قالب وردپرس افزونه وردپرس

رانندگی با ترمز دستی بالا چه بلایی سر ماشین می آورد ؟

رانندگی با ترمز دستی بالا کاری با ماشین شما می کند که ممکن است باعث شود هزینه های بسیار زیادی را بپردازید . در این مقاله به بررسی این مورد به صورت تجربی و فنی می پردازیم پس در صورتی که می خواهید بدانید این کار چه بلایی سر ماشین شما می آورد با گواهیران در این مقاله همراه باشید .

در صورتی که می خواهید آزمون آیین نامه رانندگی دهید و در آموزشگاه ثبت نام کرده اید از این بخش نمونه سوالات آیین نامه رانندگی را دانلود کنید . بسیار خب بیایید برویم سر اصل مطلب و ببینید اگر ترمز دستی ماشین شما بالا باشد دقیقا چه اتفاقی می افتد ؟

رانندگی با ترمز دستی بالا

ترمز دستی بالا و خطرات رانندگی در این شرایط !

وقتی سوار ماشین می شوید ممکن است تمامی موارد را چک کنید اما ترمز دستی را فراموش کنید و حتی ماشین شما هم به راحتی شروع به حرکت کند اما بلایی که بر سر ماشین شما می آید به چه صورت است ؟ خب شاید باورتان نشود اولین اتفاقی که می افتد این است که شما باید زیاد تر از حالت عالی گاز دهید تا ماشین بتواند حرکت کند . در این حالت مصرف سوخت ماشین شما شدیدا بالا می رود درست مثل حالت رانندگی با لاستیک کم باد , پس می توان گفت اولین اتفاقی که می افتد این است که سوخت زیادی باید مصرف کنید .

دومین اتفاقی که می افتد این است که فن ماشین و همچنین رادیات ماشین باید این حجم از گرمای تولید شده به دلیل گاز دادن زیاد توسط شما را مهار کند برای همین امکان دارد ماشین شما جوش بیاورد و آب داخل رادیات شدیدا کار کند و همین باعث می شود تا قطعات خنک کننده ماشین شما عمرشان کمتر شود .

سومین مورد این است که اگر سیستم خنک کاری شما به درستی که نکند ممکن است موتور ماشین شما دچار خرابی در سیلندر و از همه بدتر سر سیلندر ماشین شما شود . این اتفاق خیلی به ندرت می افتد اما تمامی موارد محتمل است و بدترین اتفاقی که می تواند بی افتد سوخت واشر سر سیلندر است . در این حالت هزینه های بسیار زیادی روی دستتان می ماند .

چهارمین حالت این است که لنت ماشین شما شدیدا داغ می شود و چون شما در حال حرکت هستید لنت ماشین شما تمام شده و روی دیسک خط می افتد و همین باعث می شود دیسک ها و کاسه های ماشین شما خراب شود و باید برای این موارد هم هزینه های بسیار زیادی دهید اما وضعیت آنجا بد می شود که داغی و حرارت بسیار زیاد باعث آتش سوزی در لاستیک ماشین شما می شود .

در صورتی که این اتفاق افتاد ممکن است کل ماشین شما دچار آتشسوزی شود و این شاید بدترین اتفاقی است که برای فراموشی شما ممکن است بی افتد که البته این مورد را زیاد دیده ایم . رانندگی با ترمز دستی بالا یکی از بدترین کار هایی است که در حین رانندگی با ماشینتان می توانید انجام دهید . بسیار خب بیایید ببینیم سوال بعدی شما در این زمینه چیست ؟

رانندگی با ترمز دستی بالا

در ماشین های اتومات این اتفاق بدتر است و یا دنده ای ؟

اصولا تفاوتی ندارد اما چرا ؟ ترمز دستی یک سیم را که به ترمز های عقب ماشین شما متصل است را می کشد و همین باعث می شود تا ماشین شما در حر حالتی بایستد البته بهتر است بگوییم این سیستم باعث جلوگیری از حرکت چرخ های عقب ماشین شما می کند .

در این حالت ماشین شما اگر اتومات باشد به صورت برقی و یا هیدرولیک و یا حتی سیمی عمل می کند و اگر دنده ای باشد قطعا به صورت سیمی عمل می کند برای همین در صورتی که شما در حین رانندگی فراموش کنید ترمز دستی را بکشید بدون شک در دردسر بزرگی می افتید .

در کل شاید بهتر است بگوییم در ماشین های دنده ای ساده و قدیمی به دلیل استفاده از سیستم های سیمی در ترمز دستی رانندگی با ماشین های دنده ای در این شرایط بسیار بدتر از رانندگی با ماشین های برقی و هیدرولیک است البته در بند پایینی به توضیح کاملتری در این خصوص می پردازیم . بسیار خب بیایید ببینیم سوال بعدی شما در این زمینه چیست ؟

رانندگی با ترمز دستی بالا

از نظر فنی به چه صورت عمل می کند ؟

رانندگی با ترمز دستی بالا و فعال یکی از اشتباهات رایج در رانندگی است اما از نظر فنی به چه صورت می تواند برای شما مضر باشد ؟ اصولا وقتی ترمز دستی بالاست و کشیده نشده و همچنان فعال است در سیستم های متعددی به شیوه های مختلف عمل می کند .

در سیستم های سیمی به این صورت است که سیم ترمز دستی کشیده شده و لنت را به کاسه های عقب می چسباند کاری که وقتی روی پدال ترمز فشار وارد می کنید انجام می دهد و همین باعث می شود تا چرخ های عقب حرکت نکنند . در سیستم های برقی به این صورت است که وقتی دکمه ترمز دستی را می زنید کالیپر ترمز به لنت ها فشار می آورند و آن ها را به کاسه می چسبانند .

در سیستم های هیدرولیک به این صورت است که پیستون به لنت فشار می آورد و باعث می شود تا لنت ها به کاسه بچسبند اما کدام سیستم برای این وضعیت بدتر هستند ؟

ترمز دستی در سیستم های برقی وقتی شما رانندگی را شروع می کنید اگر یادتان رفته باشد و رانندگی با ترمز دستی بالا را شروع کرده باشید هوش مصنوعی سیستم ترمز را غیر فعال می کند و شما می توانید این مورد را در تنظیمات ماشین خود اعمال کنید اما در سیستم های هیدرولیکی به چه صورت است ؟

در سیستم های هیدرولیکی ترمز دستی بسیار دیر غیر فعال می شود و وقتی غیر فعال می شود که فشار معکوس به صورت مکانیکی به لنت ها وارد شود و در این صورت است که لنت ها به عقب هل داده می شوند . اما بدترین سیستم در این حالت سیستم سیمی است . در این حالت سیم کشیده نمی شود و ترمز دستی ماشین شما فعال می ماند و باعث آتش سوزی در لنت ها می شود .

خب در این بخش هم متوجه شدید کدام سیستم می تواند در این شرایط بد عمل کند . اصولا ماشین های ساخت داخل از حالت برقی و یا هیدرولیک پشتیبانی نمی کنند و باید خواستان به این مورد باشد . بسیار خب امیدواریم در این مقاله اطلاعات مناسبی به شما داده باشیم .

گواهیران .

گواهیران
5/5 - (8 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *