قالب وردپرس افزونه وردپرس

موتور سیکلت برقی بخریم یا بنزینی ؟ ( کاملا تجربی ) !

موتور سیکلت برقی بخریم و یا بهتر است از موتور سیکلت بنزینی استفاده کنیم ؟ در این مقاله می خواهیم به شما به صورت کاملا تجربی بگوییم کدام یک بهتر است چه از نظر هزینه های تعمیرات و چه از نظر بسیاری از موارد فنی و غیر فنی دیگر .

در مقاله قبلی در مورد موتور سیکلت بنلی تی ان تی 150 نوشتیم که می توانید با کلیک بر روی این نوشته به مقاله بنلی بروید .

پس برای بررسی بهتر موتور سیکلت های الکتریکی و برقی اما به زبان بسیار ساده با ما همراه باشید …

موتور سیکلت برقی

موتور برقی الکتریکی بهتر است و یا بنزینی ؟ ( از نظر رانندگی )

در اینکه موتور های بنزینی می توانند شتاب بیشتری داشته باشند شکی نیست اما در موتور سیکلت های برقی شما می توانید شتاب نسبتا خوبی را تجربه کنید و البته نکته بسیار جالب این است که ارزانترین موتور الکتریکی از ارزان ترین موتور بنزینی بسیار با کیفیت تر و راحت تر و با امکانات بسیار بیشتری می باشد .

اما در کل از نظر رانندگی این موتور های کمی نرم تر و بسیار بی صدا هستند زیرا عملا موتور و اگزوزی در کار نیست و شما می توانید به راحتی و بدون هیچگونه صدای خاصی رانندگی کنید که آرامش بسیار مطلوبی هم برای شما دارد .

موتور سیکلت الکتریکی از نظر هزینه خرید بهتر است و یا بنزینی ؟

مسلما موتور های برقی ارزانتر هستند از موتور های بنزینی اما همیشه اینطور نیست . ما در مورد موتور های صحبت می کنیم که امکاناتشان درست مانند هم هست و برای مثال موتور 125 هوندا رو با یک یاماهای برقی مقایسه نمی کنیم .

اما اگر بخواهیم بهترین موتور شهری بنزین را از نظر هزینه با برقی مقایسه کنیم مسلما موتور شهری برقی ارزانتر است .

موتور سیکلت برقی

موتور سیکلت برقی هزینه تعمیرات کمتری دارد و یا بنزینی ؟

بیایید واقعیت را بگوییم و بررسی کنیم , اگر شما بخواهید با موتور سیکلت برقی رانندگی کنید باید بدانید مکانیک این موتور ها در ایران بسیار کم هستند و در صورتی که شما در راه های مختلف موتورتان خراب شود خودتان نمی توانید آن را تعمیر کنید و باید حتما و قطعا یک موتور ساز حرفه ای آن را عیب یابی کند .

هزینه های بسیار زیاد تعمیرات این موتور ها شاید می تواند عاملی باشد که ما از موتور های بنزینی استفاده کنیم تا موتور های الکتریکی . در کل موتور سیکلت های برقی را باید صفر خریداری کنید و بعد از استفاده 1 ساله آن را کمی ارزانتر بفروشید .

پیشنهاد مقاله : دانلود سوالات آیین نامه رانندگی !!!!

سرعت و شتاب این موتور های در سربالایی چطور است ؟

در صورتی که 2 نفره سوار موتور برقی شوید و در یک شیب 40 درصدی به طول 1 کیلومتر حرکت کنید شاهد داغ شدن و فشار آمد بسیار زیاد به موتور سیکلت برقی خود خواهید بود اما برای موتور های بنزینی این مورد اهمیت زیادی ندارد .

شتاب این موتور ها در حالت شیب 0 درجه خوب و بسیار عالیست و می توان گفت بیشتر برای رانندگی و مصارف شهری خوب هستند و شما نمی توانید در مسیر هایی که دارای سربالایی های زیادی هستند با این موتور رانندگی کنید .

در این مواقع شتاب و سرعت این موتور ها بسیار کم است و از آن بدتر تمام شدن شارژ این موتور هاست . برای مثال اگر در خیابان های تهران برق موتور شما تمام شود می خواهید به کدام پریز موتور خود را وصل کنید ؟ اما اگر موتور شما بنزینی باشد می توانید در بدترین شرایط کمی سوخت از وسیله نقلیه دیگر گرفته و سوخت گیری کنید تا به راه خود ادامه دهید .

در این حالت می توان گفت مزایای موتور های برقی بسیار کمتر از معایت آن می باشد مخصوصا در ایران که نمی توانید سکو های شارژ موتور ها و ماشین های برقی را پیدا کنید .

موتور سیکلت برقی

معمولا موتور های برقی باید چند ساعت در شارژ بمانند ؟

برای اینکه بتوانید استفاده بهینه از این وسیله داشته باشید باید وسیله خود را حدودا 10 الی 24 ساعت در شارژ قرار دهید تا بتوانید حدودا 12 الی 26 ساعت مصرف زیاد به کم از این وسیله داشته باشید .

با برق شهری می توانید این وسیله را به راحتی شارژ کنید .

پس خوبی های موتور های غیر بنزینی دقیقا چیست ؟

اگر بخواهید از مزایای این وسیله ها بیشتر بدانید همانطور که خدمتتان گفتیم بی سر و صدا بودن , سبک بودن , عدم شتاب زیاد , ترمز های عالی , هزینه های خرید بسیار پایین تر از موتور های بنزینی و امکانات بیشتر نسبت به موتور های بنزینی را می توانیم از موارد خوب و مزایای این وسیله ها معرفی کنیم .

اما در کل اگر به محیط زیست علاقه بسیاری دارید و یا از رفتن به پمپ بنزین خسته شده اید و یا از موتور های دنده ای و بنزینی بیزار هستید و همچنین از صدای زیاد بسیاری از موتور ها اذیت می شوید می توانید از موتور سیکلت برقی استفاده کنید .

موتور سیکلت برقی

آیا میتوانیم با این وسیله در راه های گلی و یا شنی حرکت خوبی داشته باشیم ؟

خیر , به دلیل پایین بودن قدرت این موتور ها شما نمی توانید به راحتی در مسیر های گلی و یا شنی حرکت خوبی داشته باشید در این صورت ممکن است موتور اصلی وسیله شما حتی بسوزد که در این صورت باید هزینه های بسیار زیادی را بپردازید .

همانطور که خدمت شما گفته شد , این وسیله بیشتر برای راه ها و مسیر های شهری خوب است و شما نمی توانید در هر مسیری با موتورتان رانندگی کنید و بهتر است اصلا این مورد را تست نکنید زیرا می تواند هزینه های بسیار سنگینی برای شما داشته باشد .

فروش کدام موتور بیشتر است ؟

فروش موتور های برقی نسبت به تولید آن در سالهای اخیر بسیار بیشتر از موتور های بنزینی شده است جالب است بدانید موتور های برقی در بسیاری از کشور ها نیازی به گواهینامه ندارد و می توانید به راحتی با کمترین هزینه این موتور ها را خریداری کرده و استفاده کنید .

دقیقا همین موارد است که باعث می شود فروش این وسیله بسیار بیشتر از بنزینی باشد . بیایید تصور کنید در تهران و اصفهان و مشهد که آلودگی هوا بسیار زیاد است , تمامی موتور ها و خودرو ها برقی بود , چه می شد ؟ مسلما شاهد باران ها و برف ها و هوای بسیار تمیزی میتوانستیم باشیم اما متاسفانه از این طرح در ایران عزیزمان استقبال نمی شود .

جالب است بدانید هزینه خرید موتور برقی در آلمان بسیار کم است و هزینه شارژ بسیار کمی هم دارد برای همین افرادی که از مترو و اتوبوس دور هستند به سمت خرید موتور سیکلت برقی رفته اند البته در این کشور به دلیل بارندگی و سرمای بسیار زیاد خریدار موتور چه بنزینی و چه غیر بنزینی کم است .

govahiran
5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.