قالب وردپرس افزونه وردپرس

رانندگی در ماه به چه صورت است ؟ ( بررسی جالب ) !

رانندگی در ماه چطوری انجام می شود ؟ صرف نظر از این موضوع که انسان آیا واقعا به کره ماه رفته است و یا خیر , با داده ها و اطلاعاتی که داریم در این مقاله می خواهیم به بررسی این موضوع واقعا جذاب بپردازیم پس در صورتی که مهندس مکانیک هستید و یا دانشجوی این رشته هستید و یا اصلا دوست دارید بدانید یک ماشین به چه صورت در این سیاره می تواند حرکت کند این مقاله را از دست ندهید .

در ادامه البته شاید خنده دار باشد اما اگر گواهینامه رانندگی خود را دریافت نکرده اید و یا در مراحل آزمون آیین نامه رانندگی هستید می توانید نمونه سوالات آیین نامه رانندگی را از گواهیران دریافت کنید . بسیار خب بیایید به بررسی چگونگی رانندگی در کره ماه بپردازیم …

رانندگی در ماه

رانندگی در کره ماه !

خب همانطور که می دانید هر ماشینی برای حرکت کردن به سوخت نیاز دارد و لازمه سوختن سوخت در انجین خودرو ها این است که اکسیژن وجود داشته باشد اما در کره ماه که اکسیژن نیست خب پس بدون شک ماشینی که می توانید با آن رانندگی در ماه را تجربه کنید باید برقی باشد اما قبل از آنکه به ادامه مقاله بپردازیم بیایید ببینیم چرا ماشین ها برای حرکت کردن به اکسیژن نیاز دارند ؟

هر ماشینی برای حرکت به سوخت و اکسیژن نیاز دارد اما یعنی چه ؟ وقتی شما در ماشین خود بنزین میریزید این سوخت به موتور ماشین شما حرکت می کند و وقتی پیستون سوخت را متراکم می کند یک جرقه به وسیله شمع زده می شود و سوخت ترکیب شده با اکسیژن در اثر این جرقه می سوزد و یک انفجار اتفاق می افتد .

از این روی پیستون موتور به پایین حرکت کرده و میل لنگ موتور را می چرخاند و سپس میل لنگ موتور فلایویل را چرخانده و قدرت در نهایت به گیربکس ماشین میرسد در این حالت گیربکس ماشین شما نیرو و قدرت را به چرخ ها می رساند و ماشین شما حرکت می کند .

اما در شرایطی که اکسیژن نیست احتراق و انفجاری انجام نمی شود و اصلا سوخت با چیزی به نام اکسیژن ترکیب نمی شود و در نهایت سوخت هم بی مصرف هست برای همین به ماشین هایی نیاز داریم که بتواند انرژی را به شکل دیگری به چرخ ها برساند و آن شکل قدرت الکتریکی است .

یعنی درست مانند ماشین های تسلا اما نکته خیلی خیلی مهمتری وجود دارد و آن ثقل و تمرکز تنش ماشین بر روی کره ماه و حالت بی وزنی است .

خب تا الان فهمیدید ماشین چگونه می تواند بر روی سطح ماه حرکت کند اما مشکلات دیگری وجود دارد مانند دما و تعادل و سیستم های تعلیق و تشخیص و نگه داشتن بدنه بر روی سطح ماه … جالب شد .

مقاله رندوم : همه چیز در مورد ماشین های الکتریکی !

رانندگی در ماه

مشکلات جدی رانندگی بر روی سطح ماه !

بیایید از مهمترین مشکل شروع کنیم و آن تعادل است . همانطور که می دانید جاذبه عدد ثابتی در این کره ندارد و شما به عنوان راننده نمی توانید یک ماشین را به حالت تعادل در بیاورید و این کار سیستم بسیار هوشمد و تکنولوژی امروزیست برای همین شما صرفا راننده هستید . اما نقاطی از ماه هست که جاذبه در آن در مختصاب بسیار کم در حال تغییر سطحی است و این یعنی ممکن است در صورت عدم آگاهی و یا تشخیص سیستم هوشمند خودروی برقی و خاصی که در حال رانندگی با آن بر روی سطح ماه هستید , دچار مشکلات زیادی مانند گم کردن مسیر و یا خارج شدن از مسیر شوید .

اما تمامی این موارد شاید قابل حل بوده اما سیستم ترمز در این ماشین به چه صورت کار می کند و یا اصلا سرعت ماشین های ماه نورد به چه صورت است ؟ اصولا رانندگی در ماه بر اساس داده های ارسال شده به شدت کار سخت و دشواری است . شما سیستم های ترمز به صورت ماشین های معمولی که ما سوار می شویم نیست . برای مثال خبری از سیلندر های هیدرولین نیست تا با فشار روغن ترمز بتوانید یک ماشین را در سطوح خطرناک فورا نگهدارید .

سیستم ترمز برای ماشین های ماه نورد به صورت معکوس عمل می کند یعنی فرضا شما در حال حرکت به جلو هستید و وقتی ترمز می گیرید قدرت معکوس ایجاد شده و ماشین شما را به عقب حل می دهد اما شاید بپرسید خب وقتی نیروی زیادی به صورت معکوس وارد شود یعنی مدام راننده باید به سمت عقب و جلو حرکت کند تا ماشین بایستد ؟

خیر . نیروی معکوس به صورت کاملا هوشمند از وضعیت نیروی وارد شده به چرخ ها نیروی معکوس را وارد می کند در اصل نیروی مهار کننده وارد می کند و نه بیشتر و در نهایت به وسیله سیستم پایدار کننده وضعیت حرکتی ماشین شما در یک نقطه مختصانی متوقف می شود .

نکته بعدی رانندگی در ماه این است که سرعت ماشین شما در نهایت چقدر است ؟ شاید برای شما جالب باشد اما حداکثر سرعت ماشین های ماه نورد حدودا 10 کیلومتر بر ساعت است اما آیا می دانید چرا ؟ شاید بگویید خب این ماشین نیروی مهار کننده دارد و می تواند فورا نیروی معکوس ایجاد کند یا شاید بگویید سرعت بالا را نمی تواند هندل کند .

دقیقا , بیایید تصور کنید با این ماشین در ماه به جاذبه به شدت کم در حال حرکت با سرعت 100 کیلومتر بر ساعت هستید ( صرف نظر از چاله ها و گودال ها ) ناگهان می خواهید ترمز کنید به نظر شما چه اتفاقی می افتد ؟ خنده دار است , بله , ماشین با سرعت بسیار زیادی به جلو پرتاب شده و از سطح ماه جدا می شود .

حالا شما بگویید واقعا با این شرایط سخت می توان رانندگی در ماه را با سرعت های بسیار بالا تجربه کرد ؟ خیر !

رانندگی در ماه

سختی های رانندگی بر روی سیاره ماه چیست ؟

بیایید تصور کنید روزی به ماه رفتید و از شما می خواهند برای نمونه برداری از سطح ماه باید مسیر طولانی را طی کنید اما با پای پیاده شاید ساعت ها این مسیر طول بکشد و نمونه ای که می خواهید بر دارید شدیدا سنگین است , پس به ماشین برای این کار نیاز دارید .

بسیار خب داخل ماشین می نشینید و حرکت می کنید با سرعت 10 کیلومتر بر ساعت و تمامی موارد ایمنی را هم رعایت می کنید اما سختی های شما چیست ؟ واقعا جالب است که بدانید سختی های رانندگی در این سیاره عجیب چیست …

1 – نبود اطلاعات GPS دقیق از محل مختصاتی
2 – نبود اطلاعات دقیق از حضور و یا وجود موجودات دیگر
3 – نبود اطلاعات دقیق از چاله ها و گودال ها
4 – نبود سیستم بک آپ و کاورینگ در صورتی خرابی ماشین
5 – سرمای بسیار شدید
6 – کنترل به شدت سخت ماشین ماه نورد
7 – تصمیم گیری بسیار سریع در حین رانندگی
8 – برگشت و اطلاعات دقیق از مسیر در صورت خرابی سیستم نقشه خوان
9 – استرس بسیار زیاد از وجود ریز گرد ها و سنگ هایی که با یک تنش حرکت می کنند
10 – چاله هایی که امکان فرو ریختنشان در شرایط بی وزنی وجود دارد
و …

می بینید ؟ سختی های بسیار زیادی برای این موارد وجود دارد و از همه بدتر خرابی ماشین در حین رانندگی است که اگر مسیر شما دور باشد برای شما یک چالش واقعا سخت ایجاد می کند . بسیار خب امیدواریم توانسته باشیم در این مقاله در مورد رانندگی در سیاره ماه نکات جالبی را بررسی کرده باشیم در صورت داشتن هر گونه سوال می توانید در بخش نظرات پایین همین صفحه سوالتان را مطرح کنید .

پیروز باشید .

گواهیران
5/5 - (5 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *