قالب وردپرس افزونه وردپرس

ساخت جنگنده به زبان ساده ولی فنی !

ساخت جنگنده , موضوعی بسیار مهم برای عاشقانه جت های جنگنده و یا دیوانگان پرواز , می باشد .

ابتداء بگذارید بریم به سراغ اینکه اصلا جنگنده دقیقا چیست و بین تمامی خلبان ها به چه نامی آن را می شناسند و اصلا قوانین آن چیست و باید در حین فلایت یا پرواز از چه اصولی فرمانبرداری کنند .

جنگنده مدلی از هواپیما با سرعت ما فوق صوت و بسیار زیاد است که طول و عرض آن نسبت به هواپیماهای باربری و مسافر بری بسیار کوچک تر است که این اندازه صرفا برای مانور بسیار قدرتمند و سریع این مدل هواپیما می باشد .

برای عبور از موانع دشمن باید هواپیمایی به کار برده شود که به راحتی قابل هدف گیری نباشد و بتواند اهداف بسیار زیادی را با یک فلایت نابود کند .

در اصل ساخت جنگنده صرفا برای حمله و هجوم نیست و گاها برای قدرت نمایی و تهدیدات در زمینه های وسیع مورد استفاده قرار می گیرند .

بیایید ببینیم می توانیم خودمان به صورت کوچک یک هواپیمای جنگنده بسازیم ؟

ساخت جنگنده

آیا می توانیم خودمان یک جنگنده بسازیم ؟

حالا که انقدر علاقمند به جنگنده هستیم باید بدانیم که در ابتدا باید چگونه آن را بسازیم چو بر فرض یک خلبان جنگنده باید بتواند در ابتدا کلیت اجزا را بشناسد و یا حداقل بداند که یک جت چگونه کار می کند و سپس وارد بحث آموزش شود .

بله شما هم می توانید به راحتی یک جنگنده مامت بسازید که در ادامه با زبان بسیار ساده به شما خواهیم گفت که اصلا ساخت جنگنده به چه صورت است و یا یک جنگنده چگونه کار می کند .

ساخت جنگنده

برای ساخت جنگنده ماکت چقدر هزینه باید کرد ؟

بگذارید اول ببینیم که شما برای ساخت یک جنگنده چقدر سرمایه دارید .

مسلما وقتی اسم جنگنده را می آوریم یاد موتور هایی می افتیم که از انتهای آن آتش به بیرون می آید و باعث حرکت جنگنده می شود اما شما برای امتحان هم می توانید یک ملخ برای پیش ران به هواپیمای خود ببندید .

اما اگر می خواهید ماکت شما بسیار شبیه به یک جت جنگنده باشد باید موتور احتراق خارجی و یا برون سوز بسیار کوچکی را خریداری کرده و سپس به وسیله زبان برنامه نویسی پایتون و یا هوش مصنوعی به آن دستورات شرایط پرواز را بدهید .

سخت است نه ؟ پس بیایید با ملخ و یا پروانه ( پره ) شروع کنیم .

ابتدا باید شما جنس هواپیمای خود را بسیار سبک انتخاب کنید پس یا باید از فایبر گلاس باشد و یا از کربن , اما باز به دلیل گرانی کربن می رویم به سراغ فایبر .

باید ابتدا شکلی را درست کنید که نسبت به هوا مقاومت بسیار کمی داشته باشد ( آیرودینامیک بالای داشته باشد ) . اما یعنی چه ؟

بیایید 206 را با کامیون مقایسه کنیم .
جلوی 206 تیز اما کامیون پهن و بزرگ است به نظر شما کدامیک هوارا بهتر شکافت می دهد و پیش می رود ؟ 100% 206 .

پس باید در ساخت شکل جت خود این مورد رو رعایت کنید .

ساخت جنگنده

چند پروانه باید استفاده کنیم ؟

بستگی به ساخت بدنه و فرم آن دارد اگر بخواهید در دماغه قرار دهید باید یک پروانه داشته باشید اما در غیر این صورت باید حتما در باله های خود پروانه را قرار دهید .

پس بهتر است به فرم جت خود دقت کنید اما معمولا بهترین نوع یک پروانه تک پروانه ای است . زیرا هم کنترل و هم مصرف انرژی آن بسیار به صرفه است .

ساخت جنگنده

ساخت جنگنده + مراحل مورد نیاز

پس فهمیدیم برای ساخت یک جنگنده حرفه ای باید موارد زیر را به خوبی رعایت و در انتخاب آن دقت کنید اما بیایید ببینیم چه چیز هایی لازم است ؟ پ

 • جنس بدنه
 • طراحی دقیق
 • محاسبه وزن کل ماکت
 • تامین انرژی
 • برق رسانی
 • کنترلینگ با کیت کنترل
 • برد فرمانبرداری
 • سرعت نهایی نسبت به جنس بدنه
 • پروانه
 • چرخ فرود
 • ترمز
ساخت جنگنده

جت جنگنده چگونه حرکت می کند ؟‌

بیایید یک مثالی بزنیم :

موشک کاغذی خود را در آب بگذاریم و سعی کنیم حرکت کند , پس یا باید فوت کنید و یا یک آرمیچر به آن ببندید درسته ؟

کار آرمیچر در آب چیست ؟ مسلما آب را به پشت خود فرستاده و فضای خالی ایجاد می کند و این باعث می شود جسم یا قایق حرکت کند .

جت نیز همینطور است . باید از پروانه و یا یک موتور احتراق خارجی بسیار قوی در آن استفاده شود تا بتواند حرکت کند .

البته نوع پروانه و یا موتور جت بستگی به شاسی و مقاومت بدنه نیز دارد .

ساخت جنگنده

هواپیمای جنگنده چگونه به صورت عمودی پرواز می کند ؟

تا حالا دیده اید که هلی کوپتر ها به صورت عمودی پرواز می کنند ؟

اما در جنگنده ها نیز این تکنولوژی در حال استفاده است که به آن ها جت های عمود پرواز نیز می گویند .

به طور بسیار خلاصه اگر بخواهیم بگوییم باید خدمتتان عرض کنیم درست مثل جت ( موتور احتراق خارجی ) و همان آرمیچر قایق , عمود پرواز ها هم از همین تکنولوژی استفاده می کنند .

که البته باید درست در نقطه مرکزی ثقل وسیله قرار بگیرد که محاسبات استاتیک آن را در این مقاله توضیح نخواهیم داد و برای درک محاسبات استاتیک و دینامیک باید با حداقل های این بحث آشنا باشید اما باید این را بدانید که اگر می خواهید ساخت جنگنده را به صورت حرفه ای دنبال کنید , باید محاسبات استاتیک و دینامیک و ایرودینامیک را بلد باشید .

آن موقع است که شما به یک مهندس تمام عیار تبدیل شده اید البته این را به یاد داشته باشید که باید درسی به نام مقاومت مصالح را نیز به خوبی آموخته باشید .

ساخت جنگنده

جنس مورد استفاده در ساخت بدنه جنگنده چیست ؟

اگر از ماکت بخواهید صحبت کنید که بهترین جنس بدنه کربن و یا فایبر است اما اکثر جنگنده ها از جنس ( تیتانیوم ) ساخته می شود که هم قدرت مانور و تحمل نیروی گریز و درجه دهی را دارد و هم مقاوت مصالح بسیار بالایی برای حمل سلاح دارد .

تیتانیوم بهترین جنس برای ساخت هواپیماست .

ساخت جنگنده

انواع جنگنده های مطرح دنیا چیست ؟ ( 2 مورد )

جنگنده های بسیار زیادی وجود دارد که روسیه و آمریکا ساخته است اما بیایید با هم بهترین جنگنده های ساخته شده را بررسی کنیم ( خلاصه ) …

جنگنده F-14

جنگنده F-14 که بسیار در ایران معروف است را می توانیم به عنوان بهترین جنگنده زمان خود بنامیم که دارای مشخصات زیر بوده است ( هنوز در نیروی هوایی ایران نیز مورد استفاده قرار می گیرد )

 • مورد استفاده در هدف گیری های هوا به هوا
 • مورد استفاده در اهداف هوا به زمین در حالت شیرجه
 • مانور فوق العاده بالا
 • رادارگریز نیست
 • سرعت مافوق صوت
 • دارای ایجکت گازی و سیلندری
ساخت جنگنده

جنگنده F-35

جنگنده لاک هید و یا F-35 جنگنده است عمود پرواز و به عنوان بهترین جنگنده در جهان شناخته شده است که نیروی هوایی آمریکا آن را ساخته است و شامل مشخصات زیر است :

 • مورد استفاده در هدف گیری های هوا به هوا
 • مورد استفاده در هدف گیری های هوا به زمین
 • مانور فوق العاده بالا
 • رادارگریز است
 • سرعت مافوق صوت
 • دارای ایجکت گازی و سیلندری
ساخت جنگنده

هزینه گواهینامه آن چقدر هزینه دارد ؟

اگر شما بخواهید وارد ارتش نیروی هوایی شوید که هزینه ای ندارید , اما اگر بخواهید در ایران آموزش خلبانی ببینید حدودا هزینه گواهینامه آن 250.000.000 تومان می شود .

اما اگر بخواهید در آمریکا آن را بیاموزید حدودا : 60.000 دلار هزینه خواهد داشت .

در این مقاله شما از ساخت جنگنده تا انواع آن را آموختید .

پیروز و موفق باشید .

ساخت جنگنده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *