قالب وردپرس افزونه وردپرس

رانندگی با کامیون در هوای طوفانی ( نکات مهم ) !

رانندگی با کامیون در هوای طوفانی یکی از سخت ترین کار هایی است که باید راننده کامیون باشید تا تجربه کرده باشید مخصوصا وقتی که باری بسیار مهم و با ارزش را در حال حمل کردن با کامیونتان هستید اما در این بخش به شما از خطرات و راه های جلوگیری از پیش آمدن این خطرات می گوییم . پس در صورتی که دوست دارید با این وسایل حمل و کشنده های سنگین رانندگی کنید این مقاله از گواهیران برای شما نوشته شده است .

در مقاله پیش خواندیم : رانندگی در وضعیت و شرایط طوفانی به چه صورت است ؟

رانندگی با کامیون در هوای طوفانی

خطرات رانندگی با کامیون در هوای طوفانی ؟

اگر بار سنگینی را دارید با خود از شهری به شهری دیگر حمل می کنید شاید بزرگترین کابوس شما گیر افتادن در راه های برفی و یخی باشد و وضعیت طوفانی را جدی نگیرید اما بیایید ببینیم رانندگی در این هوا با ماشین سنگین شما دقیقا چه خطراتی دارد .

ارتفاع اتاق کامیون ها به شدت زیاد است و این به دلیل آن است که باید راننده بر راه کنترل تمام داشته باشد در این صورت است که می تواند رانندگی درستی داشته باشد اما این ارتفاع زیاد باعث شده تا آیرودینامیک بر روی این وسایل نقلیه و کشنده ها تاثیرات بسیار مخرب و منفی داشته باشد شاید برای همین هم هست که قدرت موتور باید زیاد تر از سرعت باشد البته برای حمل بارهای سنگین قدرت موتور نیاز است ولی چرا در این وضعیت آب و هوایی نباید کامیونها سرعت زیادی داشته باشند ؟

بیایید تصور کنیم یک کشنده که هیچ باری ندارد با سرعت بالاتر از 80 کیلومتر در ساعت در حال حرکت در یک راهی است که اصلا باد شدیدی هم در آن وجود ندارد به نظر شما چه اتفاقی می افتد ؟ صرف نظر از خرابی های احتمالی موتور و گیربکس این کشنده ها …

وقتی با این سرعت و بدون بار در یک جاده صاف و خالی از ماشین های دیگر رانندگی کنید متوجه مقاومت عجیبی در جلوی کشنده می شوید . بله این همان مقاومت باد است که هر چقدر سرعت شما بیشتر باشد دقیقا معادل همان سرعت , اثر منفی بر روی کشنده را تجربه می کنید در این شرایط است که بعد از مدتی می بینید اتاق شما در حال چپ و راست شدن بسیار جزیی است و این یعنی شما در حال جنگیدن با مقاومت هوایی هستید .

اصولا به دلیل تخت بودن اتاق این ماشین ها , رویارویی با فشار باد بسیار زیاد است و برای همین احتمالا کنترل بعد از مدتی از دست شما در برود اما به چه صورت ؟ وقتی در حال رانندگی با این سرعت هستید و باد مخالف شما بوزد شما باید سوخت بسیار زیادی را مصرف کنید تا در همان سرعت بمانید اما بدتر از آن این است که اگر در آیرودینامیک جلوی اتاق شما وضعیت لحظه ای گردبادی ایجاد شود فرمان ماشین فورا به راست و یا چپ کشیده می شود و این یعنی آغاز دردسر برای شما .

حالا بیایید تصور کنیم شما باری را دارید حمل می کنید و سرعت شما هم 20 الی 50 کیلومتر بر ساعت است و هوا طوفانیست و باد از رو به رو و کناره های ماشین به شما و بار وارد می شود . حالا بگویید چه اتفاقی می افتد ؟ در اینجا نه تنها بدنه کامیون با هوای شدید و فشار زیاد درگیر است بلکه بار شما هم در حال ایجاد مقاومت هوایی است . در این شرایط از راه و جاده احتمالا شما به سمت راست و یا چپ راه چپ می کنید . فکر می کنم حالا متوجه شدید که رانندگی با کامیون در هوای طوفانی چقدر سخت است ؟

حالا بیایید باهم به بررسی راه های جلوگیری از اتفاقات بد در این زمینه را بررسی کنیم …

پیشنهاد مقاله : نمونه سوالات آیین نامه را از این بخش دانلود کنید …

رانندگی با کامیون در هوای طوفانی

راه های جلوگیری از خطرات در حین رانندگی با کامیون در هوای بد و طوفانی !

برای این مورد از یک راننده با تجربه کمک گرفته ایم و بر اساس تجربه نکات بسیار مهمی را برای ما توضیح دادند و ما هم به عنوان مهندس مکانیک و طراح آیرودینامیک مواردی را با تجربه راننده ترکیب کرده ایم که در زیر به آن اشاره می کنیم .

1 – استفاده از وزن کشنده :

در صورتی که در راهی هستید که سرعت باد در آن بسیار زیاد است باید بدانید در صورتی که باری را حمل می کنید چه باد از رو به رو بیاید و یا از طرفین , شما در خطر بزرگی هستید و باید برای کنترل وضعیت از وزن کشنده استفاده کنید . در این حالت شما باید با دنده سنگین حرکت کرده و سرعت خودتان را کم کنید . نباید در مسر زیاد فرمان بدهید و باید از وزنی که بر روی سیستم تعلیق وارد آمده برای کنترل وضعیت استفاده کنید .

2 – هوشیار باشید :

تحت هیچ شرایطی در این وضعیت غذا نخورید و آبی ننوشید زیرا مقاومت هوایی در یک لحظه اتفاق می افتد و در صورتی که حواستان نباشد قافیه را باخته اید و به معنای واقعی به دردسر می افتید .

3 – بار را خوب ببندید و راه فرار هوا قرار دهید :

در صورتی که بار شما شن و ماسه و یا سنگ است پیشنهاد می کنیم بار خود را حتما با برزنت ببندید اما در صورتی که بار شما آهن و مواردی مانند ستون ها و شاخه هاست باید با کابل های قدرتمند آن را بسته و تکان خوردن بار را در محور های z و x مهار کنید ( عقب و جلو و طرفین ) در این حالت است که مقاومت هوایی در نهایت به شاسی وارد شده و بار در جای خود می ماند .

4 – شیشه ماشین را بالا بدهید :

شاید باورتان نشود اما در شرایط شدید آب و هوایی در صورتی که شیشه اتاق ماشین پایین باشد مقاومت هوایی بسیار زیاد تر شده و کنترل راننده را از دستان او می گیرد و این یعنی شروع یک خطر جدید و جدی دیگر .

5 – روشن کردن تمامی چراغ ها :

ممکن است ماشین های جلویی و پشت سری شما را به خوبی در شرایط طوفانی و بارانی شدید و یا مه به شدت زیاد به خوبی نبینند در این حالت حتی فلاشر خود را هم روشن کنید اگر پروژکتور دارید روشن کنید . این مورد به قدری مهم است که در صورت رعایت نکردن ممکن است باعث ایجاد خطرات بسیار زیادی در مسیر شوید .

همانطور که دیدید این موارد بسیار راحت و آسان هستند و در صورتی که رعایت نشود شاید برای شما بسیار گران تمام شود پس همیشه این موارد را به خوبی رعایت کنید . شاید بتوان گفت رانندگی با کامیون در هوای طوفانی درست مانند خلبانی با جت های جنگنده در هوا و شرایط بسیار بد و طوفانی است و تجربه بسیار زیادی را نیاز دارد و شما هم باید این تجربه را به دست بیاورید و در این صورت است که می توانید به خوبی در شرایط بسیار سخت اینچنینی رانندگی کنید .

رانندگی با کامیون در هوای طوفانی

سخن پایانی

رانندگی با کشنده ها با بار و یا بدون بار در این شرایط آب و هوایی بسیار سخت است و در صورتی که رعایت نشود شاید برای شما اتفاق بسیار بدی را رقم بزند . باید در سرتاسر مسیر حواستان به راننده های دیگر باشد شاید این رانندگان هم به خوبی رانندگی نکنند و با رانندگی بدشان باعث شوند شما هم در خطر بی افتید مخصوصا وقتی باری را در حال حمل کردن هستید .

بسیار خب امیدواریم این مقاله برای شما دوست داران رانندگی با ماشین های سنگین مفید بوده باشند و باید این را بدانید شما رانندگان ماشین های سنگین جزو افراد بسیار بامهارت هستید و تمامی موارد گفته شده در این مقاله را به خوبی تجربه کرده اید اما در صورتی که دوست دارید موردی به این مقاله اضافه شود از پایینتر از همین مقاله درست در قسمت نظرات نظر خود را بنویسید تا در این صفحه قرار دهیم .

به امید پیروزی و سربلندی برای تمامی رانندگان ایرانی .

گواهیران
5/5 - (4 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *