قالب وردپرس افزونه وردپرس

مهندسی مکانیک و یا مهندسی برق ( کدام بهترین انتخاب است ؟ ) !

مهندسی مکانیک و یا مهندسی برق ! واقعا کدام یک برای انتخاب رشته و آینده شغلی در ایران و خارج از ایران بهتر است ؟ در این مقاله به مهمترین سوال بسیاری از کاربرانی که می خواهند وارد یکی از این دو رشته در ایران و یا خارج از ایران شوند پاسخ های تجربی بسیار مهمی خواهیم داد .

پس در صورتی که در این رشته ها هستید و یا می خواهید وارد این رشته ها شوید و یا اینکه اصلا فارق التحصیل شده اید این مقاله برای شما بسیار مفید است و پیشنهاد می کنم تا انتها همراه گواهیران باشید …

مقاله غیر مرتبط : دانلود سوالات ایین نامه رانندگی !

مهندسی مکانیک و یا مهندسی برق

مهندسی مکانیک و یا مهندسی برق ؟

واقعا این سوال همیشه بین فنی دوستان پرسیده می شود اما در این مقاله و این بخش می خواهیم به بررسی کلی آن بپردازیم .

ببینید اگر قصد شما عزیزان این است که بعد از فارق التحصیل شدن در این دو رشته بروید و کارتان را پیدا کنید و به راحتی پشت یک میز در یک شرکت بنشینید این نگرش بسیار ترسناک است زیرا واقعیت بسیار متفاوت از چیزیست که فکر می کنید .

شما بعد از اینکه مهندس مکانیک و یا مهندس برق شدید تازه وارد بازار کار می شوید و در صورتی که نرم افزار های متعدد این رشته ها را بلد نباشید اصلا به شما کاری داده نمی شود پس اگر در دوران دانشگاه هستید فکر نکنید با دانشگاه رفتن شما واقعا مهندس می شوید و باید حتما کار پیدا کنید .

شما باید سطح علمی و عملی بسیار بالایی داشته باشید . اما سوال این بود کدام بهتر است ؟ در ادامه به سوال شما بسیار ریزبینانه پاسخ می دهیم اما شاید برای شما کمی نا امید کنند و یا شاید امیدوار کننده هم باشد …

مقاله قبلی : مقایسه موتور بنلی 150 با موتور طرح کلیک 150 در ایران !

درآمد مهندس مکانیک و برق در ایران چقدر است ؟

درآمد مهندسی در ایران در این سال از ماهانه 6 میلیون الی 10 میلیون تومان می باشد . خب شما بگویید آیا این درآمد زیادیست ؟ آیا می توانید به خواسته هایتان برسید ؟ آیا واقعا فکر می کنید باید یک مهندس مکانیک و یا برق بتواند ماهانه 100 میلیون تومان درآمد داشته باشد ؟

خیر عزیزان اینطور نیست و شما یک کارمند ساده خواهید بود . دوست نداریم شما را در راهتان نا امید کنیم و تماما واقعایت را برای شما شرح می دهیم . در تمامی کشور های دنیا کار های آزاد درآمد بیشتری نسبت به مهندسین دارند و این یک واقعیت است .

اما در ایران خودمان درآمد مهندسین کفاف زندگی با کیفیت را نمی دهد . شرکت های خصوصی حاضر نیستند به نیروی کار درآمد بیشتری اختصاص دهند زیرا این نگرش وجود دارد که اگر شما این حقوق کم را قبول ندارید کسی دیگر برای جایگاه خالی در شرکت سر و دست می شکند .

پس عزیزان با علمی که در این رشته ها به دست می آورید به شما پیشنهاد می کنم کاری بالاتر از کارمندی را مد نظر داشته باشید . شما مهندس هستید و قدرت خلق ایده ها را دارید و این یعنی شما می توانید یک شرکت داشته باشید و کارمندی با مهندسی دیگر در این روزگار یک هدف و آرزو نیست .

در هر صورت شما می توانید درآمدی معادل 6 الی 10 میلیون تومان در این رشته ها داشته باشید …

مهندسی مکانیک و یا مهندسی برق

درآمد و مهندسی دو مورد در خارج از ایران به چه صورت است ؟

درآمد مهندس مکانیک و مهندس برق در خارج از ایران از 3.000 دلار تا 6.000 دلار در ماه می رسد و این یعنی در صورتی که شما در سال اول کارتان هستید درآمد حداقلی دارید و هر چه بیشتر فعالیت کنید درآمد شما به مرور زمان بیشتر خواهد شد .

البته مهندس مکانیک دارای استخدام بیشتری تا مهندس برق است و این مورد در ایران هم صدق می کند و این یعنی در صورتی که شما مهندس برق هستید برای پیدا کردن یک موقعیت شغلی در ایران سختی های زیادتری نسبت به مهندسین مکانیک تجربه می کنید .

در خارج از ایران هم همین هست اما سختی کار برای شما موقعیت و تعداد استخدام نیست بلکه شما باید سواد مهندسی بالایی داشته باشید و با نرم افزار های زیادی کار کنید در غیر این صورت شما نمی توانید به خوبی در هدف خود موفق شوید .

کدام کشور ها در این دو زمینه بهتر استخدام می کنند ؟

بدون شک کشور های زیر به ترتیب برای این دو رشته بهتر هستند :

  • آلمان
  • کانادا
  • استرالیا
  • اتریش
  • هلند
  • فرانسه
  • ژاپن

در صورتی که شما می خواهید در خارج از ایران کار کنید این کشور ها دارای تعداد موقعیت های شغلی بسیار زیادی برای مکانیک و برق هستند . البته شما باید در ایران حداقل سابقه کار را داشته باشید و یا در همان کشور تحصیل کنید تا بتوانید استخدام شوید .

سخن پایانی !

اینکه بگوییم کدام رشته بهتر است کار درستی نیست اما آمار استخدام کشوری و خارج از ایران این را می گوید که مهندسین مکانیک نسبت به مهندسین برق و الکترونیک استخدام بیشتری دارند .

در هر صورت مهندسی مکانیک و یا مهندسی برق دو رشته عالی در بازار فنی کاران هستند و در صورتی که شما مهندس یکی از این دو رشته باشید می توانید موقعیت خوبی داشته باشید .

govahiran
3.7/5 - (4 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *