قالب وردپرس افزونه وردپرس

تخلفات رانندگی – انواع تخلفات و عواقب انجام آن

تخلفات رانندگی، موضوعی که می توان راجب آن صحبت های زیادی کرد. اگر بخواهیم به شما به طور خلاصه بگوییم این تخلفات چیست می توان گفت نقض قوانین و مقرراتی که آن ارگان مربوطه از طرف دولت تصویب کرده است. این تخلفات شامل کار هایی می شود که برخی رانندگان با انجام دادن آن ها باعث برخی اتفاقات می شوند.

شاید پیش خودتان بگویید این کار ها چیست ؟ در ادامه این مقاله به انواع این تخلفات و اهمیت انجام ندادن آن ها می خواهیم بپردازیم. همچنین میتوانید مقاله سوالات آیین نامه رانندگی ما را نیز مطالعه کنید.

تخلفات رانندگی

تخلفات رانندگی و اهمیت وجود قوانین آن !

تخلفات به هرگونه عملی که باعث نقض قوانین رانندگی می شود و باعث به خطر انداختن خودتان و دیگران است گفته می شود. شاید فکر می کنید این موضوع چه اهمیتی دارد برای مثال شما با تلفن همراه وسط رانندگی حرف می زنید شاید در بار اول، بار دوم یا حتی بار سوم اتفاقی نیوفتد ولی بلخره حادثه گریبان گیر شما می شود. برای خود من هم پیش آمده است که وسط رانندگی حواسم به تلفن همراه پرت شده است و ناگهان دچار حادثه شده ام.

پس این موضوع از اهمیت زیادی برخوردار است و حتما دلیلی داشته است که این قوانین به وجود آمده است ( البته راجب قوانین رانندگی صحبت می کنم ! ) در ادامه به اهمیت وجود قوانین رانندگی می پردازیم.

  • امنیت عمومی : تخلفات رانندگی باعث افزایش خطرات برای افرادی می‌ شوند که در جاده‌ ها حرکت می‌ کنند. عدم رعایت قوانین رانندگی می‌ تواند منجر به تصادفات و حوادث جاده‌ ای شود که در بسیاری از موارد با عواقب جانی و مالی جدی همراه است.

  • اقتصاد جامعه : این تخلفات هزینه‌ های اقتصادی عظیمی به جامعه تحمیل می‌ کند. از این جمله می‌ توان به هزینه‌ های درمانی، تعمیرات خودرو ها، ترافیک واقعی، و افت امتیاز رانندگی اشاره کرد.

  • نقض حقوق دیگران : نقض قوانین رانندگی باعث نقض حقوق و ایمنی دیگران در جاده می‌ شود. افرادی که نقض قوانین رانندگی می‌ کنند، به ازای لذت کوتاه‌ مدتی که از رانندگی سریع یا بی‌ توجه به قوانین به دست می آورند، حقوق و امنیت دیگران را به خطر می اندازند.

پس همانطور که می بینیم این قوانین اهمیت زیادی دارند و می توانند به اتفاق های ناگواری ختم شوند. همچنین اگر علاقه مند هستید می توانید مقاله آئودی R8 ما را نیز مطالعه کنید.

تخلفات رانندگی

انواع تخلفات رانندگی

این تخلفات به دسته های مختلفی از نقض قوانین دسته بندی می شوند که انجام دادن هر یک از آن ها می تواند برای خودتان و دیگران خطرناک باشد. در ادامه به انواع این نقض قوانین ها می پردازیم.


سرعت غیر مجاز :
این یکی از شایع‌ ترین تخلفات رانندگی است. رانندگانی که با سرعت بیش از حد مجاز رانندگی می‌ کنند، خطرات بیشتری برای خود و دیگران ایجاد می‌ کنند. این جز قانون هایی است که همه ما با آن آشنا هستیم و یکبار به دام آن افتاده ایم. خود نویسنده 2 بار ماشینش به پارکینگ منتقل شده !

ولی در کل الان که پیش خودم فکر می کنم بهتر است به این قوانین توجه کنیم و با سرعت مطمئن رانندگی کنیم چون حادثه خبر نمی کند.

عبور از چراغ قرمز : عبور از چراغ‌ های قرمز یک تخلف جدی است و می‌ تواند به تصادفات و حوادث جاده‌ ای منجر شود. چراغ قرمز معمولا در تقاطع ها و مکان هایی که احتمال برخورد ماشین ها وجود دارد نصب می شوند و واقعا آن ها را جدی بگیرید چون درصد بالایی از تصادفات برای همین تخلف است.

استفاده از تلفن همراه در حین رانندگی : یکی دیگر از تخلفات رانندگی استفاده از تلفن همراه بدون استفاده از دستگاه‌ های خودرویی مناسب توجه رانندگان را از رانندگی منحرف می‌ کند.

ما یک دوستی داشتیم که وسط رانندگی چت می کرد و بلخره یه روز تصادف کرد و هزینه زیادی بابت پرداخت کرد که خداروشکر صدمات جانی نداشت. پس این قوانین را جدی بگیرید.

اگر ماشینتان به گوشی متصل می شود میتوانید جواب تماس های خود را بدهید بدون اینکه حواستان پرت بشود و این کار خطرناکی نیست ولی حتی برای استفاده از مسیر یابی هم سرتان را پایین نیندازید و سعی کنید حداقل گوشی جایی باشد که دیدتان به جاده نیز باشد.

مصرف مواد مخدر و الکل در حین رانندگی : مصرف مواد مخدر یا الکل تاخیر در واکنش‌ های رانندگان ایجاد می‌ کند و به علت مستی و تاری دید، تصادفات جاده‌ ای را افزایش می‌ دهد. در کشور خودمان حتی استفاده از مشروبات الکلی هم نخلف محسوب می شود.

حال شما تصور کنید که هنگام مستی رانندگی هم بکنید به غیر از تخلفی که می کنید، واقعا جان خودتان را به خطر می اندازید و همینطور عواقب زیادی برایتان خواهد داشت. این قانون در همه جای دنیا تصویب شده است و برای آن جرایم زیادی در نظر می گیرند.

عدم استفاده از کمربند ایمنی : عدم استفاده از کمربند ایمنی در هنگام رانندگی یک تخلف رایج است و باعث افزایش خطرات در صورت وقوع تصادف می‌ شود.

این قانون از آن هایی است که شاید سالی یک بار یا چند سال یکباتر اتفاق بیوفتد ولی به این فکر کنید که آیا سر جون خود قمار می کنید ؟ پس شما با فرض این که هیچ اتفاقی هم قرار نیست بیوفتد، کمربند ایمنی خود را ببندید.

حرکات مارپیچ و نمایشی : این از جمله تخلفات رانندگی است که بسیار حادثه افرین است و متاسفانه اکثرا کسانی مرتکب این تخلف می شوند که قشر جوان جامعه ما هستند. بنده خودم به وفور این کار ها را انجام می دادم تا اینکه یک بار حادثه ای پیش آمد و به قول گفتنی از سرمان افتاد.

امروزه پلیس های نامحسوس زیادی در اتوبان های بزرگ هستند تا با این تخلفات برخورد کنند و بی برو برگرد ماشین را به پارکینگ منتقل می کنند.

نقض حقوق پیاده‌ رو ها : عدم احترام به حقوق پیاده‌ رو ها، به ویژه در کمبود چراغ‌ های عبور پیاده، به تصادفات و زخمی شدن افراد منجر می‌ شود. این موضوع نیز به اهمیت چراغ های راهنمایی و رانندگی بر می گردد. که کوچکترین سهل انگاری راجب آن می تواند جان یک نفر را بگیرد یا موجب زخمی شدن آن بشود.

عدم رعایت فاصله ایمنی : عدم رعایت فاصله ایمنی از خودرو های پیش رو، در صورت توقف ناگهانی آنها، به تصادفات پشت و آسیب به وسیله نقلیه پیش‌ رو منجر می‌ شود.

این جز تخلفاتی نیست که پلیس بخواهد شما را جریمه کند ولی از هرکسی که کمی تجربه در رانندگی دارد بپرسید این موضوع را به شما گوش زد می کند که همیشه فاصله مطمئن با ماشین جلویی را رعایت کنید.

تخلفات رانندگی

عواقب نقض قوانین رانندگی

شاید پیش خودتان فکر کنید خب عواقب رعایت نکردن این قانون ها می تواند جریمه نقدی باشد یا اینکه مثلا چقدر پولش می شود ولی باید به شما بگوییم گاهی اوقات عواقب جبران ناپذیری هم برای خودتان و هم برای دیگران خواهد داشت. عواقبی که با هیچ پولی نمی توان آن را پرداخت کرد. در ادامه به برخی از این عواقب می پردازیم.


حوادث جاده‌ ای :
نقض قوانین رانندگی منجر به افزایش تصادفات جاده‌ ای می‌ شوند. این تصادفات می‌ توانند باعث آسیب ماشین جفت طرف و افراد داخل ماشین می شود. همچنین، ممکن است منجر به مصدومیت‌ ها و حتی فوت افراد شوند که این عواقب واقعا جبران ناپذیر خواهند بود.

هزینه‌ های اقتصادی : نقض قوانین رانندگی باعث هزینه‌ های اقتصادی عظیمی برای جامعه می‌ شوند. این هزینه‌ ها شامل هزینه‌ های درمانی برای مصدومین، تعمیرات خودرو ها، تأمین خدمات اورژانسی، و تأمین ترافیک اضافی در مواقع تصادف می‌ شوند. هرچند که امروزه اکثر این هزینه ها با خود افراد می باشد.

خسارت به محیط زیست : تصادفات جاده‌ ای ممکن است به آلودگی محیط زیست و خرابی محیطی مناطق مختلف منجر شوند. این خسارت‌ ها شامل نشت مواد سوختی، آلودگی هوا و آب، و تخریب منابع طبیعی می‌ شوند. این ها کوچک ترین خساراتی است که ممکن است تصادف داشته باشد.

تأثیر بر امنیت عمومی : نقض قوانین رانندگی به امنیت عمومی نیز آسیب می‌ زنند. عبور از چراغ‌ های قرمز، حرکات مارپیچ، و سایر تخلفات ممکن است دیگران را به تقلیل از رعایت قوانین ترافیک ترغیب کند و بر امنیت جاده‌ ها تأثیر منفی بگذارد.

برای مثال من خودم زمانی که آرام در حال حرکت هستم و یک ماشین پشتم چراغ رگباری می دهد یا به گونه ای اذیت می کند ترغیب می شوم تا من هم لایی بکشم ولی در کل این کار ها را نکنید و آخر عاقبتی ندارد.

فشار بر سیستم‌ های بهداشتی : تصادفات رانندگی به معنای ورود مصدومین به بیمارستان‌ ها و اورژانس‌ ها است. این امر باعث افزایش فشار بر سیستم‌ های بهداشتی و بهداشت شهری می‌ شود. در مسافرت های سال نو همیشه آمار نشان داده تصادفات زیادی می شود و همه آن ها بخاطر رعایت نکردن مسائل کوچکیست که راجب آن ها صحبت کردیم.

از دست دادن امتیاز ها و مجازات‌ ها : تخلفات رانندگی باعث از دست دادن امتیاز های رانندگی از جمله باطل شدن گواهینامه یا نمره منفی و مجازات‌ های مالی مثل جرایمی که برای هر تخلف در نظر گرفته می‌ شوند، که به تنبیه و تربیت رانندگان تخلفکار کمک می‌ کند.

در این مقاله با یکدیگر دیدیم که اهمیت تخلفات رانندگی چقدر بالاست و رعایت نکردن آن ها می تواند چه عواقب سنگینی داشته باشد که مسائل مالی کمترین عواقب آن ها است.

امیدوارم این مقاله براتون مفید بوده باشد.

گواهیران

گواهیران
5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *