قالب وردپرس افزونه وردپرس

روغن گیربکس در صورتی که تمام شود ( فاجعه بزرگ ) !

روغن گیربکس چیست ؟ و اصلا در صورتی که این روغن تمام شود چه فاجعه ای برای ماشین رخ می دهد ؟ آیا ماشین های مسابقه ای و یا معمولی و یا نظامی و … در این زمینه متفاوت هستند ؟ اصلا چگونه می توانیم بفهمیم که این مایع بی کیفیت شده است ؟

در این مقاله به زبان بسیار ساده و تقریبا فنی می خواهیم موارد و سوالات مهمی که همیشه پرسیده اید را به خوبی پاسخ داده و برای شما مانند همیشه بررسی های مفیدی در این زمینه انجام می دهیم … .

اما قبل از اینکه به ادامه مقاله بروید در صورتی که می خواهید از هزینه گواهینامه رانندگی جدید مطلع شوید بر روی عبارت داخل پرانتز کلیک کنید ( هزینه گواهینامه رانندگی جدید برای پایه 3 چقدر شده است ؟ ) و به پر بازدید ترین مقاله سایت گواهیران مراجعه کنید .

خب برویم به سراغ بررسی ! …

روغن گیربکس

روغن گیربکس چیست ؟

این مایع همانطور که می دانید برای گیربکس به کار می رود و برای این است که دنده ها و قطعات داخل گیربکس وقتی با یکدیگر در حال تماس سریع هستند دچار شکستگی و یا خوردگی نشوند .

برای همین هم هست که شما باید از این مایع حتما استفاده کنید اما این مایع دارای ویژگی های خاصی هم هست که در ادامه با هم آن را بررسی می کنیم اما به یاد داشته باشید که این مایع درست عین روغن موتور و روغن ترمز بسیار حیاتی هست و در صورتی که این مایع در گیربکس شما تمام شده باشد باید حتما یک گیربکس جدید خریداری کنید .

بیایید به بررسی تمامی موارد با هم بپردازیم … .

ویژگی های روغن گیربکس در چیست ؟

ویژگی های عمومی که باید یک روغن برای استفاده در گیربکس ماشین داشته باشد به شرح زیر است :

  • باید حتما از روغن با لزجت متوسط استفاده شود نه زیاد آبکی و نه زیاد سفت و غلیظ
  • باید این روغن دارای خاصیت بالای جذب حرارت باشد و در حرارت بالا رقیق نشود
  • باید دارای پایداری طولانی مدت باشد و در مدت زمان کوتاه از بین نرود و خاصیتش را از دست ندهد

این بود از بررسی ویژگی های عمومی برای این مایع بسیار مهم در ماشین حالا بیایید به سوال اصلی شما پاسخ بدهیم …

روغن گیربکس

در صورت تمام شدن این روغن چه اتفاقی می افتد ؟

بدترین اتفاقی که می تواند برای هر راننده ای بی افتد تمام شدن روغن گیربکس است و این یعنی در صورتی که ماشین شما دارای یک روغن بی کیفیت باشد شما می توانید آن را کمی زود و یا حتی دیر تر تعویض کنید اما نمی توانید بدون آن حتی یک کیلومتر هم حرکت کنید .

اما قبل از این که به فاجعه تمام شدن آن بپردازیم بیایید علائمی را که وقتی روغن تمام می شود به ما نشان می دهد را باهم بررسی کنیم :

  • سخت جا رفتن دنده
  • صدای بسیار زیاد از گیربکس
  • خرابی و احساس شکسته شدن دنده ها
  • جا نرفتن دنده ها ( یک دلیل مرتبط )

اما اگر تمام شود رسما مرگ کیربکس ماشینتان را به چشم می بینید . صدای بسیار زیاد از گیربکس و صدای شکستن تمامی قطعات گیربکس و حتی حرکت نکردن خودرو و …

به شدت هزینه های زیادی را باید بپردازید و یادتان نرود در صورتی که به این مشکل برخوردید نیازی نیست یک گیربکس کامل بخرید فقط کافیست قطعات خراب شده را تعویض کنید پس حتما با یک مکانیک بسیار ماهر باید آشنا باشد تا برای شما به خوبی این موارد را اصلاح کند .

خصوصیات روغن برای ماشین های مسابقه !

ببینید روغن گیربکس به کار رفته برای ماشین های مسابقه ای باید در پایینترین حالت لزجت باشد و کمی آبکی تر باشد در غیر این صورت تعویض دنده ها به سختی صورت گرفته و ممکن است که یک ماشین مسابقه ای وقی بخواهد دنده را تعویض کند به سرعت تمامی دنده ها بشکنند .

باید به خاطر داشته باشید سرعت بسیار زیاد و تعویض مداوم و سریع دنده ها در این خودرو نیازمند روغن بسیار رقیق تر از ماشین های معمولی و یا آفرودی می باشد .

بیایید با هم به بررسی مورد مهم دیگر بپردازیم … .

روغن گیربکس

خصوصیات روغن برای ماشین های نظامی !

برای ماشین های نظامی به دلیل اینکه قطعات گیربکس به شدت بزرگ تر هستند نسبت به ماشین های معمولی و یا مسابقه ای باید از روغن هایی استفاده شود که بتواند قدرت زیاد را هندل کند و در اینجا اصلا سرعت مد نظر نیست .

برای این که بتوانید بدون مشکل با این خودرو ها رانندگی کنید باید از روغن های بسیار سفت تر استفاده کنید زیرا حرارت به وجود آمده در گیربکس این ماشین ها بسیار زیاد است و جالب است بدانید که دنده های موجود در این قطعه به قدری بزرگ هستند که در صورتی که از روغن های آبکی تر استفاده کنید می تواند باعث شکست دنده ها شود .

خصوصیات روغن برای ماشین های معمولی !

برای ماشین های معمول با سرعت و شتاب و قدرت متوسط نیازی نیست از روغن های رقیق مسابقه ای و یا روغن گیربکس سنگین ماشین های نظامی و یا آفرود استفاده کنید .

شما باید از روغن های معمولی اما با کیفیتی استفاده کنید که بتواند تمامی موارد منفی را جبران کند .

آیا می توانیم روغن موتور ماشین را به جای گیربکس استفاده کنیم ؟

مشخصا بدترین کاری که می تواند کرد دقیقا این است که از روغن موتور به جای این مایع استفاده کنید در این صورت شما با دست خودتان گیربکستان را نابود کرده اید و هیچ شانسی برای خراب نشدن گیربکستان ندارید .

اما شاید بپرسید دلیل چیست ؟ روغن موتور باید کمی رقیق باشد زیرا در غیر این صورت می تواند باعث خرابی بسیار زیاد در پیستون ها و شاتون ها شود و در صورتی که از این مایع در گیربکس استفاده شود به دلیل رقیق بودن بسیار زیاد این مایع گیربکس خراب شد و تمامی دنده ها از بین می روند .

اما سوال پرسیده می شود در صورتی که در شرایطی باشیم که گیربکس روغن نداشته باشد و فقط یک لیتر روغن موتور در ماشین اضافه داشته باشیم چطور ؟ آن موقع باید باز هم از این روغن استفاده نکنیم ؟

در صورتی که در این شرایط هستید می توانید از این روغن استفاده کنید اما به سرعت وقتی به یک مکانیکی رسیدید باید حتما روغن را تخلیه کرده و از روغن مناسب تری استفاده کنید در غیر این صورت موارد بالاتر رخ خواهد داد .

چگونه تشخیص دهیم که روغن بی کیفیت شده است ؟

همانطور که در بالاتر به آن اشاره شد وقتی گیربکس به صدا بی افتد و صدای خر خر و یا صدای چیلیک چیلیک بدهد این یعنی کار تمام است و دیگر حتی تعویض روغن هم به داد شما نخواهد رسید اما در صورتی که دنده های گیربکس شما به درستی جا نمی رود شک نکنید وقت تعویض روغن رسیده است .

اما باید بدانید در صورتی که شما ماه ها و یا سالهاست این روغن را تعویض نکرده اید حتما همین امروز برای جلوگیری از به وجود آمدن هزینه های زیاد این کار را انجام دهید .

گواهیران .

govahiran
4/5 - (6 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *