قالب وردپرس افزونه وردپرس

ماشین پرنده ( چگونه می توان یک خودرو پرنده ساخت – 2024 ) !

ماشین پرنده , آیا می توانیم واقعا یک خودروی پرنده بسازیم که درست مانند یک هواپیما و یا یک هلی کوپتر عمل کند ؟ شاید برای شمایی که خلاق هستید این مقاله که با بیان بسیار ساده در رسانه گواهیران نوشته شده مفید باشد اما یادتان باشد در این مقاله شما نکات بسیار کلیدی را به دور از پیچیدگی های کلامی می آموزید .

این مقاله توسط مهندس عسگری ( مهندس مکانیک خودرو ) نوشته شده است و این را بدانید در صورتی که شما در فکر ساخت این ماشین هستید و در صورتی که واقعا این ماشین را در ایران بسیازید جزو اولین نفر ها در ایران هستید .

آنهم در کشوری که این روز ها خلاقیت مرده و اکثریت مهندسین دچار روزمرگی های کاری شده اند , در صورتی که شما نفر اول در هر زمینه ای باشید بدون شک شما مرجع خواهید بود . پس تا انتها با ما همراه باشید … .

مقاله غیر مرتبط : دانلود نمونه سوالات آیین نامه رانندگی !

ماشین پرنده

ماشین پرنده ؟ آیا می توانیم آن را بسازیم ؟

خودروی پرنده ! آیا می توانیم آن را بسازیم ؟ یبایید در ابتدا یک نکته به شما بگویم . آیا انسان یک روزی می توانست فکر کند تا عمق 2000 متری زیر آب خواهد رفت بدون خفگی ؟ آیا فکر می کرد می تواند بر سطح مریخ بنشیند ؟

اصلا ساده تر بیایید فکر کنید . آیا انسان یک روزی اصلا فکرش را هم می کرد که هر وقت بخواهد آب سرد و هر وقت بخواهد آب گرم داشته باشد ؟ و یا با یک سیستم کوچک بتواند دوستش را در آن سر دنیا به صورت همزمان ببیند و …

بله ماشین پرنده را می توان ساخت پس در صورتی که می خواهید در ایران جزو اولین نفرات باشید در این مقاله تا انتها با ما همراه باشید … .

پرواز باید در جهت عمودی باشد و یا افقی ؟

سوال بسیار مهمیست . دیگر بیایید کمی تکنیکال صحبت کنیم . وقتی شما می خواهید این خودروی پرنده را بسازید به چه جهتی فکر می کنید ؟ دوست دارید این وسیله عمود پرواز باشد و یا در دو جهت x و y پرواز کند ؟

خب بدون شک مورد دوم درست است . اگر بخواهید بسیار ساده فکر کنید باید به این نتیجه برسید که شما می توانید یک موتور ساده 125 سی سی را بالای سقف یک شاسی که خودتان درست کردید وصل کنید و یک پره به آخر میل لنگ موتور وصل کنید تا وقتی دور موتور بالا می رود پره باعث شود شما نیروی معکوس هوایی ایجاد کنید و از زمین بلند شوید .

خب فکر جالبیست اما وقتی از روی زمین بلند شد باید چکار کنیم تا به طرفین حرکت کند ؟ به شما پیشنهاد می کنم کمی عمیق تر فکر کنید .

شاید بگویید از وزن خود برای تغییر جهت استفاده می کنیم . البته درست است شاید خنده دار باشد اما تا حدودی درست است اما سوالی در اینجا مطرح می شود . در صورتی که استاتیک وزنی شما درجه بیشتری وارد کند چه ؟ درصورتی که این ماشین پرنده در جریانات هوایی و فشار هوایی معکوس بی افتد چه ؟ آیا وزن شما می تواند آن را کنترل کند ؟

خیر . پس باید از کنترلر ها استفاده کرد که در ادامه برای شما توضیح داده ایم … .

ماشین پرنده

آیا می توانیم ماشین های خانگی را از زمین بلند کنیم ؟

بله . البته به این معنی نیست که شما از پراید برای این کار استفاده کنید حتی صرف اقتصادی هم ندارد اما در این جا به شما می گویم چطور می توانید این کار را انجام دهید .

ماکت ها . شاید فهمیدید چه می خواهم بگویم . شما باید از ماکت استفاده کنید در ابعاد بسیار کمتر از ماشین پرنده بزرگی که در ذهنتان است و باید محاسبات مهمی را انجام دهید . برای مثال : باید حتما یادتان باشد باشد که وزن اولیه ماکت و وزن نهایی را یاد داشت کنید . نقطه قرار گیری استاتیکی موتور و پره ها و حتی طول پره ها و دور سرعت آن را بنویسید .

باید انرژی که به این ( دینام – آرمیچر ) داده می شود را محاسبه کنید و در نهایت وقتی ماشین شما از روی زمین بلند شد و پرواز کرد و به درستی تمامی زوایارا پیمایش کرد آنوقت است که می توانید اولین خودروی پرنده خود را بسازید .

شما می توانید از شاسی ها استفاده کنید و تا حد زیادی از هزینه های خود بکاهید . نیاز نیست امکانات رفاهی در ماشین قرار دهید تا وقتی که واقعا تست های آن مثبت شد و موفق شدید . و بعد از آنکه در محیطی بسیار باز آن را تست کردید و موفق شدید بدون شک وقت معرفی اختراع شما رسیده است …

آیا باید حتما از جت استفاده کرد ؟

وقتی ماشین پرنده شما از روی زمین برخواست و حرکت عموی با موفقیت انجام شد وقت آن رسیده است که به سمت جلو حرکت کنیم . اما برای اینکار باید چکار کنیم ؟ از جت استفاده کنیم که ارزان ترین جت کوچک آزمایشگاهی حدودا 25.000 دلار است ؟

و یا باید از یک موتور دیگر اما اینبار به صورت افقی در آخر و یا در جلوی ماشینمان درست مانند هواپیما های ملخی قدیمی استفاده کنیم ؟ اصلا آیا دیگر می توانیم نام این وسیله را خودروی پرنده بگذاریم ؟ بعید است !

در هر صورت باید فکری برای حرکت افقی آن کرد اما چه فکری ؟ بله درست متوجه شدید باید از همان موتوری که به صورت عمودی بالای سر ما درست روی شاسی نشته است استفاده کنیم اما چطوری ؟ …

با کج کردن موتور به وسیله کنترلر که در پایینتر به خوبی آن را توضیح داده ایم . اما آیا سیلندر وقتی زاویه غیر 90 درجه به خود می گیرد درست کار می کند ؟ خیر بدون شک خیر … احتراق درست صورت نمی گیرد و بودن شک این اتفاق باعث خاموش شدن ماشین در هوا شده و سقوط سرانجام کار شما خواهد بود …

اما همیشه راهی هست . شک نکنید .

مقاله قبلی : چطور سپر یک ماشین باید طراحی شود ؟

برای ساخت ماشین پرنده آیا می توان از RPM میل لنگ استفاده کرد ؟

بله . بسیاری از دوستانی که سعی دارند خودروی پرنده خود را با یک موتور پراید و یا یک موتور 250 سی سی موتور سیکلت بسازند دقیقا همین کار را می کنند . هزینه بسیار پایین تری دارد اما آیا به نظر شما این کافیست ؟

حرکت افقی که سخت ترین زاویه حرکتیست چه می شود ؟ فقط حرکت عمودی کافی بود ؟ این را که هر مکانیکی هم می توانست درست کند پس سختی کار چه شد آیا از آن فرار کردید ؟

بله . با اتصال به میل لنگ می توان بر روی توان پیستونها حساب باز کرد اما نه برای همیشه … فقط برای شاید کمتر از 2 دقیقه . نیروی زمین و مغناطیس قوی آن را محسابه نکردید … !

ماشین پرنده

هزینه ساخت یک ماشین پرنده ساده چقدر است ؟

البته الان که می نویسم درست در سال 2023 هستیم و شاید شما سالها بعد این را بخوانید پس با قیمت دلار برای شما می نویسم که در هر سالی آن را بتوانید به درستی مقایسه کنید …

هزینه خرید یک انجین 250 سی سی هوا خنک چیزی در حدود : 1.000 دلار
هزینه خرید شاسی و آهن آلات و جوش کاری ها حدود : 1.000 دلار
هزینه خرید و یا درست کردن پره های منعطف چیزی در حدود : 1.000 دلار
موارد غیر : 500 دلار

البته در بخش شاسی شما می توانید تا 500 دلار هم خرج کنید . شاید کمی زیاد تر از حد تصورتان شد و یا شاید ارزانتر . تمامی این ها به شما بستگی دارد .

آیا می توانیم به آن یک کنترلر هوایی دهیم ؟

بله . کنترلر هوایی که یک سیستم هیدرولیک است به شما کمک می کند تا بتوانید این وقتی حرکت عموی شما صورت گرفت , با ثابت نگه داشتن موتور و با حرکت زاویه ای گیرباکس بتوانید پره را با دور بیشتر زاویه دهید بدون آن که موتور زاویه ای داشته باشد .

حتی موتور در مرکز ثقل ثابت می ماند و بدون شک هیچ فشار زاویه ای به سیلندر و پیستون ها نمی آید و حتی خاموش هم نمی شوند پس نتیجه می گیریم کنترل هوایی هیدرولیک بسیار بسیار برای اینکار نیاز است اما باید به محاسبان بند قبل حدودا 8.000 دلار هم برای این کنترلر و 5.000 دلار برای این گیر باکس حداقل اصافه کنید .

البته نکات بسیاری هست که نمی توان در این مقاله آن را بیان کرد و باید حتما تحقیقات بسیار دقیقی داشته باشید در کل در این مقاله سعی داشتیم به زبان بسیار بسیار ساده شما مهندسین عزیز ایران بزرگ را با این ایده آشنا کنیم .

ماشین پرنده آرزو نیست فقط باید ابتدا بر روی ماکت تمامی تست های خود را انجام دهید . به امید پیروزی برای شما عزیزان .

govahiran
4.7/5 - (4 امتیاز)

2 دیدگاه

  1. سلام حاجی کی اینقدر پول داره ایده پرواز در سرمون خشک شد

  2. غلامرضا لهراسبی

    سلام، اینقدر پول زیاد نیست برای یک ماشین پرواز، اما کمک میخواد به تنهایی نمیشه درست کرد. منظورم از کمک هم هزینه هم نیروی انسانی فنی هست. اگر چند نفر با هم باشند و همه فنی تخصص یک کاری، چرا نمیشه؟! خیلی خوب هم میشه و جواب میده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *