قالب وردپرس افزونه وردپرس

رانندگی در سربالایی – نکات و اصول !

رانندگی در سربالایی از مواردی است که هر راننده ای در مکان های مختلف ممکن است با آن برخورد کند . در این مقاله می خواهیم موارد مختلفی را که در سربالایی ممکن است برای شما مشکل ساز شود را به شما یاد دهیم . مواردی که هر راننده ای نیاز است به آن ها مسلط باشد و فقط و فقط با تجربه به دست می آید .

در ادامه این مقاله به بررسی نکات رانندگی در سربالایی با ماشین دنده ای ، نکات رانندگی در سربالایی با ماشین اتوماتیک ، نحوه پارک کردن در سربالایی و نحوه رانندگی در سربالایی حین ترافیک را بپردازیم و همچنین به سوالات متداول شما پاسخ دهیم .

همچنین اگر در آزمون کتبی آیین نامه مشکل دارید و نمی توانید قبول شوید ، مقاله سوالات آیین نامه رانندگی ما را مطالعه کرده و قبولی قطعی خود را تضمین کنید .

خب بریم که به این مقاله جامع در مورد رانندگی در شیب بالا بپردازیم …

رانندگی در سربالایی

نکات رانندگی در سربالایی با ماشین دنده ای

رانندگی در سربالایی با ماشین دنده ای مهارتي است كه هر راننده اي بايد به آن مسلط باشد و احتیاط خاصی می‌ طلبد . برخی از نکات رانندگی در سربالایی با ماشین دنده ای عبارتند از :

هرچه شیب سربالایی بیشتر باشد باید با دنده‌ ی سنگین‌ تر ( پایین‌ تر ) حرکت کنید . سعی کنید در هوای گرم در سربالایی رانندگی نکنید زیرا امکان جوش آوردن خودرو بیشتر می‌ شود . در سربالایی طولانی کولر خودرو را خاموش کنید زیرا باعث فشار بیشتر به موتور خودرو می‌ شود .

در هنگام توقف در سربالایی ، ترمز دستی را بالا بکشید و چرخ‌ های جلو را به سمت حاشیه راه تنظیم کنید تا از حرکت رو به عقب خودرو جلوگیری کنید .

برای شروع به حرکت در سربالایی می‌ توانید از دو روش استفاده کنید . روش اول این است که از ترمز پایی استفاده کنید و وقتی خودرو به سمت جلو نیرو وارد می‌ کند ، پای راست را از روی ترمز برداشته و روی گاز بگذارید . روش دوم این است که ترمز دستی را بالا بکشید و گاز را کمی فشار دهید و کلاچ را به آرامی بالا بیاورید تا خودرو به سمت جلو نیرو وارد کند . بعد از این که کلاچ در جای مناسب قرار گرفت ، ترمز دستی را بخوابانید .

در هنگام ترمز گرفتن ، سعی کنید تا آخرین لحظه که خودرو در حالت خاموشی قرار نگرفته است ، از کلاچ استفاده نکنید . اگر مدت زمان زیادی در سربالایی در حال حرکت هستید ، چند دقیقه توقف کنید تا لنت‌ های ترمز خنک شوند و کارایی اولیه خود را بدست بیاورند .

نکات رانندگی در سربالایی با ماشین اتوماتیک

رانندگی در سربالایی با ماشین اتوماتیک مهارتي است كه رانندگان بايد آن را بلد بوده و برايشان مشكل ساز نشود . برخی از نکات رانندگی با ماشین اتوماتیک در سربالایی عبارتند از :

قبل از رسیدن به سربالایی ، سرعت خود را افزایش دهید تا شتاب و سرعت کافی برای بالا رفتن داشته باشید .

اگر شیب سربالایی زیاد است ، دنده را از حالت D به حالت دستی یا ۱ تغییر دهید تا خودرو با دنده‌ ی سنگین‌ تر حرکت کند و قدرت و کنترل بیشتری بر روی خودرو داشته باشید .

از ترمز استفاده کنید و در صورت لزوم از ترمز دستی نیز کمک بگیرید .

از کولر خودرو در سربالایی‌ های طولانی و گرم خاموش کنید تا از داغ شدن موتور و کاهش توان خودرو جلوگیری کنید .

در هنگام توقف در سربالایی ، ترمز دستی را بالا بکشید و چرخ‌ های جلو را به سمت حاشیه راه تنظیم کنید تا از حرکت رو به عقب خودرو جلوگیری کنید .

همچنین اگر به تازگی گواهینامه گرفته اید و از رانندگی کردن واهمه دارید می توانید مقاله نکات رانندگی برای افراد ترسو را مطالعه کنید .

رانندگی در سربالایی

نحوه پارک کردن ماشین در سربالایی

پارک کردن ماشین در سر بالایی نیاز به رعایت چند نکته دارد . هر راننده اي بايد اين نكات را بداند تا در مواقغی که به آن نیاز دارد بتواند به خوبی انجام دهد . برخی از این نکات عبارتند از :

فرمان را به سمت جدول یا حاشیه راه بچرخانید تا در صورت حرکت غیر منتظره خودرو ، از ورود به داخل راه ممانعت شود .

دنده را روی دنده یک قرار دهید تا خودرو با دنده‌ ی سنگین‌ تر حرکت کند و قدرت و کنترل بیشتری بر روی خودرو داشته باشید .

ترمز دستی را محکم بالا بکشید تا از حرکت رو به عقب خودرو جلوگیری کنید .

در صورت امکان ، مانعی مثل سنگ یا آجر را پشت چرخ‌ های عقب قرار دهید تا از حرکت خودرو جلوگیری کنید .

از کولر خودرو در سربالایی‌ های طولانی و گرم خاموش کنید تا از داغ شدن موتور و کاهش توان خودرو جلوگیری کنید .

رانندگی در سربالایی جاده خاکی

رانندگی در سربالایی جاده خاکی چالش‌ های خاص خود را دارد و باید با احتیاط و مهارت برخورد کرد . برخی از نکات رانندگی در سربالایی جاده خاکی عبارتند از :

از سرعت مناسب استفاده کنید و در پیچ‌ ها و شیب‌ ها سرعت را کم کنید . سرعت زیاد می‌ تواند باعث لغزش و از دست دادن کنترل خودرو شود .

از دنده‌ های سنگین‌ تر ( پایین‌ تر ) استفاده کنید تا قدرت و کنترل بیشتری بر روی خودرو داشته باشید . دنده‌ های سنگین‌ تر می‌ توانند به شما کمک کنند تا در شیب‌ ها و سرازیری‌ ها سرعت را کنترل کنید .

از ترمز به طور مداوم و ملایم استفاده کنید تا لنت‌ های ترمز خنک شوند و از سوختن آن‌ ها جلوگیری کنید . ترمز های شدید و ناگهانی می‌ توانند باعث لغزش خودرو شوند .

از ترمز دستی نیز در صورت لزوم استفاده کنید تا از حرکت رو به عقب خودرو جلوگیری کنید . در صورت توقف در سربالایی ، ترمز دستی را محکم بالا بکشید و چرخ‌ های جلو را به سمت حاشیه راه تنظیم کنید .

از کولر خودرو در سربالایی‌ های طولانی و گرم خاموش کنید تا از داغ شدن موتور و کاهش توان خودرو جلوگیری کنید .

از تجهیزات ایمنی مانند کمربند ایمنی ، کلاه ایمنی ، عینک ضد خاک و آب و … استفاده کنید تا از خود و سرنشینان خود محافظت کنید .

همچنین دیگر مقاله های وب سایت گواهیران ، سایت مرجع ماشین و رانندگی را مطالعه کنید .

رانندگی در سربالایی

سوالات متداول در مورد رانندگی در شیب بالا

در سربالایی با چه دنده‌ ای حرکت کنیم ؟
هرچه شیب سربالایی بیشتر باشد باید با دنده‌ ی سنگین‌ تر ( پایین‌ تر ) حرکت کنید . سعی کنید در هوای گرم در سربالایی رانندگی نکنید زیرا امکان جوش آوردن خودرو بیشتر می‌ شود . در سربالایی طولانی کولر خودرو را خاموش کنید زیرا باعث فشار بیشتر به موتور خودرو می‌ شود .

چگونه در سربالایی شروع به حرکت کنیم ؟
برای شروع به حرکت در سربالایی می‌ توانید از دو روش استفاده کنید . روش اول این است که از ترمز استفاده کنید و وقتی خودرو به سمت جلو نیرو وارد می‌ کند ، پای راست را از روی ترمز برداشته و روی گاز بگذارید . روش دوم این است که ترمز دستی را بالا بکشید و گاز را کمی فشار دهید و کلاچ را به آرامی بالا بیاورید تا خودرو به سمت جلو نیرو وارد کند . بعد از این که کلاچ در جای مناسب قرار گرفت، ترمز دستی را بخوابانید .

چگونه در سربالایی ترمز کنیم ؟
برای ترمز کردن در سربالایی باید از ترمز پایی استفاده کنید و در هنگام ترمز گرفتن ، سعی کنید تا آخرین لحظه که خودرو در حالت خاموشی قرار نگرفته است ، از کلاچ استفاده نکنید . اگر مدت زمان زیادی در سربالایی در حال حرکت هستید ، چند دقیقه توقف کنید تا لنت‌ های ترمز خنک شوند و کارایی اولیه خود را بدست بیاورند .

چگونه در سربالایی با خودروی دنده اتوماتیک رانندگی کنیم ؟
برای رانندگی در سربالایی با خودروی دنده اتوماتیک باید از حالت D به حالت دستی یا ۱ تغییر دنده دهید . این کار باعث می‌ شود که خودرو با دنده‌ ی سنگین‌ تر حرکت کند و قدرت و کنترل بیشتری بر روی خودرو داشته باشید . همچنین باید از ترمز استفاده کنید و در صورت لزوم از ترمز دستی نیز کمک بگیرید .

خب در این مقاله به بررسی نکات مهم رانندگی در سربالایی پرداختیم و رانندگی با انواع ماشین ها و همچنین انواع جاده ها را بررسی کردیم . امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده باشد . نظرات خود را در قسمت کامنت ها با ما به اشتراک بگذارید .

گواهیران
5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *