قالب وردپرس افزونه وردپرس

موتور احتراق داخلی | نحوه کارکرد موتور درونسوز و احتراق خارجی

بارها شده که همه ما به این فکر کنیم یک خودرو چگونه حرکت میکند ؟ یا اصلا موتور احتراق داخلی چیست ؟ اصلا جنس بدنه و گواهینامه موتور چیست ؟

چند درجه حرارت را تحمل کرده و اصلا چگونه خنک کاری میشود ؟ مگر موتور احتراق خارجی هم داریم ؟

با ما همراه باشید تا طرز کار موتور درونسوز را باهم بررسی کنیم .

موتور احتراق داخلی

موتور احتراق داخلی چگونه کار میکند ؟

نحوه کار کرد موتور احتراق داخلی به چهار قسمت تقسیم میشود .
1_مکش
2_تراکم
3_قدرت
4_تخلیه

ابتدا به طور مختصر راجع به اجزاء اصلی داخلی موتور بررسی اجمالی خواهیم داشت و سپس به سراغ مراحل تولید قدرت در موتور درونسوز یا احتراق داخلی میرویم .

موتور احتراق داخلی


اجزاء داخلی موتور درونسوز :

1_سیلندر و پیستون :

سیلندر محل قرارگیری پیستون بوده که پیستون جهت تولید قدرت در آن حرکت عمودی دارد که 4 مرحله یاد شده را برای ایجاد قدرت و سپس حرکت خودرو انجام میدهد .

2_ سرسیلندر :

به قطعه ای تخت گویند که به وسیله پیچ های مخصوص بر روی بدنه ( سر ) سیلند و یا موتور بسته شده و فضای سیلند را تکمیل میکند .

3_شاتون :

شاتون به میله ای گویند که از طرفی به زیر پیستون و از طرفی به میل لنگ متصل شده است . کار آن انتقال قدرت به میل لنگ می باشد . که معمولا دارای انواع مختلفی از یاتاقان ها میباشد تا اصطکاک بین میل لنگ و شاتون سبب از بین رفتن شاتون نشود /

4_میل لنگ و فلایویل :

میل لنگ و فلایویل بعد از رسیدن قدرت از طریق پیستون و شاتون به حرکت در می آیند و باعث انتقال قدرت به گیربکس به وسیله دیسک و صفحه میشود .

5_گیربکس :

گیربکس یا جعبه دنده قدرت تولید شده را به وسیله وضعیت دنده ها تغییر داده که میتواند باعث ایجاد قدرت ویا سرعت شود که در نهایت به وسیله پولوس ها و یا به وسیله میل گاردان به چرخ ها منتقل شده و باعث ایجاد حرکت میشود .

موتور احتراق داخلی


مراحل تولید قدرت در موتور های احتراق داخلی و یا درونسوز

1_مکش :

در مرحله مکش پیستون به وسیله استارت که با فلایویل درگیر است شروع به حرکت اولیه رو به پایین میکند که در این حالت سوپاپ هوا یا دریچه ورودی سوخت درسیلندر باز میشود .
که در این مرحله سیلندر از سوخت پر میشود ( به اندازه محاسبه شده ) .

2_تراکم :

در این مرحله پیستون از پایین به وسیله میل لنگ به سمت بالا ( سرسیلندر ) حرکت میکند .
در این حالت سوخت در یک فضای بسیار کوچک جمع میشود و به وسیله جرقه شمع ها سوخت متراکم شده منفجر میشود .


3_قدرت ( انفجار ) :

در این مرحله سوخت مشتعل شده و به شدت منفجر میشود که این انفجار باعث میشود پیستون به شدت و سرعت به سمت پایین حرکت کرده و یک نیم دور میل لنگ را بچرخاند که باعث چرخیدن فلایویل و سپس انتقال قدرت به گیربکس میشود .

4_تخلیه :

در این حالت پیستون قدرت را انتقال داده و آماده میشود تا میل لنگ آن را به بالا هل دهد که همین امر باعث میشود دود حاصل از احتراق به وسیله پیستون و از طریق سوپاپ دود خالی شده و از طریق اگزوز به هوای آزاد وارد شود .

موتور احتراق داخلی | اگزوز

موتور احتراق داخلی چند نوع است ؟

موتور درونسوز یا موتور احتراق داخلی دارای 2 نوع است .

1_موتور بنزینی : که نحوه کار کرد آن را خواندید .
2_موتور دیزلی : که برای خواندن آن میتوانید وارد صفحه زیر شده و اطلاعات مفیدی را از آن به دست آورید . (( در اینجا )) کلیک کنید .

خنک کاری موتور چگونه صورت میگیرد ؟

خنک کاری موتور اصولا به وسیله آب صورت میگیرد اما بسیاری از خودرو های دیگر به وسیله هوا خنک میشوند که به آنان موتور هوا خنک میگویند .

در سیستم خنک کاری به وسیله آب , هنگامی که خودرو حرکت میکند پروانه ای در جلوی رادیاتور خودرو شروع به حرکت کرده و باد ورودی را به بدنه رادیاتور برخورد میدهد که باعث خنک شدن آب موجود در رادیاتور میشود و آب وارد مجراهای موتور شده و سیلندر را به شدت خنک میکند .

در سیستم خنک کاری به وسیله هوا یا به اصطلاح سیستم هوا خنک , که اکثر موتور سیکلت ها و یا خودرو هایی که موتور آنان در عقب قرار دارد از این سیستم استفاده میکنند .
به این صورت که هیچگونه آبی در بدنه سیلندر و رادیاتور و اصلا رادیاتور وجود ندارد.

در این حالت یک هواکش مخصوص هوارا با شدت به بدنه موتور برخورد میدهد که باعث میشود حرارت به وسیله این حجم هوا کاهش بیابد و موتور خنک شود .


موتور احتراق داخلی | رادیاتور

موتور احتراق خارجی

نحوه کار موتور احتراق خارجی به این گونه است که هوا با شدت بسیار زیاد وارد قیف ورودی میشود . در این حالت هوا بسیار سرد و خنک میباشد .

در این حالت پروانه ها هوای ورودی را به شدت متراکم و گرم میکند . سپس سوخت به منطقه هوای متراکم شده تزریق شده و به سرعت مشتعل میشود .

همین امر باعث ایجاد حرکت در پروانه شده و هواپیما را با سرعت زیاد رو به جلو به حرکت در می آورد .

موتور احتراق خارجی
موتور احتراق داخلی
4.2/5 - (5 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.