قالب وردپرس افزونه وردپرس

باد لاستیک خودرو چقدر مهم است ؟ ( جدی بگیرید ) !

باد لاستیک ماشین چقدر اهمیت دارد ؟ در این مقاله از سایت گواهیران به دور از پیچیدگی های زیاد می خواهیم به بررسی اهمیت درجه باد تایر ماشین بپردازیم پس در صورتی که می خواهید بدانید این مورد چقدر بر روی ماشین شما می تواند تاثیر داشته باشد این مقاله را از دست ندهید .

قبل از آنکه به ادامه مقاله بپردازیم می توانید با دانلود سوالات آیین نامه رانندگی قوانین رانندگی و موارد فنی در این بخش را به خوبی بیاموزید . بسیار خب بیایید ببینیم اهمیت کم باد بودن و یا باد زیاد لاستیک چقدر است ؟ در این مقاله همراه گواهیران باشید .

باد لاستیک

باد تایر ماشین چقدر مهم است ؟

بیایید تصور کنید در یک روز سرد با خودروی خود در راه ها رانندگی می کنید اما راه بسیار سرد و برفی است به نظر شما باد تایر شما در صورتی که زیاد باشد مناسب است و یا کم ؟ بدون شک در صورتی که باد تایر شما در این حالت کم باشد به نفع شماست اما برای چه ؟

در صورتی که باد لاستیک ماشین شما کم باشد و هوا سرد باشد وقتی لاستیک بر اثر سرمای زیاد راه یخ می زند و سفت تر می شود خودش را جمع می کند و برای همین در صورتی که باد تایر شما کم باشد این جمع شدن تایر به شما کمک می کند تا به درستی رانندگی کنید و سر نخورید اما در صورتی که لاستیک شما باد زیاد داشته باشد در راه های سرد بدون شک می تواند برای شما خطر ساز باشد و ممکن از شما به هنگام گرفتن ترمز سر بخورید .

البته داشتن ترمز های ABS در این حالت به شما کمک بسیار زیادی می کند اما یادتان نرود در صورتی که حتی این سیستم قدرتمند ترمز را هم داشته باشید باز هم پر باد بودن چرخ شما می تواند برای شما دردسر ساز شود . خب حالا بیایید ببینیم در صورتی که در هوای گرم باد لاستیک شما زیاد باشد خوب است و یا بد ؟

اگر در هوای بسیار گرم تابستانی باد تایر شما کم باشد بدون شک تایر شما از بین می رود اما چرا ؟ در هوای گرم تایر ماشین شما خودش را ول می کند و شل تر می شود و از طرفی گرمای شدید آسفالت باعث می شود تا تایر شما آسیب جدی ببیند اما در صورتی که باد تایر ماشین شما در هوای خیلی خیلی گرم زیاد باشد بدون شک آسیبی به تایر شما نمی رسد و شما می توانید به راحتی رانندگی کنید !

مقاله قبلی گواهیران : رانندگی در دوران حاملگی و نکات مهم !

باد لاستیک

اهمیت باد لاستیک در مصرف سوخت !

یکی از مهم ترین مواردی که می تواند بر روی مصرف سوخت شما تاثیر زیادی داشته باشد بدون شک باد تایر شماست و این یعنی در صورتی که شما بخواهید مصرف سوخت خود را مناسب و کم نگه دارید باید باد تایر خود را در شرایط مختلف تست کنید و این باعث می شود تا سوخت کمتری مصرف کنید اما چرا ؟

بیایید تصور کنیم هوا گرم است و لاستیک شما شل و ول شده و گرمای زیادی را جذب می کند از طرفی باد تایر شما هم بسیار بسیار کم است و شما می خواهید در یک راه ساده و استاندارد و بدون شیب با سرعت 80 کیلومتر رانندگی کنید . در صورتی که در حالت عادی شما برای مثال 10 لیتر سوخت مصرف می کنید در این حالت مصرف سوخت شما به 18 لیتر می رسد این یعنی دو برابر مصرف سوخت فقط برای یک تنظیم باد ماشین !

اما چرا این اتفاق می افتد ؟ وقتی در حالت درجا به ماشین استارت می زنید و ماشین شما روشن می شود برای شما مصرف سوخت اهمیتی ندارد چون اصلا راه نیوفتادید اما وقتی راه می افتید جریان بسیار متفاوت عمل می کند و این یعنی در صورتی که شما باد لاستیک تان را چک نکرده باشید و هوا گرم باشد و باد تایر شما کم باشد و شما به دنده 1 بزنید و حرکت کنید اتفاقات عجیبی برای ماشین شما می افتد که به صورت زیر است :

1 – قدرت تولید شده برای حرکت ماشین باید زیاد باشد تا تایر کم باد شما را حرکت دهد
2 – دور موتور باید بالاتر برود
3 – دور میل لنگ به احتراق داخلی بالاتر رفته و سوخت بیشتری مصرف می کند
4 – ماشین سریع جوش می آورد چون باید گرمای موتور را مهار کند
5 – قدرت زیاد باعث از بین رفتن سریع قطعات ماشین می شود
6 – در نتیجه قدرت تولید شده بسیار زیادی نیاز است تا ماشین شما حرکت کند

می بینید ؟ شما نیاز دارید تا ماشین شما قدرت زیادی تولید کند در غیر این صورت نمی توانید با ماشین خود حرکت کنید و این یک مورد بسیار مهم است که باید در نظر داشته باشید . بسیار خب برویم به سراغ سوال بعدی !

باد لاستیک

تصادف بر اثر باد تایر ماشین !

اینکه بخواهیم بگوییم باد تایر ها در تصادفات رانندگی تاثیر دارد بدون شک بی راه نیست اما چرا ؟ وقتی هوا سرد است و شما پشت فرمان می نشینید و باد تایر شما زیاد است و سرعت معمولی دارید وقتی ترمز کنید اتفاق عجیبی برای شما می افتد !

ماشین شما سر می خورد و نمی توانید به خوبی کنترلش کنید و در نتیجه به ماشین جلویی خود بر خورد می کنید اما اگر باد تایر ماشین شما کمتر بود طول ترمز گیری شما خیلی کمتر می شد و در نتیجه شما تصادف نمی کردید . باد تایر های ماشین می تواند در هوای سرد در تصادفات رانندگی تاثیر زیادی داشته باشد .


آیا هر روز باید باد تایر چک شود ؟

البته نیاز نیست هر روز باد تایرتان را دقیق چک کنید اما در هوای گرم و سرد هر روز کمی لاستیک ماشین خودتان را بررسی کنید و بعد حرکت کنید اما نه فقط برای باد لاستیک بلکه برای اینکه ببینید پنچر شده اید و یا خیر در این صورت است که می توانید به خوبی رانندگی کنید .

البته به شما پیشنهاد می شود در روز هایی که هوا واقعا گرم است باد تایرتان را هر روز چک کنید تا زیاد کم باد نشده باشد زیرا معمولا فشار ماشین و همچنین گرمای شدید هوا باعث می شود تا تایر ها در این شرایط باد زیادی را از دست بدهند و در صورتی که در هوای گرم با این شرایط بخواهید رانندگی کنید اتفاقات واقعا بدی برای ماشین شما می افتد که 3 مورد مهم آن می شود : 1 – مصرف بالای سوخت 2 – خرابی قطعات 3 – جوش آوردن شدید ماشین … .

پس این موارد می تواند برای شما خیلی مهم باشد .

باد لاستیک

سخن نهایی

در صورتی که می خواهید در راه های سرد جاده ای رانندگی کنید باید حتما باد تایر ماشینتان را کم تر کنید اما چرا ؟ دیدید ماشین های زیادی در برف و سرما در سر بالایی ها نمی توانند حرکت کنند ؟ به نظر شما واقعا برای چه این اتفاق می افتد ؟

بله دقیقا ! به دلیل باد لاستیک . در صورتی که باد تایر خودروی شما کم باشد می توانید بدون مشکل در راه های برفی جاده ای رانندگی کنید اما در صورتی که لاستیک شما پر باد باشد شما بکس و باد می کنید و به قدری این کار را می کنید تا دیسک و صفحه شما از بین برود .

دیدید ؟ باد تایر ماشین شما به قدری می تواند تعیین کننده باشد که اگر زیاد باشد و یا خیلی کم باشد بدون شک می تواند برای شما دردسر ساز شود البته به شما پیشنهاد می کنیم حتما از درجه سنج باد تایر استفاده کنید و این موارد را در روز های خیلی سرد و یا خیلی گرم جدی بگیرید .

امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد . گواهیران .

گواهیران
5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *