قالب وردپرس افزونه وردپرس

رانندگی در هوای طوفانی ( 5 نکته بسیار مهم ) !

رانندگی در هوای طوفانی , در این مقاله به بررسی رانندگی در شرایط و هوای شدیدا طوفانی می پردازیم البته در صورتی که در آمریکا رانندگی می کنید و شرایط شدیدا طوفانی اعلام شده شما بدون شک با یک گردباد بسیار قدرتمند طرف هستید اما در ایران به این صورت نیست و در صورتی که شرایط شدیدا طوفانی اعلام شوید شما با سرعت و قدرت جریاد بادی طرف هستید پس زیاد نگران نباشید .

اما در مجموع نکات بسیار مهمی وجود دارد که باید در حین رانندگی در این شرایط حتما آن را رعایت کنید . در ادامه به بررسی تمامی نکات رانندگی در این شرایط آب و هوایی می پردازیم پس با گواهیران در ادامه این مقاله همراه باشید .

مقاله قبلی گواهیران : فرهنگ و قوانین رانندگی در کشور های جهان !

رانندگی در هوای طوفانی

نکات رانندگی در شرایط طوفانی چیست ؟

شاید بگویید این مورد اصلا مهم نیست زیرا در ماشین نشته این و اتفاقی نمی افتد اما باید بدانید در صورتی که شما هوا شدیدا طوفانی باشد امکان تصادف رانندگی نیز وجود دارد و این یعنی در صورتی که نکات گفته شده در این بخش را رعایت کنید اتفاقی برای شما نمی افتد .

اصولا در هوای طوفانی رانندگی کمی سخت می شود و این یعنی سرعت و قدرت شدید هوا بر روی آیرو دینامیک ماشین شما تاثیر زیادی می گذارد پس حتما این موار را رعایت کنید .

1 – استفاده از وزن ماشین :

شاید برای شما این مورد بسیار عجیب باشد که یعنی چطور ممکن است از وزن ماشین استفاده کنیم آیا باید کسی را سوار کنیم ؟ خنده دارد است . اما نه . شما باید با استفاده از دنده های سنگین مانند 1 و 2 رانندگی کنید در این حالت آیرو دینامیک ماشین باد ورودی به بدنه را بر روی سیستم تعلیق انداخته و شما می توانید با استفاده از مقاومت هوایی رانندگی کنید در این صورت است که شما می توانید از وزن ماشین استفاده کنید .

2 – با سرعت بالا رانندگی نکنید :

بیایید تصور کنیم با سرعت بالاتر از 80 کیلومتر در ساعت در حال رانندگی هستید و باد دارای سرعتی معادل 80 الی 100 کیلومتر بر ساعت است . وقتی شما سرعت ماشین را بالا می برید وزن ماشین که بر روی واحدی از زمین قرار دارد بسیار کم می شود اما چرا ؟ در حالت عادی وقتی رانندگی می کنید سرعت باد مخالف باعث می شود تا وزن ماشین کمتر شود و یا به اصطلاح ماشین کمی بالاتر بیاید و این بر اثر آیرودینامیک منفی اتفاق می افتد که بخش از فشار هوا به زیر ماشین می رود .

اصولا نیزه ای ترین ماشین در ایران 206 هست و این ماشین می تواند تا حد قابل قبولی آیرودینامیک را بشکند و یا حتی ماشین چینی به نام H30CROSS نیز دارای همین قابلیت است اما ماشین های دیگر به چه صورت هستند ؟ می بینید ؟ تمامی ماشین های ایران دارای سطح بزرگ هستند و در این شرایط نمی توانند خوب عمل کنند برای همین در صورتی که سرعت ماشین شما بالا باشد و شما در حال رانندگی در هوای طوفانی باشید آیرودینامیک منفی به بدنه ماشین وارد می شود .

برای همین ماشین کنترلش را از دست می دهد و چپ و راست می شود و در صورتی که در این سرعت بالا شما بخواهید فرمان را در زاویه نامناسب بچرخانید امکان چپ کردن ماشین برای شما وجود دارد .

3 – ترمز دستی :

اگر دیدید سرعت ماشین شما کم است و در دنده 1 هستید اما در مسیری هستید که باید رانندگی کنید و امکان ایستادن نیست باید با ترمز دستی بالا حرکت کنید . باورتان می شود ؟ اما شاید بپرسید این کار باعث خرابی در ترمز و سیستمش می شود اما چاره چیست ؟ در این حالت دقیقا باید به چه صورت رانندگی کرد ؟

البته این آموزش برای رانندگی در هوای طوفانی و یا شرایطی است که سرعت باد به قدری زیاد است که با گردباد تفاوتی ندارد و اصولا این مورد در کشور هایی آموزش داده می شود که وزش باد بسیار شدیدی دارند برای مثال کانادا و یا آمریکا و یا مکزیک و شیلی و برزیل و آرژانتین . در این حالت شما باید درجه ترمز دستی را کمی بالا بدهید و با دنده سنگین رانندگی کنید . در این حالت سطح برخورد ماشین با زمین بسیار زیاد و طولانی شده و وزن ماشین تماما بر روی سیستم ترمز و تعلیق می افتد . در این حالت شما در مواجه با طوفان های سهمگین جان سالم به در می برید .

البته این کار بدون شک باعث خرابی سیستم های ترمز شما خواهد شد و باید بعدا حتما این سیستم را تعویض و یا تعمیر کنید .

رانندگی در هوای طوفانی4 – تمامی چراغ های ماشین را روشن کنید :

در این حالت شما باید تمامی چراغ های ماشین را روشن کنید از عقب تا جلو از مه شکن تا پروژکتور ها و باید به تمامی ماشین های اطراف خود با این کار اعلام حضور کنید و باید حتما فلاشر خود را به نشانه هشدار بزنید تا رانندگان اطراف شما بدانند شما در شرایط خاصی در حال رانندگی هستید و به آنها بگویید تا رانندگی درستی داشته باشند تا دچار تصادف و یا اتفاقات دیگر نشوند .

در این حالت است که شما می توانید به خوبی رانندگی کنید و بدون مشکل و بدون هرگونه برخورد و تصادف مسیر خود را طی کنید .

5 – در ماشین خود لوازم داشته باشید :

باید حتما در خودروی خود لوازمی برای خاموش کردن آتش و یا امدادی داشته باشید . رانندگی در هوای طوفانی امکان دارد برای شما مشکلات بسیار زیادی را ایجاد کند برای مثال وقتی در حال رانندگی در یک جاده هستید و طوفان شدیدی ایجاد می شود و درست مخالف شما در حال وزیدن است به ماشین فشار بسیار زیادی وارد می شود و این فشار به قدری زیاد است که ممکن است موتور ماشین خنک نشود و اتفاقات عجیبی برای شما بی افتد .

یادتان باشد در صورتی که می خواهید در این شرایط رانندگی کنید باید حتما موارد مورد نیاز را در ماشین خود داشته باشید شاید حتی مجبور شدید در راهی که هستید مدت زیادی را توقف کنید و در صورتی که لوازم مورد نیاز را نداشته باشید ممکن است برای شما مشکلات زیادی ایجاد شود .

پیشنهاد مقاله : دانلود سوالات آیین نامه رانندگی

رانندگی در هوای طوفانی

سخن نهایی !

توجه داشته باشید در صورتی که می خواهید در این شرایط رانندگی کنید باید تمامی 5 مورد گفته شده را به خوبی بدانید تا در صورتی که در این وضعیت قرار گرفتید بتوانید به خوبی و بدون مشکل رانندگی کنید البته موارد مهم دیگر مانند آب و روغن و سیستم ترمز و موتوری خود را چک کنید تا در راه هایی که طوفانی هستند به مشکلات فنی بر نخورید در این صورت است که جان سالم به در می برید .

امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد . گواهیران .

گواهیران
5/5 - (4 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *