قالب وردپرس افزونه وردپرس

گواهینامه کشتی | چطور گواهینامه بگیریم ؟ (آپدیت 2024) !

گواهینامه کشتی و قوانین گرفتن آن را در این مقاله بررسی می کنیم . شاید از خودتان بپرسید چطور باید گواهینامه کشتیرانی را دریافت کنیم و یا حتی قوانین گرفتن گواهینامه در این دسته چیست ؟! آیا درست مانند گرفتن گواهینامه رانندگی ماشین , آزمون آیین نامه دارد یا خیر , که به همه سوالات شما پاسخ می دهیم .

گرفتن گواهینامه و مدرک کشتیرانی فرایندی است که به افراد اجازه می دهد به عنوان خدمه , کاپیتان و یا مامور امور مختلف از جمله حمل و نقل های دریایی فعالیت کنند . در ادامه درباره فرایند گرفتن گواهینامه و مجوز برای راندن کشتی و مراحل مختلف آن توضیح می دهیم.

پیشنهاد مقاله : نمونه سوالات آیین نامه !

گواهینامه کشتی

مراحل گرفتن گواهینامه کشتیرانی چیست ؟

برای گرفتن گواهینامه کشتی شما در ابتدا باید انتخاب کنید چه نوع گواهینامه ای از این دسته را می خواهید دریافت کنید که انواع گواهینامه های کشتی به ترتیب زیر است :

 • دریاییان مبتدی با گواهینامه کشتیرانی معمولی
 • گواهینامه مسافربری
 • گواهینامه و مجوز راندن کشتی های باربری و تجاری
 • گواهینامه ترجیحی
 • گواهینامه تانکر ها و غیره

متقاضی طبق علاقه خود نوع گواهینامه مورد نظر را انتخاب می کند و ادامه پروسه گرفتن گواهینامه و مجوز کشتی را طی می کند .

برای دریافت گواهینامه کشتیرانی شما باید در دوره های آموزشی مربوط به نوع گواهینامه انتخابی شرکت کنید این دوره ها شامل موارد زیر می شود :

 • آموزش عملیات دریایی
 • ایمنی دریانوردی
 • ناوبری
 • مهندسی کشتی

موارد دیگری نیز وجود دارد که شما با توجه به نوع گواهینامه باید دوره های مربوطه به آن را بگذرانید .

در ادامه ی گرفتن مدرک کشتیرانی شما علاوه بر دوره های آموزشی که شرکت می کنید نیاز به گرفتن مدارک و بدست آوردن تجربه عملی در زمینه کشتی رانی دارید که در واقع قسمت کارآموزی بعد تحصیل است. ممکن است نیاز باشد تا مدتی در کشتی کار کنید تا تجربه عملی و سابقه کار مناسب را کسب کنید مانند شغل های مختلفی که امروزه می بینیم .

آزمون های تئوری و عملی از مراحل دیگر گرفتن گواهینامه و مجوز کشتیرانی است شما پس از اینکه در دوره های آموزشی مربوطه شرکت کردید و به خوبی به آن ها مسلط شدید و تجربه های عملی لازم را در دوره ی کار آموزی بدست آوردید باید در آزمون تئوری شرکت کنید که مربوط به قسمت دوره های آموزشی که گذراندید می شود .

دروسی که در دوره ی آموزشی یاد گرفتید از شما امتحان گرفته می شود و شما بعد گرفتن نمره مورد نظر و قبولی در آزمون موظف به انجام آزمون عملی هستید که طبق تجربه هایی که در دوره ی کار آموزی بدست آوردید نیز باید در این آزمون قبول شوید.

دقیقا مانند آزمون آیین نامه رانندگی است که ما ابتدا در کلاس های آیین نامه شرکت می کنیم و سپس امتحان آیین نامه می دهیم و در کلاس های عملی آموزشگاه شرکت می کنیم و سپس در آزمون عملی که افسر از ما می گیرد و یکم بیشتر که نگاه می کنیم میفهمیم که شباهت های زیادی باهم دارند .

پس از طی کردن تمامی مراحل بالا یعنی شرکت در دوره آموزشی ، دوره ی کار آموزی و کسب تجربه ی عملی ، شرکت در آزمون های تئوری و عملی و البته قبولی در آزمون ها شما در خواست صدور گواهینامه میدهید به مراجع مربوطه مثل سازمان بین المللی دریانوردی (IMO) یا مقامات ملی دریانوردی ایران ارسال کنید و پس از بررسی مدارک و اطلاعات شما ، گواهینامه کشتی برای شما صادر خواهد شد .

پیشنهاد مقاله قبلی سایت : مشخصات ماشین 730 li !

گواهینامه کشتی

دوره های مختلف گواهینامه کشتیرانی

در قسمت اول برخی از دوره های مختلفی که در آن گواهینامه های مربوطه را می گیرند بررسی کردیم و در این بخش به بررسی جزئی تر این دوره ها می پردازیم البته باید به شما بگوییم که این لیست کامل نیست و تمامی دوره ها بسیار گسترده است که شما با مراجعه به سایت سازمان بین المللی دریانوردی میتوانید لیست کامل آن را ببینید در اینجا ما برخی از دوره های رایجی که متقاضی زیاده داشته را بررسی می کنیم .

دوره های مهارت کشتی رانی ; این دوره شامل مهارت های عملی دریانوردی و آموزش های مربوط به ناوبری می باشد برخی از دوره های مرتبط به آن عبارت است از :

 • دوره ی رانندگی و کنترل کشتی
 • دوره ی ناوبری و راهبردی دریا نوردی
 • دوره ی ارتباطات دریایی
 1. دوره های مهندسی کشتی ; این دوره ها شامل آموزش مهندسی کشتی و نگهداری تجهیزات مربوط به موتورها و سیستم های کشتی هستند.

برخی از این دوره ها عبارت است از :

 • دوره ی مهندسی کشتی و سیستم های موتوری
 • دوره ی سیستم های الکتریکی کشتی
 • دوره نگهداری و رفع خطاهای موتورهای کشتی

دوره های مختلف با مسائل بین المللی ; این دوره شامل آموزش قوانین و مقررات بین المللی دریانوردی می باشد که اکثر متقاضی ها موظف به گذراندن این دوره می باشند. برخی از دوره های مربوط به آن عبارت است از :

 • دوره ی قوانین و مقررات بین المللی دریا نوردی
 • دوره ی حقوق دریا نوردی و قرارداد های بین المللی

دوره های ایمنی دریا نوردی ; این دوره ها به آموزش اصول ایمنی دریا نوردی می پردازد اصولی که کمک میکند در هر نوع حمل و نقل با کشتی انواع اصول ایمنی رعایت شده باشد و کمک به بهبود سفر یا حمل و نقل بکند. برخی از دوره های مربوطه عبارت است از :

 • دوره ی ایمنی دریا نوردی و آتش نشانی
 • دوره ی امداد و نجات در دریا
 • دوره ی ایمنی زندگی در دریا

همانطور که در بالا گفته شد این تمام دوره ها نیست بلکه دوره هایی با متقاضی زیاد است و برای دیدن تمامی دوره ها باید به وب سایت سازمان بین المللی دریا نوردی مراجعه کنید.

شاید از خودتان بپرسید آیا برای گرفتن گواهی کشتیرانی نیاز است همه این دوره ها را شرکت کنیم مسلما نه ! شما با توجه به علاقه و استعدادی که دارید دوره ی خودتان را انتخاب میکنید که گواهینامه ی مربوطه را دریافت کنید هرچند که برخی دوره ها در اکثر گواهینامه ها وجود دارند ولی نیازی به یادگیری تمام آن ها نیست .

گواهینامه کشتی

آیا این دوره ها گواهینامه کشتی در سراسر جهان قابل استفاده هستند ؟

برای جواب به این سوال می توان گفت این دوره ها در سراسر جهان ارائه می شوند اما باید به این موضوع توجه داشت که ممکن است نوع و محتوای دقیق دوره ها در برخی کشور ها متفاوت باشند که طبیعی است چون هر کشور الزامات و استاندارد های مشخصی برای صدور مدرک کشتیرانی دارد و با توجه به آن استاندارد ها دوره های خاصی را ارائه می دهد .

به طور کلی سازمان بین المللی دریا نوردی به عنوان سازمان بین المللی مربوط به صدور گواهینامه های دریا نوردی، استاندارد ها و مقررات خاصی را تعیین کرده است که در بسیاری از کشور ها مبنای آموزش کشتی رانان استفاده می شود در نتیجه بیشتر دوره های آموزشی مرتبط با گواهینامه کشتیرانی در سراسر جهان بر اساس استاندارد ها ارائه می شود .

با این حال ممکن است برخی از این استاندارد ها در کشور های مختلف متفاوت باشد و بر اساس نیاز های آن کشور دوره های مرتبط با آن در آنجا برگزار شود که برای اطلاعات دقیق آن می توتنید با سازمان بین المللی دریا نوردی در تماس باشید و اطلاعات دقیق را از آنجا دریافت کنید همچنین می توانید به سایت این سازمان مراجعه کنید .

خب در این مقاله با چگونگی گرفتن گواهینامه کشتی و قوانین و مقررات مربوط با آن آشنا شدیم و دوره های مختلفی که ارائه می شود را بررسی کردیم .

امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده باشد .

گواهیران
4.5/5 - (8 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *