قالب وردپرس افزونه وردپرس

ماشین گازسوز – معایب و مزایای آن چیست ؟ ( مهم )

ماشین گازسوز شاید به این صورت به نظر برسد که یکی از به صرفه ترین انتخاب ها برای خرید باشد اما بیایید در این مقاله از گواهیران بررسی کنیم که آیا واقعا ماشین های گاز سوز می توانند بهترین انتخاب و یا بهتر است بگوییم بهترین انتخاب اقتصادی در ایران باشد و یا خیر ؟

پس در صورتی که می خواهید یک ماشین گاز سوز خریداری کنید این مقاله به شما معایب و مزایای استفاده از این ماشین را به خوبی توضیح می دهد و در نهایت شما هستید که می توانید یکی از این موارد را انتخاب کنید .

پیشنهاد مقاله : سوالات آیین نامه 1403

ماشین گازسوز

ماشین گاز سوز آیا بهترین انتخاب است ؟

در این سال های که هزینه بنزین گران شده و همینطور هزینه خرید خودرو و یا شاید حتی رفت و آمد با ماشین بسیار زیاد شده است و شاید حتی شما بخواهید در اسنپ کار کنید شاید به این فکر کرده باشید که بهترین انتخاب می تواند ماشین گازی به جای ماشین بنزینی باشد البته در این حالت شما می توانید از دو سوخت استفاده کنید اما بیایید ببینیم که واقعا استفاده از این نوع سوخت کار درستی است و یا خیر ؟

بسیار خب در این بخش به بررسی این موارد می پردازیم پس در صورتی که می خواهید ماشین گازسوز خریداری کنید باید بدانید معایب و مزایای دقیق آن چیست که در این بخش به بررسی آن می پردازیم . بیایید از معایب شروع کنیم و سپس به مزایای استفاده از آن در ماشین بپردازیم که به شرح زیر است : ( معایب ) :

 • خرابی های متعدد موتور
 • اتمام زود
 • نداشتن قدرت زیاد
 • خطر بسیار زیاد
 • گرفتن فضا
 • نیاز به چک حتی ماهانه
 • وزن

در این حالت شاید مورد اول کمی مهمتر باشد یعنی خرابی متعدد موتور و این یعنی شاید شما بخواهید به دلیل ارزانی این سوخت از آن استفاده کنید اما بیایید ببینیم دقیقا چه بلایی سر موتور می آید البته در طولانی مدت که شامل موارد زیر می شود

 • خرابی پیستون و خشک شدن آن
 • خرابی سیلندر و خشک شدن آن به دلیل احتراق گاز
 • خرابی رینگ پیستون
 • ایجاد تنش و لرزش در سیلندر داخلی
 • ایجاد تنش و لرزش در یاتاقان و تاثیر مستقیم بر روی میل لنگ موتور
 • بهم خوردن تایمینگ موتور
 • خرابی گیربکس به دلیل کیک و یا ضربه زدن های زیاد برای جبران قدرت تولیدی

دیدید این مواردی است که بعد از استفاده زیاد از ماشین های گازسوز برای موتور اتفاق می افتد . مورد دوم اتمام زود است و این یعنی یک مخزن کامل سوخت گازی می تواند خیلی زود تمام شود و این یعنی در صورتی که بخواهید یک مسیر طولانی را بروید بدون شک می تواند باعث شود شما چندین بار مخزن سوخت گازی را پر کنید و این شاید از شما زمان و هزینه زیادی دریافت کند .

حالت سوم نداشتن قدرت زیاد است و این یعنی در صورتی که شما بخواهید قدرت زیادی تولید کنید باید حتما انفجار داخلی موتور شما بیشتر باشد و با گاز این کار کمی ضعیف تر از بنزین اتفاق می افتد و این یعنی در صورتی که بخواهید قدرت بیشتری داشته باشید تحت هیچ شرایطی استفاده از ماشین گازسوز انتخاب درستی برای شما نیست و این یعنی حتی در صورتی که در راه هایی که سر بالایی دارد می خواهید حرکت کنید باید حتما از سوخت بنزینی استفاده کنید زیرا سوخت گازی قدرت بسیار کمی را به شما خواهد داد .

مورد چهارم خطر بسیار زیاد است و این یعنی بدون شک شما بار ها دیده اید که یک ماشین در جایگاه سوخت گیری گازی می ترکد و منفجر می شود و یا در حین حرکت دچار آتش سوزی و خروج گاز می شود و این اگر خطر نیست پس دقیقا به آن چه چیزی می توان گفت ؟ بدون شک استفاده از این نوع موتور نیاز به ریسک پذیری زیادی دارد و سوال اینجاست آیا این ریسک برای شما قابل جبران است ؟ آیا این ریسک را می پذیرید ؟ البته در تعداد بسیار کمی این اتفاق افتاده است اما اگر نفر بعدی شما باشید چطور ؟ …

مورد پنجم گرفتن زیاد فضای صندوق عقب است و در صورتی که بخواهید از مخزن گازی استفاده کنید بیشتر از نیمی از صندوق عقب ماشین شما کاملا اشغال می شود و شما نمی توانید از صندوق به خوبی استفاده کنید و این یعنی بخشی از فضای مورد نیاز خودروی شما گرفته می شود . آیا این مورد برای شما مورد مهمی نیست و می توانید با آن کنار بیایید ؟

مورد ششم نیاز به چک ماهانه ماشین دارید و این یعنی در صورتی که بخوانید ماشین خود را از حالت ریسکی خارج کنید باید حتما به صورت ماهانه مخزن را چک کنید و در این صورت است که می توانید با خیال راحت رانندگی کنید اما باید همیشه به فکر این باشید که نکند خطری ایجاد شود …

مورد هفتم وزن ماشین می باشد در این حالت شما وقتی مخزن را پر می کنید و باک ماشین هم پر باشد و سرنشین هم سوار ماشین شود کمک های عقب ماشین به سرعت خراب می شوند و شما باید در مدت زمان بسیار کوتاه نسبت به تعویض کمک های ماشین خود اقدام کنید …

تمامی این معایب را بررسی کردیم حالا بیایید به مزایای آن بپردازیم …

پیشنهاد مقاله قبلی : بهترین خودروی شهری برای ایران چیست ؟

ماشین گازسوز

مزایای ماشین گازسوز چیست ؟

همانطور که در بخش بالاتر دیدید معایب این نوع سوخت برای ماشین بسیار زیاد است اما آیا مزایای آن نسبت به معایب برتری دارد و یا خیر ؟ بیایید به مزایا هم نگاهی بی اندازیم که به صورت زیر است :

 • قیمت کمتر سوخت
 • خروجی تمیز تر
 • دو نوع سوخت

این 3 مورد از مزایای ماشین گازسوز بود اما بیایید ببینیم تعاریف آن چیست ؟ در مورد اول قیمت برای مصرف این سوخت در ماشین بسیار کم تر از بنزین است و این یعنی در صورتی که در ماه قرار باشد 1 میلیون تومان هزینه سوخت بنزین کنید در این حالت شاید به 300 هزار تومان برسد و این یعنی برای شما 50 تا 70 درصد در هزینه سوخت صرفه جویی شده است و پول بیشتری در جیب شما می ماند .

مورد دوم خروجی تمیز تر و این یعنی در صورتی که از این سوخت استفاده کنید محیط زیست و هوا را کمتر از ماشین های دیگر کثیف می کنید که البته درصد آن در تهران بسیار ناچیز است .

مورد سوم و مورد آخر این است که برای یک سفر طولانی می توانید روی دو نوع سوخت حساب کنید و این یعنی در صورتی که باک و مخزن را پر کنید به راحتی می توانید بدون توقف مسیر بسیار زیادی را طی کنید و این شاید مورد جالبی در حین رانندگی باشد .

ماشین گازسوز

نتیجه گیری نهایی !

دوستان ماشین گازسوز شاید در مرحله اول خوب باشد اما به قدری معایب آن زیاد است که مزایای مهم آن هم نادیده گرفته می شود و این یعنی در طولانی مدت می توانید ببینید که چه بلایی سر ماشین و موتور خواهد آمد پس شاید بهتر است با دقت بیشتری ماشین خود را انتخاب کنید .

امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد .

گواهیران
5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *