قالب وردپرس افزونه وردپرس

6 علت بد کار کردن موتور در حالت درجا و در حین حرکت چیست ؟

بد کار کردن موتور و یا ریپ زدن موتور , همه ما تجربه این رو داشته ایم که در حالت ایستاده و یا درجا و یا حتی در حین حرکت , موتور بسیار بد کار کند و دلیل آن را نمی دانستیم و فکر می کردیم ماشین در وضعیت بسیار بدی قرار گرفته و یا در کل خراب شده است .

حالا بیایید ببینیم که وقتی در این حالت قرار می گیریم داستان ماجرا چیست و چرا این اتفاق می افتد که ما در اینجا 6 دلیل اصلی این مشکل و علت های ریپ زدن خودرو و موتور رو با هم بررسی می کنیم .

پس با ما همراه باشید … .


پیشنهاد مقاله : هزینه گواهینامه رانندگی پایه 3 سال جدید چقدر شده است ؟

بد کار کردن موتور

بد کار کردن موتور چه علائمی دارد ؟

بد کار کردن خودرو علائمی دارد که در ادامه به آنها می پردازیم که علائم خرابی و یا ریپ زدن موتور عبارت است از :

 1. خرابی شمع موتور و یا وایر ها
 2. خرابی سوپاپ دود و یا سوخت ( گاز )
 3. عدم انتقال صحیح و کامل سوخت
 4. خرابی سنسور اکسیژن
 5. خرابی پیستون , شاتون و یاتاقان
 6. عدم وجود روغن کافی در کارتل موتور
بد کار کردن موتور

1 _ خرابی شمع موتور و یا وایر ها

یکی از مهم ترین علائم ریپ شدن موتور و یا بد کار کردن موتور در حالت ایستاده و یا در حین حرکت , خرابی شمع ها و یا وایر ها ( سیم های متصل به شمع ها ) می باشد .

اگر دقت کرده باشید اولین قطعه ای که مکانیک ها بسیار به آن در این مورد دقت می کنند شمع های موتور می باشد .

سپس به وایر ها دست زده و وایر ها را تست می کنند , در صورتی که وایر ها جرقه بزند یعنی وایر ها سالم است اما در غیر این صورت یعنی شمع های مشکل دارد .

در این صورت شمع ها را در آورده و تعویض می کنند زیرا در حین عمل انفجار و تولید نیرو و انرژی در موتور ماشین ها , شمع ها نقش اشتعال در سوخت را دارند که اگر نتوانند جرقه را از وایر بگیرند و به سوخت منتقل نکنند یعنی خراب هستند و باعث بد کار کردن موتور ماشین می شوند .

در این صورت است که باید تعویض گردند .

بد کار کردن موتور

2 _ خرابی سوپاپ دود و یا سوخت ( گاز )

مورد دوم یعنی خرابی در سوپاپ ها دیگر وارد فاز بسیار فنی می شود زیرا اگر سوپا نصفه باز شود و یا در حالت بسته بماند یعنی : یا فیلر بسیار نامناسب است و یا میل بادامک خراب شده است .

در این صورت اگر فیلر خراب باشد , سوپاپ کمی باز و کمی بسته می شود و این یعنی سوخت بسیار بسیار کمی وارد سیلندر های موتور می شود .

اگر دندانه بادامک ها خراب شود که بسیار نادر است , باید میل بادامک ها فورا تعویض شوند اما در موضوع این است که اگر سوپاپ ها خراب باشند چگونه می شود ؟

وقتی سوپاپ سوخت و یا هوا خراب است , یعنی زاویه کمتری باز می شود که در این صورت سوخت به مقدار بسیار کمتری از حد استاندارد وارد سیلندر می شود که در این صورت , نیروی کمتری تولید شده و موتور بسیار ضعیف کار می کند .

اگر سوپاپ دود خراب باشد , دود حاصل از سوختن بنزین دیگر بیرون از سیلندر نرفته و در سیلندر می ماند که در این حالت موتور خاموش می شود ولی بحث سر این است که موتور ریپ زده و موتور بد کار می کند .

پس علت بد کار کردن موتور در این وضعیت ای است که سوپاپ دود کامل باز نشده و دود به صورت کامل بیرون نمی رود و 20% آن در سیلندر باقی می ماند که در این صورت موتور بسیار بد و ضعیف کار می کند .

بد کار کردن موتور و ریپ زدن موتور

3 _ عدم انتقال صحیح و کامل سوخت

وقتی که می گوییم عدم انتقال صحیح سوخت به این معنی است که , سوخت به علت های زیر نمی تواند به صورت کامل در سیلندر پاشش شود :

 • خرابی پمپ بنزین
 • کثیفی پمپ بنرین
 • رسوب بسیار زیاد در شیلنگ بنزین
 • رسوب بسیار زیاد در مخزن پمپ بنزین
 • رسوب زیاد در انژکتور بنزین
 • و …

در این شرایط است که سوخت به صورت کامل وارد سیلندر نمی شود و تولید قدرت در این شرایط بسیار کم شده و موتور بسیار بد کار می کند و یا می توان گفت بعد از خرابی شمع ها مهم ترین دلیل برای بد کار کردن موتور ماشین است که پمپ بنزین آن مشکل دارد .

در این صورت پمپ بنزین تعویض شده و باید سیستم آن را بررسی کنند .

بد کار کردن موتور

4 _ خرابی سنسور اکسیژن

همانطور که از نام این قطعه پیداست وظیفه آن در بخش فراهم کردن اکسیژن و یا هوا می باشد .

در این حالت باید بدانید که اگر خرابی در این قطعه ایجاد شود , سبب عدم درگیری اکسیژن زیاد با سوخت شده و سبب می گردد که سوخت کیفیت کافی برای اشتعال را نداشته باشد .

پس باید حواستان باشد که این قطه نیز می تواند بسیار مهم باشد و اگر دیدید در حین رانندگی خودروی شما خاموش می شود شک نکنید ایراد از سنسور اکسیژن می باشد .

بد کار کردن موتور

5 _ خرابی پیستون , شاتون و یاتاقان

خرابی پیستون کابوس هر کسی است . اگر هرکدام از این موارد , پیستون و شاتون و یاتاقان خراب باشد , مکانیک باید کل سیستم را باز کرده و سپس بتواند موارد و قطعات گفته شده رو تعمیر نماید .

هزینه در این شرایط بسیار زیاد خواهد شد . اما بیایید ببینیم که اکر این قطعات خراب باشند چه مشکلی پیسش می آید ؟

بد کار کردن موتورپیستون اگر خراب باشد :

پیستون اگر خراب باشد یعنی دچار ترک خودرگی و شکستگی و یا خوردگی بیش از حد و یا رسوبات بسیار زیاد در کف آن باشد , به صورت استاندارد کار نکرده و باعث می شود که پیستون بسیار بسیار ضعیف عمل کند .

در این شرایط بد کار کردن موتور پدید می آید .

بد کار کردن موتور
شاتون اگر خراب باشد :

اگر قطعه شاتون خراب باشد , یعنی اینکه قطعه گژنپین در این قطعه خراب باشد .

یعنی اتصال این قطعه با پیستون دچار لقی باشد که در این صورت هنگامی که سوخت در مرحله تراکم و انفجار است , شاتون با زاویه دادن نادرست به پیستون موجب کج شده پیستون در مرحله انفجار و یا تولید قدرت شده که در این حالت پیستون قدرت را کامل منتقل نمی کند .

و در این حالت به دیوراره های سیلندر فشار وارد شده و سیلندر نیز خراب می شود .

بد کار کردن موتور


یاتاقان اگر خراب باشد :

اگر یاقان خراب باشد , اتصال به میل لنگ بسیار ضعیف می شود که در این صورت اتفاقی بسیار عجیبی می افتد و آن ایجاد تنش در می لنگ می باشد .

هنگامی که تنش در میل لنگ ایجاد شود سبب می شود تا یک لنگر می لنگ تاب بر داشته و پیستون را به صورت بسیار شدید به سر سیلندر نزدیک می کند در این صورت اگر شانس بیاورید , موتور در حد بد کار کردن بماند در غیر این صورت ( 90% ) مواقع , باید موارد زیر را تعویض نمایید :

 • میل لنگ
 • پیستون
 • شاتون
 • یاتاقان
 • سیلندر
 • سرسیلندر

البته اگر آسیب حاد نباشد باید به تراشکاری بروید .

بد کار کردن موتور

6 _ عدم وجود روغن کافی در کارتل موتور

از علت های بد کار کردن موتور و ایجاد سرو صدای زیاد , می تواند این باشد که موتور خودروی شما روغن کافی نداشته و با روغن بسیار کم در حال کار کردن است .

در این صورت اتفاقی که می افتد این است که عدم روغن کاری در سیلندر صورت گرفته و یا پیستون ها روانکاری نشده و موتور را به شدت ضعیف می کند زیرا گرما به خوبی منتقل نشده و باعث می شود تا موتور با سختی کار کند .

در این حالت است که کل قطعات موتور به مرور در خطر خرابی و تنش قرار می گیرد .

پیروز و موفق باشید .

گواهیران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *