قالب وردپرس افزونه وردپرس

روغن ترمز دقیقا چه ویژگی هایی دارد ؟ ( 1403 آپدیت ) !

روغن ترمز اصلا چیست ؟ هرچند کمتر کسی هست که نداند این مایع چیست اما در این مقاله به بررسی سوالات جالب در این زمینه می پردازیم پس اگر دوست دارید اطلاعات کوتاه اما مفیدی در مورد این مایع به دست بیاورید این مقاله برای شما می تواند بسیار مفید باشد .

بیایید با هم به بررسی این مایع حیاتی خودرو و یا هر وسیله نقلیه دیگر بپردازیم اما قبل از آن شما می توانید به مقاله پربازدید سایت گواهیران با کلیک بر روی عبارت داخل پرانتز بروید ( دانلود سوالات آیین نامه رانندگی در ایران ) !

خب برویم سر اصل مطلب .

روغن ترمز

روغن ترمز باید چه ویژگی هایی داشته باشد ؟

اصلی ترین ویژگی روغن ترمز دقیقا آبکی بودن آن است که در ادامه بیشتر آن را بررسی می کنیم و جالب است بدانید که این مایع در برابر رنگ ها بسیار حساس است و می تواند هر رنگی را از بین ببرد .

بهتر است بدانید که آبکی بودن و یا لزجت هر مایع ترمز را بستگی به شرایط خاصی تعیین می کنند . ویژگی بعدی این است که باید حتما در برابر گرما و حرارت مقاومت زیادی داشته باشد در غیر این صورت نمی تواند عمل ترمزگیری را به خوبی انجام دهد .

بیایید با هم به ادامه این مقاله بپردازیم … .

مقاله قبلی سایت : سیستم جت پک چیست و در چه کشور هایی استفاده می شود ؟!

چرا این روغن می تواند رنگ روی بدنه خودرو را از بین ببرد ؟

به دلیل اسیدی بودن این روغن شما نمی توانید رنگ را در برابر این مایع قرار دهید زیرا می تواند به راحتی رنگ را از بین ببرد . البته بسیار متاسفانه دیده می شود که افرادی با ریختن این مایع بر روی ماشین و یا شیشه ماشین به خودرو ها ضرر وارد می کنند که اصلا کار درست و انسانی نیست اما در هر صورت این مایع می تواند به سرعت هر رنگی را از بین ببرد .

و باید حتما با آب سرد فور تمیز شود در غیر این صورت هر چقدر بیشتر بماند می تواند به رنگ آسیب جدی وارد کند .

چرا انقدر این روغن آبکی است ؟

سوال جالبیست و یا می توان گفت سوال اصلی این مقاله هم همین است . ببینید وقتی شما ترمز می کنید و به پدال ترمز فشار زیادی آن هم ناگهانی وارد می کنید , نیروی پای شما فورا به روغن فشار آورده و روغن هم به لنت ها این نیرو را منتقل می کند .

اگر این مایع لزجت پایینی نداشته باشد و یا آبکی نباشد به سختی عمل ترمز گرفتن انجام می شود و می تواند خطرات زیادی را هم در پی داشته باشد برای همین این مایع دارای لزجت بسیار پایینی است .

روغن ترمز

آیا می توانیم این روغن را در موتور ماشین بریزیم ؟

شاید سوال خنده داری پرسیده باشند اما درست هم هست باید بخندید . شاید بگویید کدام آدمی می آید و این روغن را در موتور خشک ماشین می ریزد ؟

اما بیایید یک بررسی کنیم که چرا نباید این کار را بکنیم حتی در شرایط بسیار بحرانی موتور . بیایید تصور کنیم موتور ماشین بسیار داغ شده است و شما روغن ندارید و یا بهتر است بگوییم موتور ماشین دیگر روغنی ندارد و شما احتمالا در شرف این هستید که موتورتان گیرپاچ کند .

شما دم دستتان یک روغن ترمز است و فکر می کنید در صورتی که این مایع رو در موتور بریزید شاید کمی بتواند برای شما عمل روغن کاری را انجام دهد و تا جایی که خودتان را به خانه و یا یک مکانیک برسانید . در این صورت است که شما می توانید رسما موتور را از بین ببرید .

این روغن هم خاصیت روغن کاری پایینی دارد و هم به دلیل آبکی بودن نمی تواند گرمای موتور را به خوبی جذب کند و بدتر از همه اسیدی بودن این مایع است که می تواند به راحتی بسیاری از اجزا موتور را در کمتر از 30 دقیقه از بین ببرد . پس به شما توصیه می کنم اصلا این کار را نکنید در غیر این صورت هزینه های سنگینی را باید بپردازید .

آیا می توانیم روغن ترمز ماشین را در موتور سیکلت بریزیم ؟

البته منظور از سوال کاربر گواهیران این است که آیا می توانیم از این روغن به عنوان روغن موتور سیکلت ترمز هیدرولیکی استفاده کنیم و یا خیر ؟

ببینید در صورتی که چاره ای ندارید و فقط این مایع دم دستتان است می توانید از این مایع استفاده کنید اما در غیر این صورت باید حتما و حتما از مایع مخصوص استفاده کنید .

در هر صورت مانعی برای استفاده نیست اما حتما باید با سرعت پایینی حرکت کنید زیرا ممکن است عمل ترمز گیری را به خوبی برای شما انجام ندهد .

روغن ترمز

آیا روغن ترمز ماشین ها با هم فرق می کند ؟

بله . برای مثال روغن ترمز بوگاتی را بیایید و با پراید ایران مقایسه کنید به نظر شما فرقی ندارند ؟ البته منظور ما این نیست که به علت گرانی باید فرق داشته باشند اصلا اینطور نیست و ما از نظر تکنیکی در این باره صحبت می کنیم اما در صورتی که بخواهید فنی آن را بررسی کنید …

روغن پراید به دلیل نداشتن سرعت و شتاب زیاد این ماشین و حجم بسیار کم سیلندر روغن این ماشین باید لزجت کمی بیشتری نسبت به بوگاتی داشته باشد . که البته دلایل بسیار زیادی مانند حرارت بالای ترمز و اینرسی ترمز و غیره می تواند برای کیفیت این مورد تعیین کننده باشد .

روغن ترمز ماشین مسابقه ای چه فرقی با اتوبوس های ترمز هیدرولیکی دارد ؟

در ماشین های مسابقه ای بسیار مهم است که حتما به سرعت خودرو متوقف شود پس باید حتما از روغنی استفاده شود که به سرعت بتواند وزن سبک را متوقف کند البته برای تمامی ماشین ها سرعت متوقف شدن ملاک است اما برای ماشین های مسابقه ای حرارت بسیار بالا و لحظه ای هم ملاک است .

اما در اتوبوس های مسافر بری شما نمی توانید از روغن هایی استفاده کنید که برای ماشین های مسابقه ای استفاده می شوند و دلیل آن این است که در صورتی که شما اتوبوس را در یک مکان سرد متوقف کنید روغن تا مرز یخ زدگی هم می رود و اصلا اشتباه است که از این مایع استفاده شود .

امیدوار هستیم از این مقاله به خوبی استفاده کرده باشید و برای شما این بررسی ساده , مفید باشد .

گواهیران .

govahiran
5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *