قالب وردپرس افزونه وردپرس

رانندگی در کویر ( نکاتی که باید بدانید ) !

رانندگی در کویر تفریحی برای علاقمندان و می توان تا حدودی برای هزنیه های بالایی که دارد آن را گران تصور کرد , می باشد . اما در این مقاله از گواهیران می خواهیم به بررسی نکات مهم رانندگی در راه های کویری را بررسی کنیم , پس اگر به آفرود کردن علاقه دارید این مقاله برای شما نوشته شده است .

در ادامه به بررسی نکات مرتبط با این موضوع و سوالات شما می پردازیم . با ما همراه باشید … !

مقاله رندوم : دانلود نمونه سوالات آیین نامه رانندگی جدید !

رانندگی در کویر

رانندگی در کویر !

رانندگی در مناطق خشک مانند بیابان ها و صحرا ها به دلیل تپه های بلند و کوتاهی که دارد بسیار لذت بخش است اما باید این نکته را به یاد داشته باشید که همیشه خودروی شما باید از نظر فنی در بهترین حالت خود باشد در غیر این صورت شما نمی توانید در کویر یک مکانیک پیدا کنید .

اما این را هم باید به یاد داشته باشید که نباید در این مناطق به تنهایی بروید و باید همیشه یک گروه همراه شما باشد در این صورت اگر مشکلی برای شما به وجود بیاید بدون شک نمی توانید از آن به راحتی بیرون بیایید و ممکن است حتی مجبور شوید خودروی خود را در این مناطق رها کنید .

بیایید به بررسی خطرات رانندگی در کویر بپردازیم …

خطرات رانندگی در شن و مناطق خشک !

رانندگی در این مناطق خطرات زیادی هم دارد که شاید شما تعدادی از آن ها را حدس بزنید اما بیایید به بررسی دقیق آن بپردازیم , در زیر خطراتی که احتمال دارد برای شما ایجاد شود را شرح داده ایم :

 • حشرات و موجودات سمی
 • عدم وجود آنتن موبایل
 • عدم وجود مراکز مختلف رفاهی و پزشکی
 • عدم دسترسی به مکانیک ها و سرویس ها
 • گرمای بسیار زیاد در صحرا ها
 • شب های بسیار تاریک و بدون امکانات حفاظتی
 • مرداب های مخفی

این ها موارد بسیار مهم و کوتاهی از خطراتی هست که باید بیشتر در مورد آن اطلاع داشته باشید . بیایید به بررسی ماشین مناسب برای رانندگی در کویر بپردازیم .

شاید بپرسید مرداب های مخفی در دل کویر ؟ مگر می شود در دل کویر های ایران که بسیار گرم هستند مرداب باشد ؟ بله اما نه مردابی که شما تصور می کنید . در این مناطق مرداب ها به صورت شنی بوده و در صورتی که شن ها فرو بریزند بدون شک برای شما مشکل های زیادی به وجود خواهد آمد .

مقاله قبلی : رانندگی در مسیر های برفی ( نکات مهم ) !

رانندگی در کویر

چه ماشینی برای این کار مناسب است ؟

بهترین ماشین برای این کار ماشین هایی با شاسی های بلد و موتور های قوی و 6 سیلندر هستند که در این صورت هم قدرت زیادی دارید و هم از نظر پستی و بلنی ها و یا چاله ها تا حدودی مشکلی ندارید .

اما باز هم باید یادتان باشد که موارد مهمی را باید به همراه خود داشته باشید . اما سوال اینجاست که آیا برای مثال سانتافه می تواند در این مناطق قدرت درستی داشته باشید و یا حتما باید خودرو های آفرودی داشته باشیم ؟

بدون شک شما نمی توانید در این مناطق از ماشین های ضعیف استفاده کنید و سانتافه در مقایسه با آفرود ها خودروی بسیار ضعیفی می باشد و اصلا برای این رانندگی مناسب نیست .

همراه خود باید چه مواردی را به همراه داشته باشیم ؟

برای رانندگی در کویر باید امکانات زیادی با خود به همراه داشته داشته باشید تا در صورتی که برای شما مشکلی ایجاد شد بتوانید فورا آن را رفع کنید .

مواردی که باید به همراه داشته باشید به شرح زیر است :

 • آب به مقدار کافی
 • خوراک مقوی و غیر نمکی
 • موارد بهداشتی
 • چادر های صحرایی
 • کولر های شارژی
 • روغن موتور و گیربکس اضافی
 • موارد فنی اضافی
 • سوخت به میزان کافی
 • وسایل بکس
 • وسایل ایجاد آتش
 • کپسول آتشنشانی
 • و …
رانندگی در کویر

آیا می توانیم با ماشین های کراس اوور در این مناطق رانندگی کنیم ؟

خیر . ماشین های کراس درست است که می توانند در مناطق صحرایی به سختی حرکت کنند اما در کویر ها هرگز مناسب نیستند . برای مثال ماشین H30 کراس را مثال بزنیم .

این ماشین آیا می تواند در کویر مناسب باشد ؟ این ماشین ها بسیار ضعیف هستند و به شما پیشنهاد می کنم اصلا از این خودرو ها استفاده نکنید .

بهترین لاستیک برای رانندگی در کویر چیست ؟

بهترین لاستیک برای رانندگی در این مناطق لاستیک ها پهن و بزرگ هستند . آج این لاستیک ها باید به قدری بزرگ باشند که بتوانند شن و یا گل و یا خاک را به خوبی شکاف داده و خودرو را در این مسیر ها حرکت دهند .

البته قدرت موتور هم بی تاثیر نیست اما اینکه بگویید لاستیک ها می توانند به تنهایی برای این مسیر ها مناسب باشند درست نیست .

معمولا هزینه آفرود کردن چقدر می شود ؟

تمام موارد گفته شده در بالا را محاسبه کنید به عدد 5 میلیون تومان ( به جز چادر ) خواهید رسید و این عدد برای 3 روز آفرود کافیست .

البته منظور از سوال کاربر این است که اگر بخواهیم با ماشین خود آفرود کنیم چقدر باید بپردازیم که این عدد می تواند بسیار به حقیقت نزدیک باشد .

البته به این مورد هم توجه کنید ممکن است هزینه هایی را هم در مسیر بپردازید و یا هزینه هایی را در مسیر های کویری به اجبار برای حل شدن مشکلات بپردازید که در این بخش این موارد محاسبه نشدند .

شاید بپرسید چه خطرات و مواردی ؟ منظور این است که ممکن هست ماشین شما در میانه راه خراب شود در این صورت باید هزینه های زیادی را بپردازید در صورتی که مکانیک نباشید . در این صورت باید این موارد را قبل از ماجراجوییتان به کویر محاسبه کنید .

رانندگی در کویر

سخن پایانی !

دوستان . آفرود بسیار لذت بخش است اما این که خطرات زیادی هم وجود دارد مهم است و شما باید بتوانید قبل از اینکه به این ماجراجویی بروید حتما موارد گفته شده را تهیه کنید و به آن دقت کنید .

رانندگی در کویر آنهم به صورت حرفه ای را برای همه شما علاقمندان آرزو می کنم .

govahiran
5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *