قالب وردپرس افزونه وردپرس

ترمز بریدن ماشین ! ( چطور ماشین را نگه داریم ) ؟

ترمز بریدن ماشین به عواملی بستگی دارد و اصلا این اصطلاح یعنی چه ؟ در این مقاله به بررسی بسیاری از موارد حتی ماشین ها و موتور هایی که دچار ترمز بریدگی می شوند بررسی های مهمی را انجام می دهیم پس در صورتی که می خواهید بدانید اگر ترمز ماشین شما از کار افتاد باید چطور ماشین را نگه دارید این مقاله برای شما نوشته شده است .

قبل از شروع مقاله درست مانند همیشه اگر می خواهید بدانید چه موتوری برای استفاده در شهر خوب است روی همین عبارت کلیک کنید تا به مقاله قبلی سایت گواهیران مراجعه بفرمایید . بسیار خب بیایید ببینیم اصلا یعنی چه که ترمز ماشین بریده است ؟

ترمز بریدن ماشین

ترمز بریدن و علل آن !

اصولا در ابتدا باید بگوییم وقتی قدیم ها می گفتند ترمز بریده است به این معنا بود که سیم ترمز پاره و یا بریده شده اما امروزه اصولا سیم ترمزی وجود ندارد و وقتی سیستم ترمز خراب می شود می گویند ماشین ترمز بریده است و این یعنی سیستم ترمز ماشین از کار افتاده است .

اصولا وقتی در حین رانندگی سیستم ترمز ماشین خراب می شود شما در کمترین حالت باید سریعترین تصمیم ها را بگیرید اما قبل از آنکه بگوییم باید برای نگهداشتن ماشین در حین رانندگی چکار کنیم بهتر است در ابتدا بدانیم چرا اصلا در ابتدا سیستم های ترمز ماشین دچار مشکل می شوند ؟ پس با ما همراه باشید …

اصولا مهمترین دلایلی که باعث خرابی در سیستم ترمز می شود به شرح زیر است :

  • تمام شدن روغن ترمز
  • خرابی سیم مسی ترمز
  • خرابی پمپ ترمز
  • خرابی پیستون سیستم ترمز
  • خرابی و یا اتمام لنت ترمز
  • خرابی دیسک ترمز و یا کاسه ترمز
  • خرابی پدال و یا سیم پدال ترمز

بیایید این موارد را بررسی کنیم و ببینیم دلیل ترمز بریدن ماشین چیست پس در ادامه با گواهیران همراه باشید … .

پیشنهاد مقاله : سوالات آیین نامه 1403

ترمز بریدن ماشین

دلایل خرابی سیستم ترمز ماشین چیست ؟

در مورد اول تمام شدن روغن ترمز است و این یعنی در صورتی که روغن ترمز تمام شود در سیستم ترمز گیری شما فشاری ایجاد نمی شود و اصلا دیگر روغنی نیست تا بتواند پیستون های سیستم را به سمت لنت حرکت دهد برای همین پدال به آخرین نقطه محوری خود می چسبد و اصلا پدال ترمز عمل نمی کند و در این حالت راننده فکر می کند سیم پدال کنده شده و یا حتی نشتی های زیاد در مخزن روغن ترمز می تواند باعث این شود که این روغن خالی شده و اصلا حواس راننده هم به این موضوع نباشد .

در مورد دوم سیم مسی ترمز است که مورد بحث قرار می گیرد و این یعنی در صورتی که سیم مسی ترمز شما خراب شود و یا ضربه بخورد و باعث ایجاد کندی در روند ایجاد موج فشاری یکسان در هیدرولیک ترمز شود کار سیستم ترمز تمام است و یا شاید حتی سیستم فلزی سوراخ شده و روغن جاری شود در این حالت است که سیستم ترمز ماشین خراب شده است .

در مورد سوم خرابی پمپ ترمز است و این یعنی در صورتی که بوستر و یا پمپ ترمز خراب شود فشار مناسبی برای حرکت هیدرولیک ایجاد نمی شود و در نتیجه اتفاقی که می افتد این است که ترمز عمل نمی کند و یا پدال به قدری سفت می شود که نمی توانید آن را فشار دهید و این یعنی قفل شدن سیستم ترمز و یا ترمز بریدن ماشین .

در مورد بعدی وقتی پیستون سیستم خراب شود و شما با پا پدال را مدام فشار دهید و اتفاقی نیوفتد به این معناست که پیستون درست در نقطه ای گیر کرده است و فشار وارد آمده هم حتی نمی تواند پیستون را در سیلندر خود حرکت دهد البته این مورد بسیار نادر است که اتفاق بی افتد اما در صورتی که اتفاق بی افتد بدون شک راهی به جز تعویض کامل سیستم ترمز ندارید .

در مورد بعد وقتی لنت ترمز تمام می شود و به آن می رسد اصولا صدای آن می آید و خر خر می کند که صد در صد شما متوجه آن می شوید اما در صورتی که لنت به این درجه رسیده باشد و خراب شده باشد و به آهن رسیده باشد هرچقدر ترمز بگیرید بیشتر فشار به لنت می آورید و در نتیجه آهن به دیسک می چسبد و دیسک را می تراشد و در بدترین حالت اگر هوا بسیار گرم باشد و شما هم مدام در این حالت پدال ترمز را فشار دهید آهن لنت به دیسک جوش می خورد و شما دیگر نمی توانید حرکت کنید و این بدترین حالتی است که برای ماشین اتفاق می افتد .

مورد بعدی خرابی دیسک ترمز است و این یعنی در صورتی که دیسک و یا کاسه خراب باشد و لنت هم داشته باشید بدون شک لنت به درستی کار نمی کند و این یعنی عمل ترمزگیری به خوبی کار نمی کند و ترمز بریدن ماشین دقیقا اینجا به چشم می خورد وقتی که هر چقدر ترمز می کنید عمل نمی کند معمولا این موقعی اتفاق می افتد که دیسک قطر خود را از دست داده باشد و بسیار بسیار باریک شده و یا حتی شکسته باشد .

خرابی پدال و یا سیسم پدال ترمز به این معناست که پدال یا گیر کند و یا سیم پدال ببرد و این یعنی ترمز بریدن ماشین . بسیار خب تمامی دلایل برای بریدن ترمز را بررسی کردیم حالا بیایید ببینیم باید چکار کنیم تا در این حالت بتوانیم ماشین را نگه داریم .

ترمز بریدن ماشین

نگه داشتن ماشین در شرایط خرابی ترمز !

در صورتی که در حین رانندگی هر چقدر ترمز زدید و ماشین را نتوانستید نگه دارید و یا سرعت ماشین را نتوانستید آن قدر که باید کند کنید بدون شک ترمز بریدن ماشین را دارید تجربه می کنید در این شرایط در صورتی که در ترافیک هستید باید به این صورت عمل کنید که اول باید بدانید بدون شک شما تصادف می کنید اما چکار کنید تا ضربه کمتر شود بسیار مهم است .

در این حالت شما باید حتما بزنید در دنده سنگین و سرعت ماشین را تا می توانید کمتر کنید به قولی ترمز گیربکسی بگیرید درست است ممکن هست حتی گیربکس ماشین هم خراب شود اما حداقل از آسیب به خود و سرنشینان تا حد زیادی جلوگیری می کنید زیرا این کار باعث می شود تا شما سرعت ماشینتان پایین بیاید و همینطور بهترین کار این است که ترمز دستی ماشین را آرام آرام بکشید طوری که بتوانید چرخ های جلو را به خوبی کنترل کنید و اگر سریع ترمز بکشید بدون شک ماشین چپ می کند و کنترل بسیار سختی دارد .

اگر در جاده ترمز ببرید چه ؟

تا اینجا در مورد ترمز بریدن ماشین در شهر و ترافیک گفتیم اما اگر در جاده این اتفاق برای شما افتاد و مسیر صاف و کویری بود با حفظ آرامش ابتدا فلاشر ماشین را روشن کنید و سپس دنده ماشین را کاهش دهید در صورتی که ماشین شما اتومات است حتما گاز را رها کنید و آرا ترمز دستی ماشین را بالا بیاورید طوری که بتوانید ماشین را کنترل کنید و وقتی ماشینی در جلوی راه خود دیدید اصلا به فکر سبقت نیوفتید و آرام آرام به شانه خاکی راه بروید و اجازه دهید پستی بلندی های راه شما را متوقف کند و فورا به پلیس و زنگ بزنید .

و در صورتی که در جاده های کوهستانی پر پیچ بودید بهترین کار این است که که مجدد ترمز بگیرید و در صورتی که گارد در کنار دره نیست به گارد بکوبید و یا آرام به سمت کوه و تپه های نرمال در مسیر بروید و ماشین را نگه دارید .

دوستان همه چیز در کسری از زمان اتفاق می افتد پس تصمیم با شماست که گیج باشید و یا بسنجید که باید دقیقا چکار کنید . امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد ترمز بریدن ماشین را در این مقاله به صورت کلی بررسی کردیم . پیروز باشید . گواهیران .

گواهیران
5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *