قالب وردپرس افزونه وردپرس

شمع موتور چیست و چه کاربردی دارد ؟

شمع موتور , قطعه ای که بسیار بسیار مهم و نقش کلیدی در موتور خودرو را ایفا می کند .

در این مقاله سعی بر این شده است تا شمع خودرو را به صورت حرفه ای اما بسیار کوتاه و خلاصه به چالش کشیده و بررسی کنیم و همینطور بهترین شمع ماشین را در این مقاله معرفی و همچنین کاربرد آن در انواع موتور ها را بررسی کنیم .

پس با ما همراه باشید … .

پیشنهاد مقاله : دانلود کتاب آیین نامه رانندگی

شمع موتور

کاربرد شمع موتور چیست ؟

کابرد شمع موتور اشتعال و بهتر است بگوییم , ایجاد انفجار است .

همانطور که می دانید موتور ماشین وقتی شروع به کار می افتد که سوخت موجود در آن آتش گرفته و منفجر شود اما یعنی چه ؟ پس کار شمع چیست ؟

وقتی به خودرو بنزین می زنید و سپس استارت می زنید , سوخت به وسیله مکش و یا پمپ سوخت موجود در سیستم انقال سوخت در خودرو وارد موتور می شود .

در این هنگام پیستون با چرخش اولیه فلایویل که در اصل استارت آن را می چرخاند بالا آمده و سوخت تزریق شده را به شدت متراکم می کند , در این حالت شمع که در سرسیلندر قرار دارد و در بنزین متراکم شده کاملا غرق شده است , یک جرقه می زند .

این جرقه باعث می شود تا بنزین به شدت متراکم شده منفجر شده و پیستون را به سمت پایین سریعا هل دهد , که نتیجه آن می شود به حرکت در آمدن فلایویل و میل لنگ و در نتیجه موتور به کار می افتد .

پس شمع نقش ایجاد انفجار و اشتعال را در موتور دارد .

شمع موتور

سیستم برق رسانی به شمع ماشین چگونه است ؟

پیشتر ها سیستم برق رسانی به سر لاک شمع ها را وسیله ای به نام چکش برق انجام می داد . یعنی وقتی این چکش برق شروع به حرکت می کرد برق را به صورت 45 درجه ای و در 4 جهت به سر وایر ها رسانده و برق از وایر به شمع موتور منتقل می شد .

در این حالت برق به سر پلاتین رسیده و کار انجام می شد , اما الان اینگونه نیست و به وسیله مگنت اینکار تقسیم برق انجام می شود که نتیجه آن حذف دلکو و دیگر قطعات بوده و عمر بسیار زیادی هم دارد و شما را به اصطلاح دچار دردسر نمی کند .

شمع ماشین

انواع شمع خودرو چیست ؟

شمع های بسیار زیادی در بحث خودرو وجود دارد که یکی از مهمترین آنها بحث تفاوت میان پلاتین های این شمع ها با هم است .

برای مثال مهم ترین بحث در این خصوص است که شمع چند پلاتینه است ؟
شاید بار ها شنیده باشید که مکانیک می گوید : ” دو پلاتینه بهتر است ” .

اما این تعداد پلاتین چگونه در روند اشتعال تاثیر می گذارد ؟

تک و دو و چهار پلاتینه , مدل شمع های بازار خودرو می باشد .
وقتی سوخت متراکم می شود , در شمع تک پلاتینه فقط در یک جهت جرقه زده میشود و همین باعث می شود تا جبهه آتش در سوخت از یک طرف شروع شده و تمامی قسمت ها را در بر بگیرد .

در شمع 2 پلاتینه این جرقه در 2 ناحیه زده شده و باعث می شود خام سوزی کمتر و جبهه تولید آتش بسیار زیاد شود . در این حالت اتفاقی که می افتد این است که سرعت انفجار 2 برابر می شود .

و در شمع های 4 پلاتینه که در خودرو های بسیار قدرتمند مانند پورش و بی ام دبلیو و شیرون و ویرون استفاده می شود , سرعت اشتعال را 4 برابر کرده و خام سوزی را به صفر می رساند . هرچند که بسیار گرانتر است .

پیشنهاد مقاله : هزینه گواهینامه چقدر گران شده است ؟

شمع ماشین

بهترین شمع موتور چیست ؟

همانطور که اشاره شد , بهترین شمع برای خودرو شمع چهار پلاتینه است , هرچن که قیمت بسیار زیادی داشته و در بازار های عادی و معمولی نمی توان آنرا پیدا کرد .

شمع 2 پلاتینه از نظر هزینه بسیار مقرون به صرفه و بهتر از تک پلاتینه است .

از این جهت 2 پلاتینه بهترین انتخاب است .

شمع خودرو

در موتور های دیزلی هم شمع موتور به کار می رود ؟

موتور های دیزلی که خود سوخت نقش شمع را ایجاد می کند , شمع کاربردی ندارد .

شاید بپرسید یعنی چه که شمع نیاز نیست . بگذارید توضیح مختصری بدهیم و شما را با پیشنهاد مقاله به بررسی تخصصی این مقاله ببریم .

اما به صورت خلاصه باید بگوییم : در موتور های دیزلی , پیشتون بالا آمده و هوای داخل سیلندر را به شدت متراکم می کند ,در این حالت سوخت در هوای متراکم و داغ شده پاشش شده و به سرعت منفجر می شود . این پاشش به وسیله انژکتور صورت می گیرد و نیازی به سوپاپ سوخت نمی باشد .

پس در این موتور نیازی به این قطعه نیست .

” برو به صفحه بررسی کامل موتور های دیزل “

شمع خودرو

در موتور های برقی شمع وجود دارد ؟

اصولا شمع در موتور هایی قرار می گیرد که سیلندر و سوختی داشته باشد حتی موتور های دیزلی که نیازی به شمع جرقه زن ندارند , شمع گرمکن دارند اما در موتور های برقی و هیبریدی که نه سیلندری هست و نه سوختی , خیر نیازی به شمع نیست .

شمع ها در این موتور هیچ نقشی نداشته و اصلا وجود ندارند .

شمع موتور

در موتور های احتراق خارجی شمع وجود دارد ؟

سازکار موتور های احتراق خارجی به این گونه است که شما وقتی مباحث فنی را در این موضوع بررسی می کنید , عملکرد موتور های دیزلی را بسیار شبیه به این موتور های می دانید اما یکی نیستند .

موتور های احتراق خارجی به موتور های جت های جنگنده و هواپیما ها مربوط بوده و سازکار آن بسیار متفاوت است .

در ” موتور های احتراق خارجی “ در ابتدا هوای آزاد به موتور رفته و به وسیله یک کمپرسور بسیار سریع , هوای خنک به شدت داغ می شود .

در این هنگام سوخت به سرعت در هوای داغ و متراکم شده پاشش شده و باعث انفجار می شود .

پس شمع موتور نیز در این موتور های بی اثر بوده و استفاده نمی شود .

شمع موتور

اگر در شمع موتور خراب شود چه اتفاقی می افتد ؟

در صورتی که شمع در موتور ماشین خراب شود و برق رسانی نکند , اگر تمامی شمع ها کار نکنند موتور راه نمی افتد و سوخت در سیلندر ها پر می شود بی آنکه منفجر شود .

اما اگر یک شمع ماشین خراب شود موتور بسیار ضعیف کار کرده و باعث خام سوزی و مصرف بیشتر سوخت می شود .

پس بسیار مراقب شمع ها باشید .

شمع موتور

اگر شمع ماشین بشکند چه می شود و عمر آنها چقدر است ؟

اگر شمع موتور بشکند , پلاتین های آن در سیلندر ریخته و باعث تراشیدگی در سیلندر و یا خرابی در پیستون می شود . در این حالت موتور پرش های سنگینی داشته و حتی بر روی کمک فنر ها هم تاثیر می گذارد ( شاید فکر کنید امکان و ربط ندارد اما می تواند حتی در عمر منیفولد اگزوز هم تاثیر داشته باشد ) .

در این حالت باید علاوه بر شمع ها , قطعات موتور مانند پیستون و سیلندر ها نیز تعویض گردند .

عمر شمع ها حدودا 1 سال است حال آنکه با طرز استفاده می تواند 3 سال و یا 5 ماه عمر داشته باشد . در هر صورت عمر استاندارد شمع ها حدودا 1 سال می باشد .

پیروز و موفق باشید .

گواهیران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *