قالب وردپرس افزونه وردپرس

گم شدن گواهینامه – اگر گواهینامه را گم کنیم باید چه کار کنیم ؟

گم شدن گواهینامه و مدارک رانندگی از جمله اتفاق هایی است که ممکن است برای هرکسی رخ دهد . در این مقاله می خواهیم به شما کار هایی را که بعد از گم شدن مدرک رانندگی خود بکنید را توضیح بدهیم .

سوال اینجاست که چطور می توانیم گواهینامه جدید خود را درخواست کنیم یا اینکه چقدر زمان می برد تا گواهینامه جدید ما صادر شود . ما به همه ی سوالات شما در این مقاله پاسخ می دهیم .

پیشنهاد مقاله : نمونه سوالات آیین نامه !

گم شدن گواهینامه

در صورت گم شدن گواهینامه باید چه کار کنیم ؟

مدارک لازم برای گرفتن گواهینامه المثنی

در صورت گم شدن گواهینامه ، فرد متقاضی باید مدارکی از جمله اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی ، آدرس دقیق محل سکونت ، کد پستی ده رقمی و عکس 4*3 را هنگام مراجعه به دفاتر صدور گواهینامه المثنی همراه داشته باشد .

بهتر است پس از مفقودی گواهینامه خود تا زمانی که درخواست خود را ثبت نکرده‌ اید و فیش پستی ندارید رانندگی نکنید . همچنین بهتر است در این حالت در اولین فرصت مفقود شدن گواهینامه خود را به پلیس اعلام کنید تا در صورت ثبت تخلفی با گواهینامه شما ، فرد خاطی مورد تعقیب و پیگیری قرار بگیرد . اگر گواهینامه شما به همراه مدارک دیگری به سرقت رفته باشد ، می‌ توانید با مراجعه به کلانتری این سرقت را اعلام کنید تا در صورت پیدا شدن سارق ، مدارک شما به شما برگردد .

اگر گواهینامه شما مفقود شده است ، ممکن است فردی گواهینامه را پیدا کرده و به پست تحویل داده باشد . در این حالت بهتر است ابتدا به سامانه پست‌ یاب شرکت پست مراجعه کنید و از بخش پیدا شده‌ ها با وارد کردن اطلاعاتی مانند نوع مدرک گم شده ، نام و نام خانوادگی ، نام پدر و کد ملی استعلام پیدا شدن مفقودی بگیرید .

گم شدن گواهینامه المثنی

شرایط گرفتن گواهینامه المثنی برای بار دوم اندکی سخت تر است . طبق آیین‌ نامه‌ های جدید راهنمایی و رانندگی ، شرط گرفتن گواهینامه المثنی دوم ، گذشتن حداقل یک سال از تاریخ صدور کارت المثنی قبلی است . البته اگر حتی کمتر از یک سال از صدور گواهینامه المثنی شما می‌ گذرد و آن را گم کرده‌ اید ، همانند قبل به دفاتر پلیس +10 مراجعه و همان مراحل را طی کنید . زیرا اعلام مفقودی گواهینامه راه را بر سوء استفاده‌ های احتمالی می‌ بندد . همچنین شما می‌ توانید مطمئن باشید که بعد از طی شدن زمان لازم ، گواهینامه جدید شما بلافاصله به دست شما می‌ رسد .

پیشنهاد مقاله قبلی سایت : پیگیری گواهینامه !

گم شدن گواهینامه

چگونه از وضعیت پرونده خود برای صدور گواهینامه باخبر شویم ؟

وقتی شما از گم شدن گواهینامه خود مطمئن شدید و راهکار های لازم جهت پیدا شدن آن مثل استعلام مفقودی از طریق پست را دنبال کردید ، در خواست گواهینامه جدید خود یا همان المثنی را با مدارک لازم که در بالا به شما توضیح داده شد را می دهید .

در این وضعیت پرونده جدیدی برای شما باز می شود حال اینکه چگونه از وضعیت این پرونده با خبر شوید را در ادامه برای شما توضیح می دهیم .

برای پیگیری گواهینامه با کد ملی ، شما می‌ توانید از روش‌ های مختلفی استفاده کنید . برخی از این روش‌ ها عبارتند از :

 • استعلام از طریق سایت شرکت ملی پست ایران با وارد کردن کد ملی خود .
 • استعلام از طریق سایت ناجا ترکینگ با انتخاب نوع سند گواهینامه و وارد کردن شماره کارت ملی و اعداد کنترلی .
 • استعلام از طریق سایت قبضینو با وارد کردن کد ملی و شماره موبایل خود .
 • استعلام از طریق سامانه پیامکی با ارسال کد ملی خود به شماره 300049000000 .
 • همچنین می‌ توانید به صورت حضوری یا تلفنی با دفاتر شرکت پست یا پلیس راهنمایی و رانندگی تماس بگیرید و از وضعیت پرونده خود بپرسید .

در مقاله قبلی سایت به طور کامل پیگیری گواهینامه را برای شما شرح دادیم . پیگیری وضعیت پرونده گواهینامه المثنی نیز دقیقا به شکل گواهینامه صادر شده اولیه می باشد . پس شما با استفاده از راهکار های بالا می توانید از وضعیت پرونده یا همان صدور گواهینامه المثنی خود با خبر شوید .

برای اطلاعات بیشتر به مقاله پیگیری گواهینامه ما رجوع کنید .

چقدر زمان می برد تا گواهینامه جدید صادر شود ؟

اینکه چقدر زمان می برد گواهینامه جدید صادر شود بستگی دارد به اینکه آیا گواهینامه شما گم شده است یا اینکه تاریخ گواهینامه شما به اتمام رسیده است .

برای تمدید گواهینامه بعد از ده سال ، لازم است مدارک لازم را به کارشناسان پلیس +10 ارائه دهید . پس از ارسال درخواست ، فرایند معاینه چشم و تست رانندگی انجام می‌ شود . اگر کلیه مراحل را به خوبی پشت سر بگذارید ، از زمان ارائه درخواست و ارسال مدارک به پلیس +10 ، بین 1 هفته تا 10 روز زمان می‌ برد تا گواهینامه جدید صادر شود .

در این مدت می‌ توانید از رسید استفاده کنید . بعد از طی این مراحل زمان زیادی طول نمی‌کشد که گواهینامه جدید شما به محل آدرسی که به عنوان محل سکونت به پلیس +10 دادید ، پست می‌ شود . به طور معمول چیزی بین 3 تا 10 روز زمان می‎برد تا مامور اداره پست ، گواهینامه را به محل آدرس شما تحویل دهد . رسیدن گواهینامه بین 10 الی 30 روز زمان می‌ برد .

برای اطلاعات بیشتر درباره قوانین و مقررات رانندگی به سایت گواهیران ، سایت مرجع رانندگی مراجعه کنید و از آخرین اخبار و مقررات رانندگی آگاه شوید .

گم شدن گواهینامه

درخواست اینترنتی گواهینامه المثنی

برای درخواست غیر حضوری و اینترنتی گواهینامه المثنی ، شما می‌ توانید از سامانه‌ های مختلفی که برای این منظور طراحی شده‌ اند ، استفاده کنید . برخی از این سامانه‌ ها عبارتند از :

 • سامانه پیگیری گواهینامه رانندگی که با وارد کردن کد ملی و شماره موبایل خود ، می‌ توانید وضعیت گواهینامه خود را مشاهده کنید و در صورت نیاز ، درخواست گواهینامه المثنی را ثبت کنید .
 • سایت ناجا ترکینگ که با انتخاب نوع سند گواهینامه و وارد کردن شماره کارت ملی و اعداد کنترلی ، می‌ توانید از وضعیت گواهینامه خود اطلاع پیدا کنید و در صورت لزوم ، درخواست گواهینامه المثنی را ارسال کنید .
 • سایت قبضینو که با وارد کردن کد ملی و شماره موبایل خود ، می‌ توانید از وضعیت گواهینامه خود باخبر شوید و در صورت تمایل ، درخواست گواهینامه المثنی را ثبت کنید .
 • سایت شرکت ملی پست ایران که با وارد کردن کد ملی خود ، می‌ توانید از وضعیت گواهینامه خود اطلاع یابید و در صورت نیاز ، درخواست گواهینامه المثنی را انجام دهید .
 • سایت مرکز میانی عام که با ثبت نام اینترنتی ، می‌ توانید درخواست گواهی امضا الکترونیکی را برای کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی ارسال کنید .

برای درخواست حضوری گواهینامه المثنی، شما باید مراحل زیر را طی کنید :

1. ابتدا باید مدارک لازم را به کارشناسان پلیس +10 ارائه دهید . این مدارک عبارتند از :

 • اصل و کپی کارت ملی و شناسنامه
 • شش قطعه عکس 3*4 تمام رخ با زمینه روشن و لباس تیره
 • کد پستی و آدرس دقیق محل سکونت
 • سپس باید معاینه چشم و تست رانندگی را با موفقیت پشت سر بگذارید .
 • در نهایت ، باید گواهینامه خود را از طریق سامانه‌ های مذکور پیگیری و دریافت کنید .

2. سپس باید معاینه چشم و تست رانندگی را با موفقیت پشت سر بگذارید .

3. در نهایت ، باید گواهینامه خود را از طریق سامانه‌ های مذکور پیگیری و دریافت کنید .

سوالات متداول درباره گم شدن گواهینامه

1- اقدامات بعد از گم شدن گواهینامه چیست؟

ثبت مفقودی گواهینامه از طریق اینترنت و آگهی این امر در روزنامه همچنین مراجعه به پلیس +10 و درخواست صدور گواهینامه المثنی به علت مفقودی از جمله اقدامات پس از گم شدن و مفقودی گواهینامه هستند که جزئیات و توضیحات آن در متن مقاله ارائه شده است .

2- آدرس سایت ثبت مفقودی و جستجوی گواهینامه گم شده چیست ؟

سامانه پست یافته به آدرس postyafteh.post.ir سایت ثبت مفقودی و جستجوی گواهینامه گم شده می باشد که جزئیات و توضیحات آن در متن مقاله ارائه شده است .

3- نحوه صدور گواهینامه المثنی چگونه است؟

نحوه صدور گواهینامه المثنی با مراجعه حضوری به پلیس +10 و ارائه مدارک و پرداخت هزینه های لازم می باشد که جزئیات و توضیحات آن در متن مقاله ارائه شده است .

در این مقاله به صورت کامل و جامع در باره مفقودی گواهینامه ، گم شدن گواهینامه و راه های پیگیری آن و همچنین گرفتن دوباره المثنی آن توضیح دادیم . امیدوارم این مقاله براتون مفید بوده باشد .

گواهیران
امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *