قالب وردپرس افزونه وردپرس

سپر ماشین ( چگونه باید طراحی شود ) آپدیت 2022 !

سپر ماشین را چگونه باید طراحی کرد اصلا آیا قوانین جدید برای طراحی این وسیله در خودرو چیست ؟ در این مقاله از سایت گواهیران به سادگی سوالات بسیار مهمی که مهندسین مکانیک از رسانه گواهیران در این باره سوال کرده بودند را پاسخ خواهیم داد اما در ابتدا باید به شما عزیزان عرض کنیم در این صفحه قرار نیست شما یاد بگیرید با نرم افزار های طراحی ماشین کار کنید .

شما صرفا باید قوانین جدید در مورد سپر ها را در این مقاله بیاموزید . پس با ماه همراه باشید .

مقاله ویژه سایت : حقوق مهندس مکانیک در ایران چقدر شده است ( متاسفانه باز هم کم !!! )

سپر ماشین

سپر ماشین چگونه باید طراحی شود ؟

برای اینکه شما بتوانید این وسیله طراحی کنید باید در ابتدا قوانین جدید جهانی را بدانید اما اجازه دهید بسیار کوتاه در مورد تاریخچه طراحی این وسیله برای شما بگوییم .

یادتان هست کادیلاک های بسیار قدیمی که در خیابان ها بسیار با شکوه بودند ؟ سپرشان را یادتان هست ؟ نیز و بیرون آمده و بسیار سنگین و محکم بود .

وقتی تصادفات این خودرو با انسان ها زیاد شد و آسیب های بسیار شدید مانند قطعی عضو به صورت درجا اتفاق افتاد تولید این خودرو های در تمامی کشور ها متوقف شد و به جای آن باز هم از یک سپربیرون زده استفاده کردند ولی اینبار دیگر از فایبر گلاس و یا پلاستیک های فشرده استفاده شد .

کمی بعد دیدند ظاهر خودرو ها بسیار زشت شده است پس تصمیم گرفتند قوانین را برای این قطعه وضع کنند و آن این است که سپر باید با شاسی مماس بوده و باید طوری طراحی شود که دیگر لبه تیز نداشته باشد و همینطور باید از بیرون زدگی آن جلوگیری شود .

پس اینطور بود که ما این وسیله را امروز در خودرو های خارجی بسیار شیک با قوانین روز مشاهده می کنیم . البته ناگفته نماند که در خودرو های جدید باید بر روی این وسیله حتما شبرنگ ها و راهنما هایی قرار داده شود .

مقاله دانلودی : دانلود نمونه سوالات آیین نامه رانندگی !

سپر خودرو در آیرودینامیک ماشین تاثیری دارد ؟

نمی توان گفت تاثیر زیادی دارد اما بدون شک بی تاثیر نیست . بیایید تسلا را با خودرویی مانند شورولت مقایسه کنید البته در اتاقک تست آیرودینامیک ماشین . ما درباره سرعت صحبت نمی کنیم .

وقتی تسلا در برابر جریان باد تست قرار می گیرد هوا به خوبی شکافته شده و خودرو را به سمت جلو بیشتر هل می دهد اما در خودروی مقابل این وسیله باعث شکست شدید در باد شده و باعث می شود که شما نتوانید جریان تمیزی در باد داشته باشید .

اما این تمام جریان نیست و شما حتی می توانید مقاومت بادی را درست در جلوی این خودرو مشاهده کنید . پس می توان گفت تاثیر زیادی ندارد اما بی تاثیر نیست .

اگر بخواهیم مثال دیگری برای شما عزیزان در این باره بزنیم , بیایید سپر خودروی بنز CLA رو با سپر خودروی پراید مقایسه کنید . در این بخش اصلا در باره متریال صحبت نمی کنیم و صرفا در باره تاثیر این وسیله بر آیرودینامیک صحبت می کنیم . در این مقایسه می بینید سپر بنز اصلا بیرون نبوده و همینطور بسیار استحکام خوبی دارد و دارای سطح به شدت صاف بوده که در سرعت می تواند آیرودینامیک ماشین را به خوبی کنترل کند .

اما در خودروی پراید شما یک سپر بسیار برآمده و دارای بخش های تیز و عدم یکدستی را می بینید . وقتی این دو خودرو را در اتاقک باد قرار دهید می توانید مشاهده کنید که در سرعت های بسیار بالا , در خودروی بنز شما تعادل بسیاری عالی را خواهید دید اما در این ماشین به دلیل داشتن سپری بسیار نامناسب لرزش های شدیدی را حس می کنید .

یادتان باشد تاثیر این مورد را در طراحی نادیده نگیرید . ( سرعت تست شده در اتاقک باد حدود تا 150 کیلومتر بر ساعت است ) .

ماشین بخریم و یا موتور سیکلت ؟ کدام یک برای ما بهتر است ؟ ( مقاله جدید سایت گواهیران ) !

آیا سپر خودرو باید حتما دارای دمپر باشد ؟

بله . بهتر است که حتما دمپر در این وسیله وجود داشته باشد اما شاید بپرسید دمپر چیست ؟ دمپر قطعه ای است که وقتی به آن ضربه وارد می کنید نیرو را گرفته و در هیدرولیک حل کرده و نیروی وارد آمده را به شدت کاهش می دهد اما البته انواع مختلفی دارد که یا هیدرولیکی است و یا مکانیکی .

در هر صورت این وظیفه دمپر است و بهتر است حتما در پشت سپر ماشین این وسیله قرار بگیرد اما برای چه ؟ در اولین ثانیه از تصادف باید این را بدانید که نیروی بسیار زیادی به خوردوی شما وارد می شود اما در صورتی که پشت سپر یک دمپر باشد می تواند تا حد زیادی نیروی وارد آمده را کاهش داده و سپس نیرو در شاسی های ماشین پخش شود .

پس این وسیله می تواند بسیار کار آمد باشد اما نبودن این وسیله می تواند برای خودرو کمی دردسر ساز باشد البه نه زیاد اما یادتان باشد بی تاثیر نیست .

سپر ماشین

آیا این وسیله در تصادفات واقعا تاثیری دارد و یا صرفا جنبه نمایشی دارد ؟

بدون شک این سپر ماشین در تصادفات بسیار بسیار موثر است اما بیایید بیشتر آن را با هم بررسی کنیم . در این باره باید یادتان باشد این وسیله بسیار مهمی در خودرو است که می تواند در فروش ماشین شما و زیبایی آن بسیار موثر باشد و یا حتی می تواند در آیرودینامیک خودروی شما تاثیر گذار باشد .

اما آیا در تصادفات درست عمل خواهد کرد ؟ در صورتی که ضربه وارد آمده به خودرو در تصادفات چیزی در حدود 500 کیلوگرم باشد معمولا سپر ها چیزی در حدود 10 الی 30% ضربه را مهار می کنند . یعنی 50 الی 150 کیلوگرم از نیروی وارد آمده توسط این وسیله در ابتدا تصادف مهار می شود .

و وقتی شکسته شده و تغییر شکل می دهد به این معناست که نیروی وارد آمده را مهار کرده و دیگر نمی تواند بیشتر از این تحمل نیرو داشته باشد برای همین هم هست که نیرو از این لحظه به بعد به کل شاسی منتقل می شود .

آیا می توانیم خودمان یک سپر برای ماشینمان بسازیم ؟

بدون شک در صورتی که شما یک صافکار باشید می توانید اما در صورتی که فکر می کنید می توانید یک وسیله با طراحی بسیار دقیق سیستمی درست کنید شاید کمی اشتباه باشد .

در هر صورت باید بدانید که شما می توانید این وسیله را خودتان بسازید اما در صورتی که مهندسی شده نباشد می تواند برای شما کمی مشکل ساز شود .

در هر صورت شما می توانید این وسیله را بسیازید اما نه به درستی و نه به دقت بسیار بالا .

آیا خوب است که از سپر تمام فلزی سنگین برای جلو و عقب ماشین استفاده کنیم ؟

همانطور که در دو بند بالاتر برای شما بررسی کردیم این موضوع را باید به شما بگوییم خیر . شما در صورتی که از سپر ماشین تمامی فلزی و بسیار سنگین استفاده کنید بدون شک بیشتر نیرو در جلو و یا عقب خودرو مهار شده و این می تواند آسیب بسیار زیادی را به سرنشینان وارد کند .

اما شاید بپرسید چطوری ؟ در این صورت وقتی سپر خودرو تماما فلزی باشد تمامی 500 الی 3000 کیلوگرم نیرو به یک نقطه وارد شده و در یک نقطه مهار می شود و سرنشینان به شدت بسیار بسیار زیادی به سمت معکوس و در دومین زاویه به سمت جهت برخورد حرکت می کنند که می تواند حتی کشنده باشد .

پس اصلا این طراحی درست نیست .

سپر ماشین

در صورت نبودن این وسیله چه اتفاقی می افتد ؟

در صورتی که سپر ماشین وجود نداشته باشد , کل نیروی وارد آمده به شاسی رسیده و خودرو مچاله می شود حتی با نیرو های بسیار کوتاه و کم این اتفاق می افتد . زیرا خودرو مستقیما با سرشاخه های شاسی اصلی برخورد کرده و باعث می شود شاسی ها سریعا تغییر فرم داده و تمامی قطعات آن دچار خرابی بشود .

به یاد داشته باشید این وسیله برای خودروی شما می تواند مانند یک سپر در میدان جنگ عمل کند .

البته که از زیبایی خودرو به شدت کم می شود و اصلا یک ماشین را بدون این وسیله نمی توان تصور کرد .

به امید پیروزی و موفقیت برای شما عزیزان .
گواهیران .

govahiran
5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.