قالب وردپرس افزونه وردپرس

کاهش مصرف سوخت در ماشین ( 8 راهکار خیلی مهم ) !

کاهش مصرف سوخت در ماشین ها یکی از مواردی است که در هزینه های سوخت می تواند بسیار به شما کمک کند پس در این مقاله به 8 مورد بسیار مهم به زبان بسیار ساده و به دور از پیچیدگی ها می پردازیم پس در صورتی که دوست دارید بدانید به چه صورت می توانید هزینه های مصرف سوخت ماشینتان را پایین بیاورید این مقاله برای شما نوشته شده است .

پیشنهاد مقاله گواهیران : نمونه سوالات آیین نامه !

کاهش مصرف سوخت

1 – فشار تایر ها و اثر مهم آن بر مصرف سوخت !

مورد اول شاید از آنچه که فکر می کنید ساده تر است اما از تمامی موارد می تواند مهم تر باشد . بیایید تصور کنیم فشار باد درون لاستیک شما بسیار کم است و شما می خواهید سرعت ماشین را روی فرضا 100 کیلومتر بر ساعت نگه دارید .

در این حالت شما هرچقدر گاز می دهید بسیار سخت به این سرعت میرسید و وقتی به دور موتور توجه می کنید می بینید دوره موتور که در حالت عادی باید روی 3 الی 4 باشد در این حالت روی 5 الی 6 قرار دارد و همینطور به صورت مداوم در حال گاز دادن هستید .

در این حالت موتور تلاش می کند تا قدرت زیادی تولید کند تا بر نیروی منفی تایر ها چیره شود در این حالت شما انرژی زیادی را از دست می دهید تا سرعت خودرو روی 100 بماند . اما وقتی باد و فشار تایر ها مناسب باشد این اتفاق نمی افتد و شما به راحتی می توانید در سرعت مطمئن حرکت کنید .

2 – نوع رانندگی و تاثیر آن بر روی مصرف سوخت !

نوع رانندگی بسیار مهم است . در صورتی که شما مدام معکوس بکشید و یک مسیر 30 دقیقه ای را بخواهید در 8 دقیقه الی 15 دقیقه بروید موتور شما با این نوع رانندگی سوخت بسیار بیشتری مصرف می کند و این یکی از عوالی است که شما سوخت بیشتری از دست می دهید .

اما در صورتی که به صورت نرمال رانندگی کنید و مدام معکوس نکشید و کنترل شده عمل کنید مصرف سوخت شما به صورت کاملا نرمال می باشد . در کاهش مصرف سوخت این مورد می تواند بسیار مهم باشد .

البته به عوامل بسیار زیادی هم بستگی دارد برای مثال خودروی پراید را نباید با بی ام و مقایسه کرد نه از نظر موتوری و نه از نظر غیر موتوری این دو خودرو با هم یکی نبوده و مصرف سوخت های متفاوتی را دارند پس در این مقاله باید خودروی خودتان را مدنظر قرار دهید .

کاهش مصرف سوخت

3 – استفاده از GPS !

شاید باورتان نشود اما استفاده از GPS می تواند مصرف سوخت شما را کنترل کند . برای مثال شما می خواهید از مبدا به مقصد بروید و دو راه برای رسیدن وجود دارد . راه اولی ترافیک دارد و راه دومی ترافیک بسیار سنگین تری دارد . این سیستم به شما کمک می کند تا از راه سبک تر حرکت کنید .

در این شرایط شما می توانید زود تر به مقصد برسید و سوخت کمتری مصرف کنید پس این سیستم را در مصرف سوخت می توان یکی از عوامل بسیار مهم برشمرد .

شما می توانید از اپ هایی مانند ” بلد ” و یا ” گوگل مپ ” و یا مواردی مانند آن استفاده کنید .

پیشنهاد مقاله قبلی : ماشین های برقی و یا بنزینی ؟ کدام بهترین انتخاب است و کدام پرفروش تر ؟

4 – انتخاب لاستیک مناسب !

کاهش مصرف سوخت در این مورد می تواند بسیار چشمگیر باشد اما به چه صورت ؟ بیایید تصور کنیم در یک روز برفی می خواهید به مقصد بروید و لاستیک شما صاف است . جدا از این که چه خطراتی دارد , مصرف سوخت شما به شکل زیادی بالا می رود .

در این حالت شما باید بیشتر گاز بدهید تا لاستیک شما بتواند از پس مقاومت یخ ها و سطوح یخ زده بر بیاید . در نتیجه سوخت بسیار زیادی مصرف می کنید و دوستان انتخاب لاستیک مورد بسیار بسیار مهمی بوده و در صورتی که این مورد رعایت نشود مصرف سوخت شما بسیار زیاد می شود و باید هزینه های زیادی هم برای تهیه سوخت بپردازید .

5 – خاموش کردن موتور ماشین !

در صورتی که توقف های طولانی تر از 10 دقیقه دارید باید ماشینتان را خاموش کنید در این شرایط در مصرف سوخت صرفه جویی می کنید .

دوستان تحت هیچ شرایطی در ترافیک ها ماشینتان را خاموش نکنید در این صورت باید مکررا استارت بزنید و قطعات ماشینتان فرسوده و خراب می شود . این مورد برای این است که شما حواستان باشد که اگر در مسیری هستید که بیشتر از 10 دقیقه قرار است متوقف شوید ماشینتان را خاموش کنید .

کاهش مصرف سوخت

6 – سرویس منظم ماشین !

برای کم کردن مصرف سوخت باید ماشینتان را سرویس کنید اما این یعنی چه ؟ بیایید کمی فنی تر صحبت کنیم . در صورتی که روغن ماشینتان بی کیفیت شود و یا نتواند روانکاری انجام دهد چه می شود ؟ پیستون ها در سیلندر با ایجاد شیار هایی باعث از بین رفتن آب بندی سیلندر می شود .

در نتیجه به مرور سوخت به پایین سیلندر نفوذ کرده و قدرت کمتری ایجاد می شود و همینطور روغنی سوزی ایجاد می شود و سوخت زیادی برای مثال در 10 کیلومتر استفاده می شود .

در صورتی که فیلتر هوا عوض نشود چه ؟ در این صورت فیلتر هوا مانع از رسیدن هوا به موتور به صورت کامل شده و در موتور خام سوزی اتفاق می افتد ( البته این یکی از دلایل خام سوزی است ) . در این حالت بنزین بیشتری مصرف می شود اما قدرت کمتری تولید می گردد .

باد لاستیک ها هم که در بند اول توضیح دادیم و باید همیشه چک شود . اما می رسیم به مورد بسیار مهم ( دیسک و صفحه ماشین ) در این صورت شما باید دیسک و صفحه ماشینتان را هر 6 ماه یکبار تست کنید . در این حالت اگر دیسک و صفحه شما تمام شده باشد شما برای حرکت ماشین باید بیشتر گاز بدهید در این حالت سوخت بیشتری هم مصرف می کنید .


7 – کروز کنترل ها !

در صورتی که ماشین شما کروز دارد و شما می توانید روی سرعت معینی خودروی خود را نگه دارید تا ماشینتان روی یک دور موتور مشخص بماند و فقط هدایت فرمان با شما باید این کار می تواند به شما در رانندگی ساده تر کمک کند و همینطور سوخت کمی مصرف شود .

در این حالت هدایت مسیر با شماست و این مورد با اتودرایو فرق دارد .

8 – حذف بار های اضافه !

در صورتی که هر روز در صندوق عقب ماشینتان موارد سنگینی که نیازی به آن ندارید را دارید با خودتان جا به جا می کنید به شما پیشنهاد می کنم این موارد را از ماشین حذف کنید .

بارهای اضافی می توانند باعث مصرف زیاد سوخت شوند .

پیشنهاد مقاله : دانلود کتاب آیین نامه رانندگی !

سخن نهایی !

البته موارد زیاد دیگری وجود دارد اما این موارد مهمترین موارد و اساسی ترین موارد برای مصرف سوخت هستند در صورتی که می خواهید کاهش مصرف سوخت روزانتان را تجربه کنید حتما به این 8 مورد توجه کنید .

بسیار خب امیدوارم موفق باشید .
گواهیران .

گواهیران
5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *