قالب وردپرس افزونه وردپرس

معاینه فنی ماشین چقدر مهم و تاثیر گذار است ؟!

معاینه فنی چقدر می تواند مهم باشد ؟ در این مقاله در مورد معاینه فنی و مراحل آن برای ماشین ها صحبت می کنیم و بررسی می کنیم که آیا در تمامی کشور های دنیا این بررسی ها روی ماشین ها انجام می شود و یا خیر و چقدر این موضوع اهمیت دارد ؟

در ادامه به بررسی موارد و نکات مهم در این باره می پردازیم . همچنین قبل از ورود به این بحث می توانید برای یادگیری قوانین رانندگی و آیین نامه رانندگی وارد صفحه نمونه سوالات آیین نامه شوید و قوانین معاینات فنی در این باره را مطالعه بفرمایید . بسیار خب بیایید به اصل ماجرا بپردازیم .

معاینه فنی

معاینه فنی ماشین و موتور ؟

اصولا در ایران در صورتی که معاینه فنی برای ماشین خود نداشته باشید ممکن است جریمه شوید در این حالت باید هزینه های زیادی را برای این مورد بپردازید اما چرا این بررسی فنی باید بر روی ماشین انجام شود ؟ بیایید تصور کنیم این واحد وجود خارجی نداشت چه اتفاقی می افتاد ؟ بدون شک رانندگان موارد بسیار مهمی مانند آلاینده ها و یا بررسی چراغ ها و خیلی از موارد فنی را بررسی نمی کردند .

به همین جهت امکان داشت تا ماشین هایی را ببینیم که فرضا دود بسیار زیادی تولید می کنند که ناشی از روغن سوزی موتور ماشین است و یا شاید برای رانندگان ماشین ها مواردی مانند سیستم تعلیق اهمیتی نداشت و شاید در یک پیچ و یا در یک دست انداز سیستم تعلیق اثر منفی گذاشته و حتی موجب تصادف شود و یا سیستم هایی مانند بررسی شاسی ها و از همه مهم تر لاستیک ها …

بیایید تصور کنیم در یک روز برفی یک راننده که اصلا این بررسی فنی برایش مهم نبوده در خیابان یخ زده درست پشت سر شما در حال رانندگی است و ناگهان شما ترمز می کنید و به این علت که این راننده این بررسی فنی را جدی نگرفته با لاستیک صاف و بی کیفیت ماشینش ترمز می کند و با شما تصادف می کند . چه می شود ؟ ضرر پشت ضرر .

در ایران معاینات فنی ماشین ها به قدری مهم هستند که اگر این موارد را جدی نگیرید بدون شک موجب دردسر برای شما و دیگران می شود حالا بیایید ببینیم آیا در کشور های دیگر این موارد انجام می شود و یا خیر ؟

پیشنهاد مقاله : درآمد نصب برچسب شیشه دودی برای ماشین ها چقدر است ؟

معاینه فنی در کشور های آسیایی !

اصولا در کشور های آسیایی به اندازه کشور های اروپایی این مورد مهم نیست البته نه در همه کشور ها بیایید تصور کنید در کشوری مانند چین که جمعیت بسیار زیادی دارد رانندگان که تعداد آن ها در روز به 300 میلیون ماشین میرسد معاینات فنی ماشین را جدی نگرفته باشند و ماشینشان دود زیادی تولید کند چه می شود ؟ بدون شک کل کره زمین به دردسر هایی مانند گرم شدن هوا می افتد البته خود این کشور هم دیگر جای زندگی نخواهد بود .

پس می بینید ؟ این بررسی های فنی در این حد می توانند مهم باشند اما در کل در کشورهای آسیایی کیفیت این بررسی های فنی بسیار پایین است . برای مثال کشور هایی مانند هند و پاکستان و کره شمالی و فیلیپین و تایلند و دیگر کشور ها مانند ترکیه و ارمنستان و آذربایجان و حتی روسیه این مورد به آن شکل که باید مهم نیست و هزینه های جریمه زیادی ندارند برای همین رانندگان آنطور که باید به این موارد اهمیتی نمی دهند .

البته ایران در این زمینه بسیار جالب عمل می کند برای مثال در صورتی که شما معاینات فنی را برای ماشین نگرفته باشید وقتی در خیابان تردد کنید هر دوربینی شما را می تواند جریمه روزانه کند برای همین به نفع شماست که این معاینه را انجام دهید در غیر این صورت به قدری جریمه می شوید که یک روز می بینید اگر تمامی موارد ماشینتان را درست کرده بودید خیلی به نفع شما بودن تا اینکه این مورد را جدی نگیرید اما در کشور های دیگر به این شکل نیست برای مثال در کشور روسیه در صورتی که این بررسی فنی را برای ماشینتان انجام نداده باشید بدون شک دچار دردسر نمی شوید و حتی شاید جریمه هم نشوید .

البته در زمانی که پلیس ببیند برای مثال ماشین شما دود زیادی تولید می کند شما را برای این مورد نگه می دارد و ماشین شما هم جریمه زیادی می شود اما در کل شاید بهترین کشور ها در آسیا در این زمینه ایران و چین و ژاپن و کره جنوبی و امارات باشد و مابقی کشور ها این موارد را زیاد جدی نمی گیرند .

معاینه فنی

معاینات فنی در کشور های اروپایی !

در کشور های اروپایی اما بازی خیلی فرق می کند . برای مثال شاید سخت گیر ترین کشور های این قاره در این زمینه آلمان و بلژیک و ایتالیا و انگلستان است و این یعنی در صورتی که شما بررسی های فنی را برای ماشین انجام نداده باشید برای شما اخطار صادر می شود و در صورتی که برای شما 3 اخطار صادر شود و همچنان در خیابان ها تردد کنید بدون شک هم هزینه های بسیار زیادی را باید برای جریمه رانندگی بپردازید و هم ماشین شما توقیف می شود و بدتر از همه این است که ممکن است گواهینامه رانندگی شما هم توقیف شود .

در کشور آلمان هزینه جریمه نداشتن معاینه فنی مبلغی در حدود 2000 یورو می باشد و این مبلغ به قدری زیاد است که اگر شما جریمه شوید باید حقوق یک ماه کارتان را برای این جریمه بدهید پس تمامی رانندگان هر سال برای گرفتن کارت سلامت ماشینشان باید اقدام کنند . و یا کشوری مانند بلژیک برای این بررسی فنی هزینه جریمه ای معادل با 2500 یورو در نظر گرفته است .

و یا حتی کشوری مانند انگلستان هزینه جریمه ای معادل 1000 پوند در نظر گرفته است دوستان این مبالغ واقعا زیاد است و در صورتی که فردی این موارد را جدی نگیرد دچار دردسر ها و ضرر های مالی زیادی می شود . حالا بیایید ببینیم این موارد در کشور های آمریکایی به چه صورت است ؟

معاینه فنی در کشور های آمریکایی !

در کشور های آمریکایی شاید بهتر است بگوییم قاره آمریکا تنها دو کشور شدیدا به این مورد اهمیت می دهند یکی آمریکا و دیگری کاناداست . در کشور آمریکا این موضوع به قدری مهم است که حتی ممکن است دادگاهی شوید و باید هزینه های بسیار زیادی را بپردازید و یا در کشور کانادا به قدری هزینه جریمه رانندگی برای این مورد بالاست که دوست ندارید این مورد را تجربه کنید .

برای مثال در کشور آمریکا در صورتی که تا این حد جریمه شوید باید هزینه ای معادل 1000 دلار و در صورتی که در کانادا جریمه شوید باید هزینه ای معادل 2000 دلار بپردازید برای همین این یک موضوع بسیار جدی است که در صورتی که در این کشور ها زندگی می کنید باید به آن توجه کنید .

حالا بیایید ببینیم آیا برای ماشین های صفر این بررسی فنی نیاز است و یا خیر ؟

معاینه فنی

بررسی های فنی برای ماشین های صفر نیاز است ؟

اصولا از 3 تا 5 سال برای ماشین های صفر نیازی به معاینات فنی ندارید در صورتی که بخواهید ماشین خود را از نظر فنی چک و بررسی کنید می توانید از سال 5 این کار را انجام دهید اما در کشور های دیگر روند به این صورت نیست و شما باید موارد دیگری را انجام دهید .

اصولا در صورتی که در کشور های اروپایی زندگی می کنید می دانید که اگر ماشین شما صفر باشد در سال اول نیازی به بررسی های فنی نیست اما بررسی های فنی بر روی ماشین شما از سال دوم آغاز می شود و در صورتی که این معاینات را انجام ندهید برای شما اخطاریه ارسال می شود .

در کشور های آمریکایی اما باز هم این قانون فرق می کند و شما باید هر سال برای معاینه فنی در مراکز بررسی ماشین حضور داشته باشید در این صورت حتی اگر ماشین شما صفر هم باشد باید هر ساله برای این بررسی فنی حضور پیدا کنید .

بسیار خب امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد . گواهیران .

گواهیران
5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *