قالب وردپرس افزونه وردپرس

رانندگی با هوش مصنوعی ! ( مواردی که باید بدانید )

در این مقاله به بررسی رانندگی با هوش مصنوعی و همینطور مواردی بسیار مهمی که در کشور های اروپایی و آمریکایی سالهاست که چک و بررسی و کنترل شده است را بررسی می کنیم . این مقاله برای افرادی است که به علوم بسیار جدید و به روز مکانیک علاقه مند هستند و در این مقاله به بررسی سوالات بسیار مهم در این زمینه می پردازیم .

البته در ادامه به بررسی چالش های زیادی در این باره می پردازیم و موارد مهمی را بررسی می کنیم که تا به امروز در کمتر مقاله ای به آن اشاره شده است .

پیشنهاد مقاله : آزمون آیین نامه !

رانندگی با هوش مصنوعی

رانندگی هوش مصنوعی و سیستم های جلوگیری !

همیشه وقتی شما پشت فرمان ماشینتان بودید حواستان بوده تا فرد جلویی ناگهان ترمز نزند در این صورت است که شما ممکن بود تصادف کنید اما در این حالت شما باید بدانید که نیازی نیست درگیر این موضوع باشید . در این سیستم اصلا نیازی به حواس شما نیست و هوش مصنوعی فاصله بین ماشین عقب و جلو را با سرعت و شتاب می سنجد و در مواقع مورد نیاز ترمز می کند .

در این حالت است که باید یادتان باشد هوش مصنوعی همیشه هم مطمئن نیست اما در سال های پیشین تصادفات زیادی اتفاق می افتاد اما در این سالها خودرو هایی مانند تسلا و بی ام دبلیو تمامی این موارد را رفع کرده و دیگر نیازی به نگرانی در مورد هوش مصنوعی ندارید و می توانید حتی فقط پشت فرمان بشینید و دیگر نیازی ندارید حواستان به رانندگی باشد .

مقاله پیشین : 8 راهکار برای کاهش مصرف سوخت خودرو !

کنترل خودکار !

وقتی شما بین خطوط می رانید و یا پشت چراغ قرمز هستید و یا حتی توقف می کنید و یا حتی می خواهید سبقت بگیرید و یا حتی به پیچ های بسیار تیز میرسید رانندگی با هوش مصنوعی خودش را در اینجا نشان می دهد و چالش های زیادی برای این سیستم وجود دارد اما جالب است بدانید که حتی بهتر از انسان می تواند تصمیم بگیرد .

برای مثال در صورتی که سرعتتان زیاد است و ماشین عقبی هم سرعت زیادی دارد به سیستم ماشین عقبی پالس ارسال می کند تا سرعتش کم شود و بتواند خود را در وضعیت کنترل کند و باعث ایجاد خطر نشود و این سیستم فوق العاده ای از هوش مصنوعی است .

چالش‌ها و آینده رانندگی با هوشمند مصنوعی چیست ؟

برای مثال در این زمان شما باید به آموزشگاه رانندگی بروید و رانندگی را به خوبی بیاموزید اما آیا در 100 سال آینده باز هم به این صورت است ؟ خیر . در 100 سال آینده شما اصلا نیازی به نگرانی ندارید و جالب اینجاست که احتمالا حتی نیازی به گرفتن گواهینامه رانندگی ندارید !

جالب است که بدانید در 100 سال آینده خودرو هایی به هوش مصنوعی فعالیت می کنند که شما عملا فقط به آن ها دستور می دهید و برای شما مهم نیست که به چه شکل بخواهند حرکت کنند این سیستم ها به قدری هوشمند هستند که حتی می توانند خود را تعمیر کنند و یا حتی از سوخت های خورشیدی استفاده کنند .

بیایید امروز را با 100 سال گذشته مقایسه کنیم آیا همه چیز در این 100 سال شدیدا هوشمند نشده ؟ حالا بیایید فکر کنیم 100 سال آینده چه خواهد شد ؟ دیگر نیازی به رانندگی ندارید و هوش مصنوعی شاید شما را در کسری از ثانیه در محل قرار دهد و یا …

رانندگی با هوش مصنوعی

تأثیر تکنولوژی‌های خودران بر ترافیک و جامعه‌ شناسی شهری چیست ؟

بیایید به اتوبان همت تهران اشاره کنیم . بسیاری از رانندگان در خطوط نمی رانند و یا ناگهان ترمز می کنند و یا حتی اصلا حواسشان به رانندگی نیست و تصادف می کنند و یا مسیر را اشتباهی می روند برای همین همت پر ترافیک ترین اتوبان تهران است .

حالا رانندگی با هوش مصنوعی اگر در تمامی خودرو ها اعمال شود چه خواهد شد ؟ در این حالت است که شما می توانید تصور کنید اصلا تصادف و بهم ریختگی در راه ها نمی بینید . خودرو ها قبل از رسیدن به زاویه تند خروجی ها از راه ها خارج می شوند و یا به صورت اصولی بین خطوط حرکت می کنند و یا بسیاری از موارد دیگر .

تاثیر تکنولوژی می تواند باعث ایجاد آرامش در رانندگی و در نتیجه در جامعه شود . برای مثال الان دقت بفرمایید برای اینکه در یک شهر بخواهید رانندگی کنید چقدر خسته و عصبی می شوید ؟ اما در زمانی که هوش مصنوعی روی کار باشد این اتفاق نمی افتد و این بسیار مهم است .

چالش‌ها و مسائل امنیتی مرتبط با رانندگی هوشمند !

این مورد بسیار مهم است . ممکن است در هر 1000 خودرو فقط 50 خودرو رانندگی به وسیله هوش مصنوعی را انتخاب کرده باشند و اصلا در سیستم 950 خودروی دیگر سیستم هوش مصنوعی نباشد آیا این مورد یک چالش برای سیستم هوشمند خودروی شماست ؟

100% بله . در صورتی که شما بخواهید در جامعه ای مدرن زندگی کنید باید بدانید که تمامی خودرو ها باید از هوش مصنوعی استفاده کنند اما در صورتی که در یک اتوبان یک خودرو ساده باشد چه ؟ بیایید تصور کنیم 3 خودرو در یک ردیف در حال رانندگی هستند . خودروی اول که از همه جلوتر است با سرعت 100 کیلومتر در حال حرکت است .

ماشین دوم هم پشت آن با همان سرعت اما با اختلاف 20 متری در حال حرکت است و این دو خودرو از هوش مصنوعی استفاده می کنند اما خودروی سوم یک خودروی قدیمی 15 ساله پیش است و سرعتش 100 کیلومتر بوده و فاصله اش حدود 4 متر است سیستم هوش مصنوعی به چه صورت عمل خواهد کرد ؟

در این حالت وقتی سیستم هوش مصنوعی پالس به خودروی عقبی ارسال کند چیزی دریافت نمی کند برای همین مجبور است یا راهش را عوض کند و به لاین دیگری برود و یا با ترمز های کوتاه اما تعداد بالا سعی کند به راننده ماشین سوم بفهماند که باید فاصله اش را زیادتر کند در غیر این صورت احتمال تصادف وجود دارد و در صورتی که راننده بازهم متوجه نشد سیستم هوشمند راهش را عوض کرده و به لاین دیگری می رود تا از بروز تصادف جلوگیری کند .

اقتصادی بودن رانندگی هوشمند و مزایای آن !

این مسئله بسیار مهم است . بیایید تصور کنیم شما در حال استفاده از هوش مصنوعی در ماشینتان هستید و ماشین یک مسیر 20 دقیقه ای را که همیشه با سرعت طی می کردید با حدود 35 دقیقه زمانی طی کند . در این صورت در اصل در طولانی مدت چه اتفاقی می افتد ؟

بدون شک در طولانی مدت شما هزینه های تعویض قطعات به علت رانندگی بسیار بد و ناگهانی را پرداخت نمی کنید و یا حتی از بروز تصادفات و افت ارزش خودرو جلوگیری می شود و یا حتی می تواند شما را از خطرات بسیار زیاد آگاه کند و یا حتی ساده ترینش این است که وقتی هوا سرد است 20 دقیقه قبل از حضور شما در خودرو آن را گرم می کند و یا برعکس آن را سرد می کند تا نیازی به از بین رفت زمان و یا حتی مریضی های مختلف در شما نشود .

وقتی به هوش مصنوعی به درستی نگاه کنیم می بینیم که بسیار بسیار مهم است و شما می توانید در این سیستم به خوبی استفاده کنید تا زندگی راحت تری داشته باشید و واقعا این سیستم می تواند مزایای بسیار زیادی را داشته باشد .

رانندگی با هوش مصنوعی

آیا امکان دارد یک روزی هوش مصنوعی وارد رانندگی ایران شود ؟

احتمالا خیر . رانندگی به وسیله هوش مصنوعی نیاز زیادی به تکنولوژی های برتر و زیر ساخت های بسیار نوین دارد اما در کشور ما همچنان خودرو های بی کیفیت سالها پیش ساخته شده و ارائه می شود و برای همین برای اینکه بتوانیم در کشورمان از این سیستم به خوبی استفاده کنیم باید زیر ساخت های نوین را طرح ریزی کنیم که سالها زمان خواهد برد .

اما در صورتی که این اتفاق بی افتد کشور ما پتانسیل این را دارد که بهترین کشور در زمینه رانندگی با سیستم های هوشمند باشد و این مورد می تواند بسیار نقطه درخشنده در کشوره ما باشد .

شاید یک روز تسلا را از نزدیک دیدیم !

گواهیران
5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *