قالب وردپرس افزونه وردپرس

آموزش رانندگی با ماشین دنده ای ( 0 تا 100 ) !

آموزش رانندگی ! در این مقاله به بررسی و آموزش ساده رانندگی با ماشین دنده ای می پردازیم پس در صورتی که می خواهید در آموزشگاه رانندگی ثبت نام کنید و نیاز دارید اطلاعاتی را در باره رانندگی قبل از شروع آموزش عملی به دست بیاورید این مقاله می تواند به شما در این زمینه کمک بسیار زیادی کند . قبل از شروع مقاله در صورتی که هنوز در امتحان آیین نامه رانندگی قبول نشده اید می توانید به مقاله سوالات آیین نامه رانندگی مراجعه بفرمایید .

بسیار خب بیایید به صورت ساده و به دور از پیچیدگی ها به سراغ آموزش رانندگی برویم .

آموزش رانندگی

آموزش کامل رانندگی !

در ابتدا شما باید در صندلی راننده پشت فرمان بنشینید و صندلی خود و وضعیت آینه های وسط و طرفین را بررسی کنید و ببینید برای دید شما مناسب است و یا خیر حالا نوبت آن رسیده تا کمربند خود را ببندید البته در آیین نامه رانندگی جدید و قوانین جدید رانندگی شما باید بعد از روشن کردن ماشین کمربند ایمنی را ببندید پس می رویم به سراغ مرحله بعد و آن این است که دنده را خلاص کنیم .

برای این کار باید پای چپ را به کلاچ فشار دهید و سپس دنده را به سمت چپ و راست حرکت دهید تا متوجه شوید به جایی به صورت مثال گیر نیست و شما می توانید دنده ماشین را آزادانه حرکت دهید در این صورت است که متوجه می شوید ماشین در حالت دنده خلاص قرار دارد . حالا که متوجه شدید و بررسی کردید دنده ماشین شما خلاص هست می رویم به سراغ مرحله بعد .

در مرحله بعد شما باید سوییچ را در جایش قرار دهید و به ماشین استارت بزنید برای این کار باید سوییچ ماشین را به سمت راست وضعیت خود و یا ساعت گرد بچرخانید و استارت زده شود در این حالت برق پشت آمپر رسیده و شما در صفحه کیلومتر ماشین برق و یکسری آمار از وضعیت فنی ماشین را می بینید و در این حالت باید چرخاندن سوییچ را ادامه دهید تا ماشین استارت بخورد .

معمولا بعد از چند ثانیه استارت زدن ماشین شما روشن می شود و حالا وقتی شما گاز دهید می بینید یک عقربه در صفحه کیلومتر ماشینتان که درست جلوی فرمان از دید شما قرار دارد تکان می خورد و وقتی پایتان را از روی پدال گاز بر می دارید این عقربه به سر جای خودش بر می گردد . این عقربه دور موتور را به شما نشان می دهد که به شما می گوید میل لنگ موتور ماشین شما چند دور بر دقیقه در حال چرخش است . بسیار خب حالا که ماشین شما روشن شده باید برویم به سراغ مرحله بعد .

در مرحله بعدی شما باید ترمز دستی را از حالت کشیده شده در بیاورید برای این کار باید به دکمه ای که بر روی ترمز دستی قرار دارد فشار وارد کنید و اهرم ترمز دستی را به سمت پایین فشار دهید در این حالت باید پای شما روی پدال ترمز قرار گرفته باشد تا ماشین در حالت خلاصی دنده ای و ترمز بدون اختیار شما حرکت نکند .

حالا که ترمز دستی خلاص شده و پای شما روی ترمز است می توانید پایتان را از ترمز بردارید و بر روی پدال کلاچ قرار دهید در این حالت باید سریع به دنده 1 وارد شوید و برای این کار باید دنده ماشین را تا انتها به سمت چپ بیاورید و سپس به سمت بالا حل دهید در این حالت شما وارد دنده 1 شدید . بسیار خب همه چیز آماده است تا شما رانندگی خود را شروع کنید . در بخش بعدی به سراغ آموزش رانندگی و درآمدن از حالت پارک می رویم .

پیشنهاد مقاله پر بازدید سایت : رانندگی بر روی سطح کره ماه به چه شکل است ؟

آموزش رانندگی

آموزش رانندگی و حرکت ماشین !

در این حالت که ماشین در دنده 1 هست شما باید همچنان پایتان بر روی پدال کلاچ بماند زیرا اگر پایتان را از روی پدال کلاچ بر دارید ماشین به سمت جلو پرت شده و ماشین خاموش می شود و در بدترین حالت شما با ماشین جلویی خود تصادف می کنید برای همین شما باید پایتان را بر روی پدال کلاچ قرار داده باشید .

حالا آرام از آیینامه سمت چپ ماشین به مسیر نگاه می کنید که ببینید آیا ماشینی در حال حرکت هست و یا خیر و یا شیشه را پایین می دهید و سرتان را بیرون می برید با احتیاط تا ببینید ماشینی در حال حرکت است و یا خیر . حالا باید از فرمان را به چپ بچرخانید و آرام از حالت پارک خارج شوید اما به چه صورت ؟

حالا که فرمان کامل چرخیده به سمت چپ شما باید آرام پایتان را از کلاچ بردارید و همزمان به پدال گاز فشار وارد کنید تا دوره موتور به 1 تا 1.5 برسد و یا حتی 1.8 حالا ماشین آرام به راه می افتد البته در این حالت ماشین در حالت نیم کلاچ قرار دارد و این یعنی کلاچ ماشین همچنان در با گیربکس ماشین درگیر است اما خیلی کم و نه کامل . در صورتی که پایتان را از کلاچ بردارید درگیری کامل شده و از حالت نیم کلاچ در می آیید که البته الان نیازی نیست این موارد فنی را بدانید . بسیار خب بیایید برویم به سراغ مرحله بعدی …

حالا ماشین آرام در حال حرکت است و شما باید کم کم پایتان را از پدال کلاچ بردارید در این حالت ماشین به حرکت کامل خود در می آید . حالا باید در مسیر افتاده باشید برای همین باید الان پایتان را بر روی پدال کلاچ قرار دهید و بروید به دنده 2 . آموزش رانندگی شاید از اینجا کمی سخت تر شود .

شما باید در حین اینکه ماشین در حال حرکت است فورا پایتان را روی کلاچ قرار دهید و به دنده 2 بروید و سپس پایتان را از روی کلاچ بردارید و گاز دهید در این حالت ماشین وارد دنده 2 می شود و به شما اجازه می دهد تا سرعتتان را بیشتر کنید و همین کار را با دنده های 3 و 4 و آخرین دنده یعنی 5 می توانید انجام دهید البته دنده 5 برای سرعت های بالا تر از 120 توصیه می شود که البته در صورتی که رانندگی شما خوب نباشد بدون شک این دنده برای شما می تواند خطر ساز ترین دنده باشد .

بسیار خب بیایید ببینیم اصلا ماشین چند دنده دارد و به چه دردی می خورد ؟

دنده های ماشین !

آموزش رانندگی را با بررسی های اینجام شده تا اینجا به صورت کاملا تئوری یادگرفتید اما بیایید ببینیم اصلا دنده های ماشین به چه کاری می آید و آیا دانستن این موارد برای ما می تواند مفید باشد و یا خیر …


دنده 1 :

اصولا دنده 1 برای شروع رانندگی است و شما نمی توانید با دنده 2 حرکت کنید و رانندگی کنید در این حالت دنده 1 به شما اجازه می دهد تا دور موتور را از موتور به گیربکس و نهایتا به چرخ ها بدهید در این حالت ماشین شما شروع به حرکت می کند .دنده 2 :

در این حالت قدرت تولید شده کمی مهار شده و شما سرعتتان بیشتر می شود و در این حالت شما قدرت کمتر از دنده 1 را تجربه می کنید اما سرعت بیشتری را می توانید نسب به دنده 1 بروید و شما باید در این حالت برای دنده 3 آماده شوید اما باید بدانید اصولا دنده 1 و 2 برای ترافیک های سنگین تا سبک استفاده می شود و اصولا برای رانندگی طولانی مدت نباید از این دو دنده استفاده کنید زیرا امکان خرابی موتور و گیربکس برای ماشین شما وجود دارد .دنده 3 :

از این جا به بعد سرعت شما زیاد شده و قدرت شما کم می شود و این یعنی در صورتی که در سر بالایی ها قرار دارید بدترین کاری که می توانید کنید این هست که به دنده 3 بروید . اصولا به دنده 3 دنده میانی می گویند و برای این است که سرعت شما کمی بالاتر برود و در این حالت قدرت شما به صورت میانی بسیار کم تر از دنده 1 و بیشتر از دنده 4 هست .دنده 4 :

در این حالت شما باید با دنده 4 حرکت کنید و این یعنی سرعت شما باید حداقل در 70 الی 80 کیلومتر و دور موتور شما باید بیشتر از 3 باشد در غیر این صورت هم سرعت و هم قدرت حرکتی شما کم می شود اصولا می توانید با دنده 4 تا سرعت 110 هم بروید و به ماشین فشار کمی وارد کنید اما بهتر است حتما در این حالت به دنده 5 وارد شوید .دنده 5 :

در این حالت شما در بیشترین سرعت و کمترین قدرت ماشین و موتور و گیربکس قرار دارید اصولا این دنده برای جاده های صاف و بدون ترافیک و ماشین های متعدد مناسب است و سرعت شما باید بالاتر از 120 کیلومتر باشد . کنترل ماشین در این حالت بسیار سخت بوده و در صورتی که در رانندگی تجربه کافی نداشته باشید بدون شک رانندگی در این حالت برای شما واقعا خطرساز خواهد بود .بسیار خب تا این جا شما آموزش رانندگی با دنده های مختلف را هم آموختید حالا بیایید ببینیم دنده عقب به چه صورت است ؟

آموزش رانندگی

وضعیت دنده عقب در رانندگی !

خب حالا در این مرحله از آموزش رانندگی به سراغ قدرتمند ترین دنده ماشین یعنی دنده عقب می رویم در این حالت شما باید پایتان را بر روی کلاچ قرار دهید و دستتان را به دوره صندلی شاگرد و یا صندلی جلو سمت راست قرار دهید و به عقب ماشین نگاه کنید .

البته در این حالت افراد حرفه ای از آیینه ها هم می توانند جهت را مشخص کنند و به راحتی دنده عقب گرفته و حرکت کنند اما شما این کار را نکنید ممکن است به ماشین های طرفین برخورد کنید اما در صورتی که رانندگی را به خوبی یاد گرفتید این موارد کم کم برای شما راحت و آسان می شود .

حالا که باید دنده را به راست ترین وضعیت ممکن ببرید و به سمت پایین حل دهید در این حالت شما وارد دنده عقب شدید و می توانید به راحتی درست مانند آموزش حرکت ماشین از دنده 1 با این دنده هم همین رفتار را داشته باشید .

آموزش رانندگی

سخن نهایی !

بهترین راه یادگیری رانندگی , آموزش رانندگی به صورت عملی است حتی از روی فیلم ها و یا مقالات هم نمی توانید به صورت حرفه ای رانندگی را بیاموزید اما شاید مقالات و ویدئو ها بتوانند به شما در این زمینه کمک کنند تا بتوانید در مرحله عملی با آگاهی و علم بیشتری پشت فرمان ماشین بنشینید و در این صورت شما می توانید به خوبی رانندگی را بیاموزید .

اصولا سخت ترین مرحله برای تمامی داوطلبان رانندگی این است که بخواهند دنده 1 را به صورت دقیق بیاموزند در این حالت شما باید اصول رانندگی و قوانین و حتی موارد فنی را به صورت حرفه ای بیاموزید و اگر این مورد را به خوبی تمرین کنید رانندگی برای شما فوق العاده ساده خواهد شد . در نتیجه بعد از اینکه تمرین زیادی داشته باشید می توانید به خوبی در راه های مختلف رانندگی کنید .

اصولا برای یادگیری بهتر رانندگی باید آموزش رانندگی را در محله های باز یاد بگیرید و برای حرفه ای تر شدن باید در کوچه های باریک خودتان را به چالش بکشید در این حالت شما می توانید به خوبی در رانندگی حرفه ای شده و بدون مشکل رانندگی کنید .

رانندگی با ماشین های دنده ای بسیار سخت تر از ماشین های اتومات هست اما در کل شما باید رانندگی را با ماشین های دنده ای بیاموزید مخصوصا در ایران . نکته بسیار مهم این است که اگر می خواهید در شب رانندگی کنید به شما پیشنهاد می کنم از سمت راست مسیر و با فلاشر روشن حرکت کنید در این حالت شما وقتی به رانندگی در شب عادت کنید مهارت رانندگی شما بالاتر رفته و می توانید به خوبی در هر مسیری رانندگی کنید .

تا جایی که می توانید بعد از گرفتن گواهینامه رانندگی خود وارد مسیر های جاده ای بین شهری نشوید زیرا این کار به قدری برای شما می تواند خطرساز باشد که حتی شاید فکرش را هم نکنید و البته باید به این نکته مهم هم توجه کنید که بعد از گرفتن گواهینامه رانندگی تا 1 الی 2 سال نباید در مسیر های بین شهری حرکت کنید . برای مثال تهران شمال .

خب تا جایی که توانستیم در این مقاله به بررسی آموزش کامل رانندگی با ماشین ها دنده ای پرداختیم امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد .

گواهیران .

گواهیران
5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *