانسه با آن حجم از جریمه های نقدی رانندگی همیشه ترسناک تر از رانندگی در این کشورها است اما سوئیس هم دست کمی از این کشور ها ندارد .

بیایید باهم سری به لیست جریمه های نقدی رانندگی غیر قانونی در این کشور بزنیم و ببینیم این همه نظم در راه های این کشور برای چیست ؟

 • جریمه نبستن کمربند ایمنی = 100 فرانک
 • جریمه رانندگی با سرعت بالاتر از حد توصیه شده در شهر : 600 فرانک
 • جریمه رانندگی با سرعت بالاتر از حد توصیه شده حارج از شهر : 300 فرانک
 • جریمه نداشتن کپسول آتشنشانی در خودرو : 100 فرانک
 • جریمه رانندگی در مستی : 1000 فرانک + توقف خودرو به مدت 5 ماه
 • جریمه رانندگی بدون گواهینامه : جریمه 2000 فرانک + توقف 8 ماه خودرو
 • جریمه نقص فنی خودرو و دود کردن آن : 800 فرانک
 • جریمه نداشتن بیمه خودرو : 600 فرانک
 • جریه پرتاب زباله به بیرون از خودرو حین رانندگی : 450 فرانک
 • جریمه عدم توجه به ایست پلیس ترافیک : 1500 فرانک + توقف 2 ماه خودرو
 • جریمه نداشتن وسایل اظطراری در خودرو : 200 فرانک
 • جریمه نشستن کودک در صندلی جلو خودرو : 300 فرانک
 • جریمه استفاده از تلفن همراه حین رانندگی : 550 فرانک + توقف 5 روزه خودرو
رانندگی در شهر های سوئیس

شرایط گرفتن گواهینامه رانندگی در این کشور

شرایط گرفتن گواهینامه رانندگی در این کشور بسیار بسیار ساده است اما امتحان شهری مانند ایران کمی به کابوس برای متقاضیان گواهینامه تبدیل شده است .

برای قبولی در امتحان شهری این کشور باید نمره بسیار بالایی از افسر ترافیک دریافت کنید که خب خوبی کار در اینجاست که بسیار بسیار رانندگی کم استرسی را تجربه خواهید کرد .

زیرا هیچ افسری در کنار شما نمی نشیند و شما را برای رانندگی در خیابان های شهر نمیبرند و از همه مهمتر خودروی شما دارای دنده اتومات هست , نه خودروی دنده ای آنهم پراید .

خودروی آموزشی شما هم میتواند خودروی شما باشد هم میتواند خودروی آموزشگاه رانندگی باشد . که خب مسلما خودروی بسیار شیک و نرم و اتوماتیک میباشد .

شرایط گرفتن گواهینامه :

1_ پراخت هزینه 1400 فرانکی در بانک و آوردن فیش بانکی برای آموزشگاه
2_ 4 قطعه عکس
3_ آزمایش گروه خونی و سلامت بینایی
4_ آزمایش درصد سلامت ذهن
5_ امتحان آیین نامه رانندگی
6_ امتحان شهری
7_ آدرس دقیق منزل و کد پستی
8_ برگه اقامت دائم و یا شناسنامه آن کشور

رانندگی در اتوبان سوئیس

گواهینامه رانندگی برای کسانی که از ایران گواهینامه گرفته اند چطور است ؟

اگر شما دارای گواهینامه رانندگی ایران هستید , میتوانید به راحتی گواهینامه خود را ترجمه کرده و به کنسولگری سوئیس در ایران ارائه دهید و مهر آن کشور را زیر برگه دریافت کنید .

شما با انجام این کار مجوز رانندگی به مدت 4 ماه در سوییس را دارید .

کلام آخر

رانندگی در سوئیس بسیار با نظم است درست مانند رانندگی در اسپانیا و فرانسه و انگلستان , اگر میخواهید کل دارایی خود را در یک ماه به اداره راهنمایی و رانندگی این کشور تقدیم کنید پس میتوانید قوانین را نادیده گرفته و در خیابان های این کشور ویراژ دهید .

بیایید تصور کنیم جریمه رانندگی در ایران درست مانند جریمه در این کشور بود !
چه میشد ؟!

مطمئنا خیابان های تهران شلوغ و دیگر استان ها بسیار با نظم میشد و مردم مجبور به استفاده از وسایل نقلیه عمومی در بسیاری از روزها میشدند .

تهران به حدی رسیده است که اگر هر روز را زوج و فرد کنند باز هم هوای تهران همیشه خاکستری و خیابان ها همیشه بی نظم خواهد بود پس سیاست سنگین کردن جریمه بسیار بسیار سیاست درستی است که در تمامی کشور های مدرن جهان در حال اجرا شدن می باشد .

آیین نامه رانندگی از نظر بسیاری از بزرگان باید دستخوش تغییرات بسیار زیادی شود و مسلما اجرای جریمه های سنگین باعث میشود که رانندگی بسیار بانظم تری را در شهر های کشور شاهد باشیم چه بسا که ممکن است روزی به نظم رانندگی در سوئیس برسیم .

رانندگی اصول و قوانین خاص خود را دارد و متاسفانه جان بسیاری از افراد در ایران عزیزمان فقط به خاطر سرعت زیاد از بین رفته است .

به امید پیروزی و موفقیت روز افزون شما عزیزان .

پلیس راهنمایی و رانندگی در سوئیس
4.7/5 - (11 امتیاز)

2 دیدگاه

 1. بسیار عالی وخوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.