قالب وردپرس افزونه وردپرس

رانندگی با موتور در هوای بارانی چقدر سخت است ؟

رانندگی با موتور در هوای بارانی چه خطراتی دارد ؟ در صورتی که موتور سوار هستید و یا دوست دارید موتور سیکلت خریداری کنید و راه هر روز خود را با این وسیله نقلیه جذاب رفت و آمد کنید این مقاله برای شما نوشته شده است و در این مقاله از گواهیران به تمامی مواردی که در رانندگی با این وسیله در هوای بارانی مواجه می شوید و نیاز دارید تا بدانید اشاره کرده و بررسی می کنیم . درست مثل همیشه به دور از پیچیدگی ها با هم بررسی های بسیار مهمی را انجام می دهیم .

پیشنهاد مقاله قبلی : رانندگی با ماشین سنگین در هوای طوفانی !

رانندگی با موتور در هوای بارانی

رانندگی با موتور سیکلت در هوای بارانی و طوفانی ؟

شاید بارها شنیده باشید که اگر موتور دارید نباید در هوای بارانی رانندگی کنید زیرا بدون شک یکی از خطرناک ترین کار هایی است که می توانید انجام دهید اما آیا این درست است ؟ اصلا برای چه این حرف را می زنند ؟ بیایید با هم بررسی کنیم .

در صورتی که موتور دارید و دوست دارید در این هوا هم رانندگی کنید و یا مجبور هستید با موتور خود به محل کارتان بروید و یا شاید اصلا با موتور کار می کنید باید بدانید در صورتی که در هوای بارانی می خواهید رانندگی کنید ریسک بسیاری از موارد و خطرات را به جان خریده اید اما چرا ؟

اصولا در هوای بارانی سطح تماس لاستیک با راه و جاده بسیار کم می شود و از همه مهمتر لاستیک خاصیت چسبندگی خود را از دست می دهد حتی اگر بهترین عاج لاستیک هم داشته باشید باید بدانید قرار است خطرات زیادی را به صورت عملی تجربه کنید . در این حالت وقتی با موتورتان ترمز می کنید روی زمین کشیده می شوید . برای مثال اگر قرار است موتور شما وقتی ترمز گرفتید 3 متر کشیده شود در این حالت شما بیشتر از 6 متر کشیده می شوید تا بتوانید بایستید و این یعنی شروع یک خطر .

اما بیایید ببینیم در صورتی که بخواهید رانندگی با موتور در هوای بارانی را تجربه کنید چه خطراتی را باید به جان بخرید ؟

رانندگی با موتور در هوای بارانی

خطرات ناگفته !

وقتی شما در این هوا با موتور سیکلت رانندگی می کنید موارد زیر را تجربه خواهید کرد :

  • تصادف شدید
  • هزینه و خسارات زیاد
  • خسارات جانی
  • تجربه بد

اما بیایید ببینیم یعنی چه ؟ در مورد اول وقتی زمین خیس باشد و شما سرعت زیادی داشته باشید و یا اصلا حتی اگر سرعت شما 30 کیلومتر هم باشد وقتی ترمز بگیرید موتور شما در ابتدا بیشتر از حد معمول بر روی زمین کشیده شده و سپس به دلیل زاویه راه و موتور و سیستم ترمز موتور شما به سمت راست و یا چپ می خوابد برای همین هم تصادف می کنید و هم زمین می خورید .

در مورد بعدی که هزینه ها و خسارات هست وقتی شما با موتور زمین می خورید باید بدانید به قدری هزینه قطعات و خرید و تعمیر زیاد است که باید چندین میلیون را برای این اشتباه یعنی رانندگی با موتور در هوای بارانی بپردازید و آنجاست که متوجه می شوید کاش در این روز با موتور رانندگی نمی کردم . بیایید تصور کنیم موتور شما طرح کلیک باشد و با این موتور زمین بخورید … می دانید چقدر باید هزینه فلاپ ها و بدنه خشک و شکننده این موتور را بدهید ؟ چندیدن میلیون تومان ! آیا می ارزید ؟ خیر … اما حیف که بسیاری از ما دیر متوجه این مورد شدیم و با هزینه ها و خسارات بسیار زیاد فهمیدیم که نه زمان به عقب بر می گردد و نه هزینه تعمیر موتور پایین است و نه ما و موتورمان می توانیم در این هوا مانند روز های آفتابی عمل کنیم اما حیف که دیر متوجه شدیم …

مورد بعدی هزینه و خسارات جانی است … شاید بهتر است بدانید بیشتر تصادفات موتوری که منجر به مرگ و یا فلج شدن راننده شد در این وضعیت آب و هوایی بود و این یعنی با اینکه افراد چندین سال موتور سوار بودند اما به دلیل آن که رانندگی با موتور در این هوا بسیار سخت است سر خوردند و سرشان و یا بدنشان با موانع بر خورد کرد و اتفاقات بسیار بدی افتاد . شاید حتی باید بدانید بسیاری از دوستانی که کلاه ایمنی هم داشتند باز هم وقتی در این وضعیت زمین خوردند آسیب های جبران ناپذیری به آن ها وارد شد …

و در نهایت تجربه و خاطره بسیار بدی که تمامی خاطرات خوب موتور سواری را برای راننده موتور از بین می برد و آن رانندگی با موتور در هوای بارانی است که به قدری خطرناک است که شاید حتی باورتان هم نشود اما دوستان عزیزم اتفاق در یک لحظه می افتد حتی اگر همه چیز تحت کنترل ذهنی شما باشد اما هوای بارانی با هیچ کسی شوخی ندارد و رانندگی با موتور سیکلت در این وضعیت آب و هوایی شاید یکی از بدترین کار هایی است که می توانید انجام دهید .

رانندگی با موتور در هوای بارانی

در کدام کشور ها استفاده از موتور بسیار کم است ؟

شاید برای شما جالب باشد که بدانید در کشور های اروپایی مانند انگلستان و آلمان و فرانسه و حتی بلژیک و نروژ و سوئد و سوییس در صورتی که بخواهید در راه های شهری رانندگی کنید می بینید از هر 40 خودرو شاید 2 موتور وجود دارد اما برای چه ؟

بله درست حدس زدید . در این کشور های گفته شده به قدری بارش باران زیاد است که اگر از موتور برای رفت و آمد استفاده کنید بدون شک برای شما بسیار گران تمام خواهد شد و قطعا در یک روز و یک دقیقه که فکرش را هم نمی کنید با موتور تصادف کرده و زمین می خورید با اینکه حتی به روز ترین موتور های جهان را هم سوار می شوید اما باید بدانید رانندگی با موتور سیکلت در این کشور ها آن هم در آن شرایط آب و هوایی یکی از بدترین اشتباهات ممکن است البته شاید شما هم مانند من که در حال نوشتن این مقاله هستم عاشق موتور باشید اما دوستان حتی من هم در این هوای بارانی با موتور چندین تصادف و زمین خوردگی داشتم و رانندگی در این وضعیت آب و هوایی آن هم با موتور اصلا شوخی بردار نیست .

پیشنهاد مقاله : سوالات آیین نامه را از همینجا دانلود کنید !

سخن پایانی !

همانطور که گفتم من هم عاشق موتور هستم و بیشتر از 14 سال هست که موتور سواری می کنم اما همیشه از رانندگی با موتور سیکلت در هوای بارانی می ترسم چون هیچ چیز دیگر در کنترل شما نیست . برای مثال در تهران وقتی در روز های پر ترافیک با موتور رانندگی می کنید ناچارا باید به کناره های راه بروید و کناره های راه وقتی در هوای بارانی خیس می شوند رانندگی بر روی خط کشی های پلاستیکی سختی کار را برای شما دو چندان می کند و این یعنی در صورتی که حتی راننده بسیار حرفه ای هم باشید باز هم شاید برای شما مشکلات بسیار زیادی پیش بیاید پس حواستان را باید به خوبی جمع کنید .

امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده باشد و آرزو می کنم همیشه سالم و سلامت با موتور رانندگی کنید . گواهیران .

گواهیران
5/5 - (4 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *