قالب وردپرس افزونه وردپرس

دزدیدن موتور ( 8 راه اصلی جلوگیری از این فاجعه ) !

دزدیدن موتور شاید یکی از عجیب ترین استرس هاییست که هر موتور سواری دارد و شاید باورتان نشود که بیشترین سرقت گزارش شده برای موتور سیکلت بوده و همینطور راحت ترین موتور سیکلتی که دزدیده می شود موتور های 125 سی سی معمولی بوده و در صورتی که دزد خیلی حرفه ای تر باشد راه های دیگری برای دزدیدن وسایل جدید تر طراحی کرده و شاید کنترل این وضعیت خیلی سخت باشد .

در این مقاله از گواهیران به بررسی روش های جلوگیری از دزدیده شدن موتور سیکلت می پردازیم پس در صورتی که موتور دارید و یا دوست دارید موتور خریداری کنید این مقاله برای شما نوشته شده است پس پیشنهاد می کنم تا انتها این مقاله با ما همراه باشید .

پیشنهاد مقاله قبلی سایت : درآمد مکانیک موتور سیکلت در کشور فرانسه ماهانه چقدر است ؟

دزدیدن موتور

روش های عجیب دزدیدن موتور سیکلت چیست ؟

در این بخش در ابتدا به بررسی راه های دزدیدن موتور سیکلت می پردازیم که بسیار پیش آمده در دوربین ها و یا حتی فیلم ها دیده ایم و وقتی راه های دزدیدن موتور را فهمیدیم باید به بررسی راه های جلوگیری از آن بپردازیم پس با ما همراه باشید .

بیایید تصور کنید یک کار واجب دارید و یا اصلا از سرکارتان به خانه آمده اید و می خواهید موتورتان را خاموش کرده و به خانه و یا محل کارتان بروید و موتورتان را در خیابان و یا پیاده رو خاموش کرده و می روید اما در این مرحله که شما دیگر در کنار موتورتان نیستید چه اتفاقاتی می افتد ؟

دزد به موتور شما نزدیک شده و شرایط را می سنجد که آیا کسی هست و یا نه و سپس اقدام به بررسی موتور شما می کند . آیا چرخ های موتور شما قفل دارد ؟ آیا موتور شما ساده است ؟ آیا قفل فرمان دارد ؟ حتی به موتورتان یک لگد هم میزند تا ببیند اصلا موتور شما دزدگیر دارد ؟ موتور شما را حل می دهد تا ببیند به جایی وصل هست و یا خیر و در صورتی که تمامی این موارد در موتور شما دیده نشد به راحتی اقدام به دزدیدن موتور شما می کند اما روش ها به چه صورت است ؟

اولین و رایج ترین روش این است که موتور شما را از روی جک در می آورد و به راحتی و بسیار عادی موتور شما را با خود می برد و یا در حالتی حتی یک وانت با پلاک پوشیده می آید و موتور شما را دو الی 3 نفر بر می دارند و روی وانت می گذارند البته این برای مواردی هست که موتور شما به جایی وصل نیست اما کلی قفل دارد برای همین این روش خیلی بین دزدان مرسوم تر است و در صورتی که در جای شلوغی باشد اصولا دزدی صورت نمی گید مگر آنکه دزد ناشی باشد .

دزدیدن موتور


یکی دیگر از روش ها استفاده از سیستم برقی موتور شماست که به سرعت برق را با اتصال پشت سوییچ راه اندازی کرده و استارت می زند البته باید در این حالت دزد واقعا فنی کار باشد در غیر این صورت به راحتی می تواند با این اشتباه گیر بی افتد . خب روش های عجیبی را دیدیم اما شاید بدترین روشی که باورتان نشود این است وقتی در حال رانندگی در کوچه و یا خیابان هستید و یا پشت چراغ ایستاده اید و راه خلوت است 2 الی 3 نفر می آیند تا موتور را به زور از شما بگیرند و یا بدتر این است که یک نفر از قصد به شما برخورد می کند با ماشین و یا حتی پیاده و با شما دعوا می کند و در همین حین دوستان آن فرد می آیند و روی موتور شما می نشینند و می روند .

دوستان خیلی حواستان به این مورد باشد متاسفانه در این شرایط موتور سواران یادشان می رود که اصلا سوییچ را بر دارند و موتور روشن می ماند و اتفاقات بسیار بدی می افتد . اما بیایید به بررسی راه های جلوگیری از دزدیدن موتور بپردازیم که واقعا برای هر موتور سواری دانستن این موارد بسیار بسیار واجب است … !

دزدیدن موتور

روش های جلوگیری از دزدیده شدن موتور !

همانطور که در بالاتر خواندید روش های دزدیده شدن موتور را با هم بررسی کردیم . اصولا دزدان در این بازار گرانقیمت به دزدیدن موتورسیکلت ها روی آورده اند و در صورتی که حواستان نباشد بدون شک همه چیز را می بازید و شاید برای شما خاطره بسیار بدی ساخته شود و یا حتی شاید موتور شما کل زندگی شما باشد و زندگی شما را دچار مشکل کنند . در هر صورت اینها یک مشت افراد بی شرافت هستند که بویی از انسانیت نبرده اند .

بسیار خب بیایید ببینیم راه های جلوگیری از دزدیده شده موتور چیست ( در زیر به 6 مورد بسیار مهم اشاره می کنیم ) :

  1. استفاده از سوییچ مخفی
  2. استفاده از قفل چرخ های عقب و جلو
  3. استفاده از دزدگیر
  4. استفاده از قفل فرمان
  5. استفاده از قفل کابلی
  6. استفاده از درپوش سوییچ
  7. استفاده از قفل دنده
  8. استفاده از قفل ترمز

شاید بگویید این موارد بسیار زیاد هستند چه کسی حوصله دارد و بیاید تمامی این موارد را چک کند ؟ دوستان یک سوالی از شما دارم . اگر موتورتان دزدیده شود چند ساعت و یا چند روز باید اعصابتان خراب شود و به دنبال دزد بگردید ؟ آیا اصلا بعد از چند روز دیگر اثری از موتور شما باقی می ماند ؟ خیر . دزدها تمامی قطعات موتور شما را باز کرده و خرد می کنند و می فروشند و درآمد کسب می کنند .

دزدیدن موتور


بسیار عجیب است که بعضا دوستان موتور سوار حاظر نیستند فقط 5 دقیقه برای اطمینان خاطر خود قفل روی موتور بزنند . بسیار خب بیایید این 6 مورد را بررسی کنیم .

مورد اول که شاید هر موتور سازی بلد نباشد ایجاد سوییچ مخفی است . در این حالت موتور سازی که با باطری موتور آشنا باشد می آید و بین مسیر سیم کشی موتور به سر سوییچ یک شاسی می گذارد که با کشیدن و یا فشار دادن آن ارتباط برقی قطع و یا وصل می شود . در صورتی که سوییچ هم داشته باشید و این شاسی را بزنید موتور شما کار روشن نمی شود و دزد وقت این را ندارد بیاید و سیستم برقی شما را چک کند اصلا خنده دار هم هست .

مورد دوم استفاده از قفل دیسکی و یا رینگی برای دو چرخ هست و این مورد می تواند دزد را فراری داده و یا به سختی درگیر کند در این حالت دوستان موتور شما را گردباد هم نمی تواند تکان دهد و این مورد باعث می شود تا چرخ های موتور و یا دیسک آن به قفل گیر کند و حرکت نکند …

مورد سوم که یکی از مهم ترین موارد برای جلوگیری از دزدیده شدن موتور است دوستان عزیزم درست دزدگیر موتور شماست . وقتی دزد ببیند قفل زدید و یک لگد هم بزند و ببیند دزدگیر دارید کاملا بیخیال موتور شما می شود البته در مواردی دیده ایم که با یک ضربه محکم پتک قفل رینگ و یا دیسک را می شکنند اما این کار به سرعت اتفاق نمی افتد حتی اگر دزد خبره باشد در این حالت صدای موتور شما بلند شده و شما یا عابرین متوجه دزدیدن موتور می شوند .

خب یک دزد این ریسک را هرگز نمی پذیرد و از محل متواری می شود . اما بیایید ببینیم روش چهارم چیست ؟ در این روش شما می توانید فرمانتان را قفل کنید که اصولا تمامی موتور ها قفل زاویه ای فرمان را دارند . شما باید چک کنید و اگر موتور شما این قفل را نداشت حتما تهیه کنید . در این حالت فرمان موتور زاویه گرفته و می توانید با سوییچ موتور آن را قفل کنید و یا با کلید خودش . در این حالت دزد اگر بیاید و قفل های دو چرختان را بشکند و بیایید دزدگیر شما را هم قطع کند ( خیلی فیلمی شد ) حالا به سدی به نام قفل فرمان بر می خورد .

دزدیدن موتور


دوستان در این حالت 100% دیگر شما رسیده اید و موتورتان را نجات می دهید . در روش پنجم که بهترین روش است قفل کابلی است که شما می توانید چرخ موتورتان را به درخت و یا میله و یا هر چیز دیگری ببندید و در این شرایط دزد کاملا موتور شما را رها می کند و اصلا دیگر سمت موتور شما هم نمی آید . این یکی از بهترین روش های جلوگیری از دزدیده شدن موتور است اما باز هم سوال پیش می آید … آیا دزد نمی تواند قفل این قفل کابلی را بشکند ؟ بدون شک می تواند و خیلی هم راحت است پس برای همین باید از قفل سر فلزی استفاده کنید نه پلاستیکی . باز هم سوال پیش می آید که آیا دزد نمی تواند قفل آن را با شاه کلید باز کند ؟ چرا می تواند اما …

اگر تمامی موارد بالا را بر روی موتور گذاشته باشید دزد دیگر فرصتی برای تلف کردن وقت ندارد و باید بدانید اصولا دزد ها سمت موتور هایی می روند که در آن ها اثری از این موارد نیست چون در این صورت دزدیدن این موتور ها راحت تر می شود .

مورد ششم استفاده از درپوش سوییچ است که در این حالت یک لایه روی سوییچ می آید و با کلید شما هم فقط باز می شود در این حالت دزد نمی تواند دیگر این لایه را باز کند و به سراغ سوییچی برود که شما از قبل مورد اول را بر روی آن ست کرده اید …

مورد هفتم واقعا عالیست . در این حالت شما موتور را به دنده یک وارد می کنید و سپس قفل را بر روی دنده می زنید و سنگینی موتور شما بر روی دنده می افتد و دوستان دیگر دزد نمی تواند موتور شما را حتی هل دهد . و می رسیم به مورد آخر قفل ترمز .

در این حالت قفلی بر روی دسته موتور شما بر روی فرمان زده شده که می آید و ترمز موتور را بر روی حالت فعال و درگیر قرار می دهد و دزد دیگر هرگز نمی تواند موتور شما را بدزدد . دوستان خرید تمامی این قفل ها شاید به 1 میلیون تومان هم نرسد اما از موتور چند صد میلیونی شما به خوبی مراقبت می کند و از همه مهم تر این است که بستن تمامی این موارد 5 دقیقه هم طول نمی کشد اما خیال شما به کل راحت است و اصلا می توانید موتور خودتان را رها کنید و به مسافرت های طولانی مدت هم بروید . جالب شد نه ؟

پیشنهاد مقاله : دانلود نمونه سوالات آیین نامه رانندگی !

دزدیدن موتور

سخن نهایی !

دوستان عزیزم بدون شک دزدیدن موتور هایی که به این صورت قفل دارند اصلا کار ساده ای نیست و اصلا دزد با دیدن 4 مورد اولیه سمت موتور شما هم نمی آید و برای دزدی به سراغ موتور دیگر می رود .

شاید 5 دقیقه زمان شما گرفته شود اما خیال شما در کل همیشه راحت است . بسیار خب امیدوارم این مقاله از گواهیران برای شما مفید بوده باشد . با نظراتتان می توانید با دیگر کاربران در بخش نظرات همین صفحه کمی پایینتر در ارتباط باشید .

گواهیران
5/5 - (4 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *