قالب وردپرس افزونه وردپرس

فرهنگ رانندگی را دقیقا چه نکته ای تعیین می کند ؟

شاید بار ها شنیده ایم که می گویند فرهنگ رانندگی در کشور های اروپایی بسیار بالاست اما در کشور های خاورمیانه و یا کشور های شرق آسیا و یا حتی در جنوب آمریکا و یا در آفریقا این فرهنگ دیده نمی شود در این مقاله از گواهیران به بررسی عواملی که باعث می شوند تا رانندگی یک نظم عمومی در جامعه بگیرد می پردازیم پس در صورتی که برای شما هم سوال شده که چرا در ایران رانندگی با کشور ها اروپایی تا این حد تفاوت دارد این مقاله برای شما نوشته شده است .

قبل از شروع مقاله , اگر هنوز در آموزشگاه رانندگی برای گرفتن گواهینامه رانندگی ثبت نام نکرده اید و یا دوست دارید قوانین رانندگی جدید را بخوانید به صفحه نمونه سوالات آیین نامه رانندگی مراجعه بفرمایید . بسیار خب به ادامه و اصل مطلب برسیم .

فرهنگ رانندگی

رانندگی و نظم آن در کشور های مختلف !

اصولا بهترین کشوری که برای رعایت نظم رانندگی می توانیم مثال بزنیم بلژیک در قلب اروپاست و بعد از آن آلمان و انگلیس و فرانسه و اسپانیا و ایتالیا می باشد اما در کشور های خاورمیانه چطور ؟ شاید بهترین کشور در این منطقه امارات و قطر باشد اما چرا ؟

اصلا در آسیا چخبر است ؟ در میان کشور های آسیایی ژاپن بهترین و تایلند و هند بدترین نظم رانندگی را دارند و کشوری مانند روسیه هم شاید بتوانیم به این موارد اضافه کنیم اما چرا در کشور های آسیایی نظم رانندگی زیاد دیده نمی شود ؟ در کشور های آمریکایی هم به این صورت است بهترین کشور در این زمینه کانادا و بدترین کشور مکزیک است .

نکته بسیار مهمی وجود دارد که چرا رانندگی در بعضی کشور ها عالی اما در کشور های آسیایی اکثرا بسیار بد است ؟ بسیار خب بیایید به بررسی این عوامل بپردازیم .

اصولا تبلیغات نمی تواند تاثیر بسیار زیادی داشته باشد زیرا در کشوری مانند ترکیه می بینیم که فرهنگ رانندگی به شدت در حال تبلیغ در تلوزیون است و یا در ایران اما در ایران به چه صورت است ؟ اصولا در ایران یک زمان یک کانال در مورد پلیس های نا محسوس برنامه های جالبی را تهیه می کرد اما طولی نکشید که دیگر این برنامه در تلوزیون پخش نشد و شاید در آن زمان به قدری این موارد تاثیر گذار بود که رانندگان کمی از اینکه جریمه های سنگین شوند و یا ماشینشان در پارکینگ بخوابد درست رانندگی می کردند اما باز هم دیگر خبری از این برنامه ها نشد .

اما به نکته بسیار جالبی اشاره شد و آن ترس از جریمه های سنگین بود . بله درست حدس زدید این یکی از مهم ترین عوامل باز دارندگی از رانندگی بسیار بد و خطرساز است اما کشور های دیگر به چه صورت عمل کردند ؟ در کشور های دیگر برای مثال کشور بلژیک در صورتی که رانندگی شما بسیار بد باشد شاید تا 3000 یورو هم جریمه شوید ! باورتان می شود ؟ این مبلغ بیشتر از حقوق و درآمد یک ماه یک فرد در این کشور است !

و یا شاید باورتان نشود که در این کشور در صورتی که در حین رانندگی کمربند ایمنی خود را نبسته باشید جریمه ای معادل با 200 یورو را باید بپردازید و یا برای سرعت های غیر مجاز شما بیشتر از 200 یورو جریمه می شوید ! کدام آدم عاقلی دوست دارد جریمه شود آنهم تا این حد . دوستان 200 یورو معادل خرج و هزینه خوراک یک فرد عادی در این کشور است برای یک ماه حالا فکر کنید باید برای اینکه رانندگی را به خوبی رعایت نکرده این جریمه را بدهد !

بله هزینه های جریمه رانندگی بسیار مهم هستند . اما بیایید این جریمه ها را با ترکیه و یا ایران مقایسه کنیم که فرهنگ رانندگی مشابه هم را دارند و اصلا قوانین رانندگی به خوبی در این دو کشور رعایت نمی شود . فرضا ماشین ها بین خطوط رانندگی نمی کنند و یا رانندگی با سرعت بالا زیاد جریمه سنگینی ندارد و خیلی از موارد دیگر .

برای مثال در صورتی که شما با سرعت بالا رانندگی کنید هزینه جریمه رانندگی شما در ترکیه می شود به اندازه یک وعده غذایی یعنی حدودا 140 لیر و یا در ایران می شود حدودا حقوق کمتر از یک روز یک کارمند معادل 180 هزار الی 220 هزار تومان .

به نظر شما وقتی راننده ای با این هزینه های جریمه رانندگی رو به رو می شود برای آن فرد اهمیتی دارد ؟ خیر بدون شک خیر هیچ اهمیتی ندارد و باز هم تخلف می کند پس یکی از موارد بسیار مهم هزینه های جریمه رانندگی است .

پیشنهاد مقاله : بررسی و تست و آزمایش بدنه پژو 206 در تصادفات رانندگی !

فرهنگ رانندگی

فرهنگ رانندگی در کدام قاره بهتر است ؟

بدون شک در قاره اروپا شما نظم بسیار بیشتری در رانندگی می بینید و این شاید برای همان نکته هزینه های جریمه رانندگی است اما در آسیا به چه صورت است ؟ در کشور های آسیایی مانند تایلند و هندوستان و یا پاکستان و یا تاجیکستان و یا فیلیپین و هنگ کنگ و بسیاری از کشور های دیگر شما اصلا نظم رانندگی را نمی توانید به خوبی برای این افراد تعریف کنید .

زیرا هزینه های جریمه رانندگی به قدری پایین است که شاید اصلا اهمیتی به این موضوع ندهند و برای همین هم هست که شاید چیزی به نام فرهنگ در رانندگی برای این کشور ها تعریف نخواهد شد !

فرهنگ رانندگی

راهکار چیست ؟

شاید بگویید فقط افزایش هزینه جریمه رانندگی ! شاید اما نه کاملا , برای اینکه این فرهنگ به خوبی در بین تمامی رانندگان جا بی افتد باید مانند تلوزیون کشور های آلمان و فرانسه و بلژیک هر سال هزینه جریمه رانندگی را مکررا اعلام کنند که چقدر زیاد تر شده است و حتما بر روی فرهنگ سازی رسانه ای کار شود اما به چه صورت ؟

شاید باورتان نشود در ایران وقتی یک نفر رانندگی خوب می کند او را مسخره می کنند یعنی در صورتی که شما بین خطوط با سرعت درستی حرکت کنید یا به ماشین شما می چسبانند و یا بوق می زنند که کنار بروید و یا کاری می کنند که اعصابتان خورد شود و به قدری این موارد را در خیابان ها می بینید که شما هم رانندگیتان بد و بدتر می شود .

اما برای مثال در کشور آلمان افرادی که متخلف هستند در رانندگی را عموما افرادی احمق به تصویر می کشند که سخت کار می کنند تا به پلیس ترافیک این کشور با یک جریمه سنگین کمک مالی کنند و این تصویر سازی به قدری در طی این سال ها انجام شده که در صورتی که شما در خیابان های این کشور بد رانندگی کنید به شما نمی گویند ” او چقدر رانندگی خوبی است ” به شما به چشم یک فرد ساده لوح نگاه می کنند .

می بینید ؟ این فرهنگ رانندگی را به قدری بالا برده است که فقط جریمه نتوانست این کار را کند برای همین رسانه و هزینه های جریمه رانندگی به کمک هم می توانند این موارد را برطرف کنند . برای مثال قدیم ها مردم در خیابان ها بد پارک می کردند و یا دوبله و یا سوبله پارک می کردند اما الان چطور ؟ به قدری جریمه شده اند حتی در همین ایران خودمان که حواسمان هست بد پارک نکنیم .

جریمه های رانندگی مهم ترین عوامل برای بازدارندگی رانندگان متخلف و بی فرهنگ است . بسیار خب امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد . گواهیران .

گواهیران
5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *